میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
واو به واو را خوانده بودید اما رقیب داخلی برجام را به هم زد!
ظرفیت ظریف مواهب برجام؟!
ظرفیت ظریف مواهب برجام؟!
 

تا می‌خواهیم فراموش کنیم که چه کلاه گشادی بر سر مسئولان مذاکرات رفته است، تا می‌خواهیم راهکار جدید برای رسیدن به مطالباتمان بیابیم! بدهکاران طلبکار دست به کار شده و با فرار رو به جلو تقصیرها را به گردن دیگران می‌اندازند! در تازه‌ترین اظهارنظر جناب وزیر خارجه، هم اویی که بابت امضای برجام نشان لیاقت گرفت و ۵۰ سکه به خانه برد، اویی که در تیمش به گواه دادستان و سخنگوی قوه قضائیه جاسوس کشف شد! مدعی شده رقیب نگذاشته جمهوری اسلامی از مواهب برجام برخوردار شود!!!
سخن به قدری عجیب و تامل‌برانگیز است که نمی‌دانیم از کجای آن بنویسیم! از نبودن مجلس و دولت و شهرداری در اختیار رقیب بگوییم یا از تاکیدات فراوان آژانس انرژی اتمی بر متعهد بودن و اجرای تعهدات برجام ایران! از بتن‌ریزی بگوییم یا تعطیل کردن تعدادی از سانتریفیوژها، از خانه‌نشین شدن دانشمندان یا قطع کار کارخانه تولید نخ کربن!
وزیر خارجه در حالی مدعی تقصیر رقیب حزبی اش در ایجاد مانع برای موانع برجام شده است که انگار فراموش کرده چه کسانی بر محقق نشدن اهداف به خاطر متن نادقیق برجام تاکید کردند، ظریف یادش رفته آن روزها که جشن می‌گرفتند و مدام برای مردم از مواهب می‌گفت با تاکید بر فهمیدن زبان دنیا معتقد بود که هیچ کسی در جهان توان بهم زدن این پیمان بین‌المللی را ندارد ظریف یادش رفته در مقابل دوربینی که میلیون‌ها جفت چشم به ان خیره بودن گفت همزمان با انجام تعهدات همه تحریم‌ها لغو می‌شود، یادش رفته که با متنی انگلیسی می‌نشست و ادعا می‌کرد لغت به لغت به خاطر اشراف به زبان دنیا نوشته اند! یادش رفته که دوست همکارش جناب صالحی سه بار قسم جلاله خورد که همه تحریمها با انجام تعهدات لغو می‌شود!!! حتما یادش رفته که رهبری هم اخیرا در ۱۵ خرداد ماه اعلام کردند که انتظارات از برجام که همان رفع تحریم بود برآورده نشده و تاکید کردند که ما برای اختلاف انداختن بین اروپا و امریکا و یا اثبات بدعهدی امریکا مذاکره نکردیم!
یکبار دیگر سخنان روز گذشته ظریف را مرور می‌کنیم، ظریف در گفت‌و‌گویی اختصاصی تاکید کرده که من به خیلی از تخریب‌هایی که صورت می‌گیرد، دل پری ندارم و علتش هم این است که اقدامات چنین افرادی از گناه من کم می‌کند و بر گناهان آنها اضافه می‌کند. بنابراین معامله خوبی است که از ثواب کارها و نماز شب‌های آنها می‌گیرند و به من می‌دهند بنابراین من این معامله را خیلی می‌پسندم.
او ادامه داد: اما من جایی ناراحت می‌شوم که اقدامات این افراد به منافع ملی ضربه می‌زند. مثلا به مدت دو سال و نیم اجازه ندادند که کشور از مواهب برجام آنطور که باید استفاده کند.
ظریف تاکید کرد: به اعتقاد من ایران کشور قدرتمندی است که امکانات زیادی دارد و برجام غل و زنجیری که به پای آن زده شده بود را باز کرد. آنچه بیشتر از همه من را متاثر می‌کند این است که فضاسازی‌های سیاسی مانع از بهره‌گیری از دستاوردهای این توافق شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: وقتی یک مقام ایرانی می‌گوید کدام آدم عاقلی در ایران سرمایه گذاری می‌کند، خب این حرف وقتی از یک مقام در کشور ما گفته می‌شود، طرف خارجی می‌گوید وقتی ایرانی‌ها خودشان اینطور درباره خودشان فکر می‌کنند ما دیگر چه باید بکنیم.
وی افزود: برخی با سیاه نمایی مردم را ناامید کردند و این مهمترین عامل اطمینان نداشتن به آینده است. در واقع این عدم اطمینان و ناامیدی را آمریکایی‌ها درست نکردند بلکه کسانی درست کردند که دو سال و نیم در بوق ناامیدی دمیدند. این من را ناراحت می‌کند وگرنه حرفهایی که در مورد خود بنده زده می‌شود برایم اهمیت ندارد اما اگر درباره همکارانم باشد، ناراحت می‌شوم به هر حال نسبت به آنها احساس وظیفه می‌کنم به ویژه که برخی از آنها صدایشان بلند نمی‌شود اما مورد ظلم و توهین قرار می‌گیرند.
اما جناب وزیر انگار یادش رفته که مسول امضا، پیگیری و روشن کردن اوضاع برجام جز خودش و تیم امضا کننده کسان دیگری نیستند و صحبت‌های منتقدان هر چند تلخ اما تاثیری در امروز نداشته و تنها پیشگویی درستی است که در زمان خوشحالی توخالی آنها صورت گرفت.
ظریف فراموش کرده که گفت تضمین برجام را از کری گرفته است! فراموش کرده که امضای وزیر خارجه امریکا را پذیرفت اما هیچ اتفاقی رخ نداد! حالا همه تقصیرها را بر سر ناقدانی می‌اندازد که دلسوزانه حال امروزش را پیش‌بینی کرده بودند! انگار پیش‌بینی جرم بوده!! ظریف مدعی است که تندروها مردم را از مواهب برجام منع کردند در حالی که اصلا مواهبی اتفاق نیافتاد که منع شود و اگر حرف ظریف را باور کنیم اینطور به نظر می‌رسد که انگار برای گرفتن حقمان حق حرف زدن و نقد کردن را هم به طرف مقابل داده‌ایم.
حال ظریف است که باید پاسخ دهد چرا حرف منتقدان می‌توانسته برجام را نقض کند! نکند بر سر نقد و مصاحبه دیگران هم توافقی مخفیانه صورت گرفته باشد؟! ظریف است که باید پاسخ مردمی را بدهد که بارها و بارها برایشان از مواهبی خیالی رویا ساخت و اینطور جلوه دادکه با امضای برجام همه چیز حل خواهد شد! ظریف و تیم هسته‌ای و دولت تدبیر و امید اگر می‌خواهند عبرت تاریخ نشوند باید مسیر فرار رو به جلو را کنار گذاشته و با پذیرش تقصیر خود راهی تازه برای اعاده مطالبات مردم از بیگانگان بیابند وگرنه تا قیامت بدهکار مردم باقی مانده و عبرت تاریخ خواهند شد.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 105566
 
Share/Save/Bookmark