میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۳
 
 
وقتی رئیس جمهور آمریکا برای توجیه تکرار جنگ‌ افروزی تقلا می‌کند
پنهان ‌شدن بایدن پشت چین هراسی اینبار در افغانستان
پنهان ‌شدن بایدن پشت چین هراسی اینبار در افغانستان
 
جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که تلاش دارد تا عدم اجرای تعهدات آمریکا در برابر بحران انسانی در افغانستان و نیز سیاست جنگ افروزی میان گروه‌های افغان را توجیه کند، گفت که مطمئن است چین تلاش خواهد کرد تا با طالبان توافق کند.
در ادامه تقلای دولتمردان آمریکا برای ایجاد بحران در افغانستان برای مقابله با آنچه نفوذ دشمنان آمریکا نامیده می‌شود، بایدن در پاسخ به این سوال که آیا نگران است که چین از نظر مالی طالبان را که توسط آمریکا تحریم شده است، تامین کند، گفت: "چین با طالبان مشکل واقعی دارد؛ بنابراین آن‌ها سعی خواهند کرد تا با طالبان هماهنگی‌هایی را انجام دهند. من مطمئن هستم. پاکستان، روسیه و ایران در حال تلاش برای فهمیدن این هستند که اکنون چه باید بکنند. "آمریکا و متحدانش موافقت کرده اند تا پاسخ خود به طالبان را هماهنگ کنند. واشنگتن دسترسی طالبان به ذخایر افغانستان را که اکثر آن در اختیار فدرال رزرو است، مسدود کرده است تا از تعهد طالبان به رعایت حقوق زنان و قوانین بین المللی اطمینان حاصل کند.
این در حالی است که کارشناسان می‌گویند اگر چین، روسیه یا دیگر کشور‌ها به طالبان کمک مالی کنند، این اهرم اقتصادی از بین می‌رود.در این میان سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به سوالی در خصوص دولت جدید افغانستان که دیروز از سوی طالبان اعلام شد، گفت پکن ارتباط خود با دولت و رهبر جدید افغانستان را حفظ خواهد کرد.وانگ این اظهارنظر را در نشست روزانه در پکن در پاسخ به این سوال که آیا چین دولت جدید افغانستان را که مقامات آن روز سه‌شنبه معرفی شدند، به رسمیت می‌شناسد، مطرح کرد و افزود چین به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد.
خبر دیگر از افغانستان آنکه کانال تلگرامی هرات نیوز ادعا کرده مصاحبه صفحه دو بی بی سی فارسی با فهیم دشتی قطع مصاحبه و ظاهر شدن شماره تلفن او روی تصویر(ارسال کد) عامل رهگیری او توسط اتاق جنگ پاکستان بوده و دشتی لحظاتی پس از این مصاحبه اسکایپی به شهادت رسیده است.گفتنی است فهیم دشتی، روزنامه‌نگار، تحلیلگر سیاسی و مشاور رسانه‌ای و مدتی هم رئیس اتحادیه خبرنگاران افغانستان بود. او ۴۸ سال داشت و از لیسه استقلال کابل فارغ شده بود. بعدا به دانشگاه کابل رفت و در رشته حقوق و علوم سیاسی مدرک گرفت.خبر دیگر آنکه وزیر اطلاع‌رسانی و ارتباطات پاکستان گفت: ما با مشکلات جدی از جمله گسترش و تحرکات داعش، مسئله پناهندگان و مهاجرت و نیز مخالفان دولت پاکستان از جمله TTP در افغانستان مواجه هستیم. خبر دیگر آنکه جبهه پنجشیر به رهبری احمد مسعود، رحمت‌الله نبیل و عطامحمد نور از جمله افرادی هستند که به تشکیل دولت جدید افغانستان واکنش نشان دادند.جبهه پنجشیر اعلام کابینه دولت جدید را غیرقانونی و نماد بارز دشمنی با مردم افغانستان خوانده است.این جبهه از سازمان ملل، اتحادیه اروپا و دیگر سازمان‌های بین‌المللی خواسته است که از همکاری سیاسی و دیپلماتیک با طالبان خودداری کنند. رحمت‌الله نبیل نیز در فیسبوک خود نوشته است که «این کابینه نیست، مدرسه حقانیه در اکوره ختک است».
عطامحمد نور نیز نوشته است که‌ حکومت طالبان در هیچ جای قانون اساسی کشور جایگاه ندارد و فاقد تخصص‌گرایی محض است. از سوی دیگر احمد ولی مسعود، برادر فرمانده سابق جبهه مقاومت افغانستان مدعی شد که پنجشیر به صورت کامل سقوط نکرده است.
خبر دیگر آنکه وزیر امور خارجه آلمان گفت، کشورش آماده ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان است و اقدامات بیشتر به رفتار طالبان بستگی خواهد داشت.«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان گفت، کشورش آمادگی دارد کمک‌های بشردوستانه‌ای را از طریق سازمان ملل به افغانستان بفرستد. سخنگوی کاخ کرملین نیز با ابراز نگرانی از احتمال نفوذ تروریست‌ها و قاچاق مواد مخدر از افغانستان به روسیه، گفت مسکو فعلا برنامه‌ای برای صحبت با مقام‌های طالبان ندارد. پسکوف در مورد تهدیدات احتمالی از سوی افغانستان و طالبان علیه روسیه نیز توضیح داد: «ممکن است تهدیدهایی از افغانستان علیه ما نشأت بگیرد و بارها در این مورد صحبت کرده‌ایم؛ این تهدیدها شامل قاچاق مواد مخدر و نفوذ گروه‌های تروریستی از آنجاست».
کد مطلب: 119561
 
Share/Save/Bookmark