میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
بایدن و ترامپ با ادعای پیروزی در انتخابات خواستار به خیابان آمدن هوادارانشان شدند
آمریکا روی بشکه باروت

اعلام نتایج نهایی انتخابات آمریکا در حالی همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد که بایدن و ترامپ هر دو اعلام پیروزی در انتخابات سرداده و خواستار حضور هوادارانشان در خیابان‌ها شدند بگونه‌ای که بسیاری آمریکا را روی بشکه‌ای از باروت تشبیه کرده که هر لحظه امکان انفجار آن می‌رود.
آمریکایی که ادعای دموکراسی سر می‌دهد و خواستار الگو برداری از سیاست‌های دموکراتیکش از جمله انتخابات آن است، این روزها نقاب از چهره برداشته و حقایق پشت پرده‌اش آشکار می‌شود. چهره‌ای که در آن دموکراسی جایگاهی ندارد و امنیت و مطالبات مردم فدای اهداف فردی می‌شود چنانکه بایدن و ترامپ هر کدام به نوعی آمریکا را به سمت نزاع‌های خیابانی می‌کشانند.
در همین چارچوب ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد پیروز انتخابات شده و هر نتیجه‌ای غیر از این نتیجه، تقلب در انتخابات است و اگر لازم باشد پرونده را به دیوان عالی می‌کشاند.«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دقایقی بعد از سخنرانی بایدن، از کاخ سفید به سخنرانی پرداخت.او در ابتدای سخنان خود گفت: می‌خواهم از مردم آمریکا تشکر کنم به خاطر این که میلیون‌ها نفر به ما رای دادند و متاسفانه بعضی از آدم‌ها سعی می‌کنند حق ما را سلب کنند. وی افزود: ما داشتیم برای برگزاری جشن بزرگ آماده می‌شدیم، داشتیم می‌بردیم که ناگهان شمارش آرا متوقف شد. برای برگزاری جشن آماده می‌شویم.
ترامپ در ادامه گفت: در ایالاتی که انتظار نداشتیم مثل فلوریدا نه تنها بردیم بلکه با اختلاف بزرگ بردیم. در ایالت بزرگ اوهایو و تگزاس برنده شدیم. ما در تگزاس ۷۰۰ هزار رأی بیشتر آوردیم. ما جورجیا را هم بردیم.رئیس‌جمهور آمریکا افزود: کارولینای شمالی رو هم بردیم، ۱.۴ درصد جلو بودیم با ۷۷ هزار رأی پنج درصد مانده، آن‌ها عقب افتادنشان را نمی‌توانند جبران کنند. چه کسی می‌داند ممکن است آراء در آریزونا به نفع ما تمام شود. ما اصلا به پیروزی در آریزونا نیاز نداریم، مهم‌تر از آن این است که در پنسیلوانیا با اختلاف زیاد برنده می‌شویم. ترامپ در خصوص وضعیت خود در ایالت میشیگان گفت: در آنجا هم داریم پیروز می‌شویم. در حال پیروزی در ویسکانسین هم هستیم. چند دقیقه پیش با فرماندار تگزاس صحبت کردم، به من برای پیروزی در تگزاس تبریک گفت. ما در ایالات بزرگی پیروز شدیم. من عاشق اوهایو هستم با ۸.۱ درصد اختلاف یعنی نیم میلیون رای اوهایو را بردم.
ترامپ سپس مدعی پیروزی زودهنگام و تقلب در انتخابات شد و گفت: راستش را بخواهید ما انتخابات را بردیم. تقلب بزرگی در حال انجام شدن است. به دیوان عالی خواهیم رفت. تا جایی که می‌دانم ما در انتخابات پیروز شدیم. بعد از ترامپ، معاون او «مایک پنس» هم در اظهاراتی گفت: با تمام وجود اعلام می‌کنیم ما در مسیر پیروزی هستیم.رئیس‌جمهور آمریکا پیشتر در توییتی دموکرات‌ها را به تلاش برای دزدیدن انتخابات متهم کرد.
در همین حال بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در یک سخنرانی اعلام کرد که او در مسیر پیروزی در انتخاات ریاست جمهوری آمریکا قرار دارد و احساس خوبی دارد. وی ادامه داد: »ببینید ما در حال حاضر درباره جایگاه و وضعیتی که در آن قرار داریم، حس خوبی داریم. وا واقعا حس خوبی داریم. من اینجا به شما می گویم که به نظر من، ما در مسیر پیروزی در انتخابات قرار داریم». از سوی دیگر خبرنگار آمریکایی و مجری شبکه «فاکس نیوز» در واکنش به صحبت‌های ترامپ درباره پیروزی خود در انتخابات و مطرح کردن بحث تقلب گفت رئیس‌جمهور آمریکا روی وضعیت قابل اشتعال کشور کبریت کشید. منابع رسانه‌ای گزارش دادند، بیش از هزار نفر از مخالفان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با تجمع در نزدیکی کاخ سفید علیه او تظاهرات کردند.
در این میان وزیر نیکلا استرجن اول اسکاتلند با انتشار پیامی به ادعای «دونالد ترامپ» در خصوص پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا واکنش نشان داد. همچنین شبکه تلویزیونی راشاتودی از افزایش فروش سلاح در پی ترس از بروز آشوب‌های انتخاباتی خبر داد.بر اساس پیش‌بینی‌ها، انتخابات امسال آمریکا یک رکورد را در شمار شرکت کنندگان از دهه ۱۹۰۰ میلادی برجای می‌گذارد.به گزارش ایسنا، به نقل از گاردین، پیش بینی "پروژه انتخابات آمریکا" نشان می‌دهد ۶۷ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کرده باشند. امسال حدود ۲۴۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات آمریکا بودند.
در انتخابات سال ۲۰۱۶، ۵۵ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند.نکته قابل توجه آنکه آمریکا با طی کردن روند خروج یک ساله خود از توافق پاریس، دیروز رسما از این توافق اقلیمی بین‌المللی خارج و به اولین کشور جهان تبدیل شد که از این پیمان خارج می‌شود. در انتخابات مجلس نمایندگان و سنا نیز دموکرات و جمهوریخواه رقابتی نزدیک دارند و احتمال تکرار دور قبل یعنی پیروز دموکرات در مجلس نمایندگان و جمهوریخواه در سنا وجود دارد.

کد مطلب: 115961
 
Share/Save/Bookmark