میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۹
 
 
ظریف:
ترامپ تلاش می‌کند به هزینه ایران برجام را از بین ببرد
ترامپ تلاش می‌کند به هزینه ایران برجام را از بین ببرد
 

در دیدار موگرینی و ظریف مسائل مربوط به اجرای برجام، روابط دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار گرفت.
به گزارش باشگاه خبرنگاران، فدریکا موگرینی که برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور کشورمان به تهران سفر کرده است، در دیدار با ظریف مسائل مربوط به اجرای برجام، روابط دو جانبه ایران و اتحادیه اروپا و اوضاع در منطقه مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار داد.
ظریف در این دیدار با اشاره به مشکلاتی که آمریکا در راه اجرای برجام ایجاد کرده است اظهار داشت: دولت جدید آمریکا بدنبال آن است تا نگذارد جمهوری اسلامی ایران از منافع برجام استفاده نماید و این نقض متن برجام به شمار می‌رود. آقای ترامپ تلاش می‌کند به هزینه ایران برجام را از بین ببرد و اروپا لازم است در این خصوص هوشیار باشد.
ظریف همچنین با اشاره به آزمایش‌های موشکی کشورمان و نیز پرتاب ماهواره علمی سیمرغ و عدم مغایرت این اقدامات با قطعنامه ٢٢٣١، از بیانیه اخیر سه کشور اروپایی که مشترکا با آمریکا صادر شد انتقاد کرده و آن را حرکتی در مسیر اشتباه توصیف کرد.
موگرینی هم ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و شرکت در مراسم تحلیف روحانی گفت: جامعه بین‌الملل منافع مشترک با ایران در خصوص اجرای برجام دارد. اتحادیه اروپا قاطعانه از برجام حمایت می‌کند و این موضع مشترک تمامی کشورهای اروپایی است. مواضع اتحادیه اروپا در این زمینه روشن است و ما تلاش داریم تا آمریکا را هم در برجام کنار خود داشته باشیم. وی تاکید کرد همه ما نیازمند اقدامات خردمندانه و متناسب هستیم.
در این ملاقات همچنین بر گسترش همکاری‌های ایران با مجموعه اتحادیه اروپا در حوزه‌های مختلف و به ویژه حوزه‌های اقتصادی تاکید شد.
طرفین همچنین در خصوص موضوعات منطقه‌ای، سوریه و روند مذاکرات آستانه، تحولات در خلیج فارس، اوضاع در یمن و تاکید بر لزوم رسیدگی به وضعیت اسفبار مردم این کشور، بحرین، عراق، و مقابله با تروریسم تکفیری داعش نیز گفت وگو و تبادل نظر کردند.
در ادامه این رایزنی‌ها وزیر خارجه کشورمان در دیدار نایب رئیس اول مجلس اتریش با اشاره به جایگاه اتحادیه اروپا خواهان ایفای نقش موثرتر این اتحادیه در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی شد. ظریف در این ملاقات بر افزایش همکاری‌های دو‌جانبه از جمله همکاری‌های بانکی تاکید کرد. در این ملاقات بر تداوم دیدار و رایزنی بین مقامات بلندپایه دو کشور نیز تأکید شد. در ادامه طرفین در خصوص لزوم مبارزه با گروه‌های تروریستی و افراطی، تقویت همکاری‌های اقتصادی بویژه در زمینه صنایع کوچک و متوسط گفت‌وگو کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به جایگاه اتحادیه اروپا خواهان ایفای نقش موثرتر این اتحادیه در موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی شد.
نایب رئیس مجلس اتریش نیز با اشاره به وضعیت با ثبات کشورمان گفت: سرمایه‌گذاری در ایران دارای امنیت است.
«الیستر برت» معاون وزیر امور خارجه انگلستان در ملاقات با وزیر خارجه کشورمان بر علاقمندی کشورش برای توسعه همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد.
تاکید بر اجرای برجام و تبادل نظر در خصوص موضوعات منطقه‌ای از جمله تاکید بر پایان درگیری‌ها در یمن و رسیدگی به وضعیت اسفبار مردم آن کشور از دیگر موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.
ظریف پیش از این با همتای قرقیزستانی، نایب رئیس مجلس ملی مجارستان، معاون اول نخست‌وزیر اوگاندا، وزیر کشور و فرستاده ویژه رئیس جمهور اکوادور، معاون اول رئیس جمهور غنا و وزیر خارجه زیمبابوه دیدار و گفت‌وگو کرده بود.
«سزار ناواس ورا» وزیر کشور و فرستاده ویژه رئیس جمهور اکوادور نیز با ظریف دیدار و گفت‌وگو کرد.
ما علاقمند به همكاری با جمهوری اسلامی ايران براي حل بحران‌های منطقه‌ای هستيم. گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران بویژه در حوزه اقتصادی از اولویت‌های ما است.
معاون اول رییس جمهور غنا، رییس مجلس اسپانیا ، رییس مجلس کره‌جنوبی، معاون اول نخست وزیر اوگاندا، معاون رییس مجلس اتریش دیگز مقاماتی بودن که با وزیر خارجه کشورمان پیرامون منطقه و تاکید بر توسعه مناسبات به گفت وگو و رایزنی پرداختند.
گفتنی مقامات دیگر نیز با ظریف دیدار و رایزنی کردند.

کد مطلب: 100363
 
Share/Save/Bookmark