میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
موشک پاسخ کره شمالی به تهدیدات واشنگتن

همزمان دور جدید تنشها میان آمریکا و کره شمالی، خبرگزاری یونهاپ به نقل از مقامات کره جنوبی خبر داد که کره شمالی دیروز چندین موشک نامشخص شلیک کرده است.
بر اساس گزارش‌ها، کره شمالی این موشک‌ها را از شبه جزیره «هوندو باندو» از ساحل شرقی این کشور شلیک کرده است. کره شمالی بامداد پنجشنبه گذشته نیز اقدام به پرتاب دو موشک کرد و بر اساس اعلام ژاپن این موشک‌ها از نوع کوتاه برد بالستیک بوده‌اند. کره‌ شمالی اعلام کرده بوده که آزمایش موشکی پنجشنبه گذشته این کشور هشداری جدی به جنگ طلبان کره‌ جنوبی بود . آزمایش موشکی کره شمالی در حالی انجام گرفته است که مقامات این کشور پیش از این در خصوص برگزاری رزمایش ماه آینده میلادی کره جنوبی و آمریکا هشدار داده بودند. اواخر تیرماه، کره شمالی اعلام کرد که احتمال دارد به دلیل رزمایش‌های ماه آینده واشنگتن-سئول، حتی در خصوص آزمایش اتمی خود نیز که بنا به دلایلی کاهش پیدا کرده بود، تجدیدنظر کند.
وزارت دفاع ژاپن اعلام کرد که موشک‌های کره شمالی که روز پنجشنبه هفته گذشته پرتاب شد، خط سیر غیرمتعارفی داشت و در مقایسه با دیگر موشک‌های بالستیک متعارف در ارتفاع پایین‌تری پرواز کرد و به همین دلیل رهگیری آنها دشوار می‌شود. مقامات دفاعی ژاپن همچنین اعتراف کردند که بر اساس یافته‌های ارتش آمریکا و کره جنوبی این نوع موشک ها قابلیت رسیدن به ژاپن را دارد. در این میان وزیر امور خارجه آمریکا درخصوص تنش اخیر میان کره جنوبی و ژاپن گفت، توکیو و سئول دو متحد مهم واشنگتن هستند و آنها را به تنش زدایی ترغیب خواهیم کرد.
«مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد کره جنوبی و ژاپن را به یافتن مسیری رو به جلو درخصوص حل مناقشات دیپلماتیک تشویق خواهد کرد. با این حال سخنگوی کابینه ژاپن اعلام کرد روابط کشورش با سئول در شرایط بغرنجی قرار گرفته و بهبود این وضع منوط به اقدامات سازنده از سوی کره جنوبی است. وی افزود: «آن‌ها هردو شرکای بزرگی برای ما هستند. آن‌ها هردو به طور جدی با ما در حال کار برای خلع‌سلاح کره شمالی هستند. پس قطعاً برای ایالات متحده مهم است که بتوانیم به‌ آن‌ها کمک کنیم جایگاه خوبی برای هریک از دو کشور پیدا شود».
از سوی دیگر ژاپن اعلام کرد علی‌رغم آزمایش‌های موشکی کره شمالی، توکیو حاضر است بدون قید و شرط با این کشور وارد گفت‌وگو شود. «یوشیهیده سوگا» سخنگوی کابینه ژاپن اعلام کرد به‌دنبال برگزاری نشستی بدون شرط با کره شمالی است. همچنین مقام‌های آمریکایی اعلام کردند که موشک‌های شلیک شده کره‌شمالی تهدیدی برای آمریکا به شمار نمی‌آیند. یک مقام ارشد دولت آمریکا ضمن اعلام عدم حضور وزیر امور خارجه کره شمالی در نشست بانکوک برای دیدار با وزیر خارجه آمریکا گفت، مذاکرات دو کشور برای خلع‌سلاح به زودی از سر گرفته می‌شود. وی تاریخ دقیقی برای شروع این مذاکرات اعلام نکرد. با این حال گفت به‌نظر می‌رسد «ری یونگ هو» وزیر امور خارجه کره شمالی در نشست این هفته در بانکوک شرکت نخواهد کرد. علی‌رغم آزمایش‌های موشکی روزهای اخیر، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ابراز امیدواری کرد مسیری دیپلماتیک و رو به جلو با کره شمالی پیش گرفته شود. اما تأکید کرد برنامه‌ای برای دیدار رهبران دو کشور چیده نشده است.

کد مطلب: 110164
 
Share/Save/Bookmark