میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
مخالفت‌ها با سلطه‌گری ایالات متحده شدت می‌گیرد
تظاهرات برای برچیدن پایگاه‌های نظامی آمریکا

 این روزها برخی از مناطق جهان شاهد تظاهرات علیه نظامی‌گری آمریکاست چنانکه در آستانه نشست سران دو کره، مردم کره جنوبی نسبت به استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در خاک این کشور اعتراض کردند.
مردم کره جنوبی در محل پایگاه نظامی آمریکایی که سامانه دفاع موشکی تاد در آن مستقر است، تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند. معترضان نسبت به استقرار این سامانه دفاع موشکی آمریکایی در خاک کره جنوبی اعتراض داشتند.
هزاران پلیس ضد شورش سعی داشتند مردم معترض را متفرق کنند. تظاهرات اعتراض آمیز مردم کره جنوبی نسبت به استقرار سامانه دفاع موشکی تاد در خاک این کشور در حالی برگزار شد که تنها چند روز تا آغاز نخستین نشست رسمی سران دو کره باقی مانده است. در بیانیه منتشر شده از سوی معترضان آمده است: «یک توافق صلح در حال بحث و بررسی است. دیگر تهدید هسته‌ای کره شمالی وجود ندارد تا بهانه‌ای برای استقرار سامانه تاد در خاک کره جنوبی باشد. ما تداوم برنامه‌های ایجاد زیرساخت‌های لازم برای عملی کردن سامانه تاد را در چنین شرایطی درک نمی‌کنیم و نمی‌پذیریم.»
سامانه دفاع موشکی تاد از سوی آمریکا در خاک کره جنوبی مستقر شده است تا با هرگونه حمله موشکی احتمالی کره شمالی مقابله کند. استقرار این سامانه در کره جنوبی موجب افزایش تنش‌ها در شبه جزیره کره شد. حضور نظامیان آمریکایی در این منطقه و انجام تمرینات نظامی مشترک با سئول، پیونگ یانگ را به شدت خشمگین کرد.
در حالی که دو کره قصد دارند برای دستیابی به توافق صلح با یکدیگر گفتگو و مذاکره کنند، مردم کره جنوبی خواستار لغو برنامه‌های استقرار سامانه تاد در این کشور هستند. مردم محلی از اواسط سال ۲۰۱۷ تنها جاده‌ای را که به پایگاه نظامی محل استقرار سامانه تاد ختم می‌شد، مسدود کردند؛ با این حال، نظامیان آمریکایی با استفاده از بالگرد سوخت و مواد موردنیاز را به این پایگاه منتقل می‌کنند.
همچنین شماري از مردم ژاپن در اعتراض به جابجايي يک پايگاه هوايي آمريکا در ناحيه اوکيناوا تجمع اعتراض‌آمیز برگزار کردند. در تجمع اعتراض‌آمیز که مقابل «اردوگاه شواب» در هنوکو برگزار شد، بيش از صدها نفر از جمله چند نماينده پارلمان حضور داشتند. اين تجمع اعتراض‌آميز به مدت شش روز ادامه خواهد داشت.
دولت مرکزي ژاپن ساخت ديوارهاي موج شکن در محل جديد ايجاد پايگاه هوايي «فوتنما Futenma» را که متعلق به تفنگداران دريايي آمريکا است، از حدود يک سال پيش آغاز کرده است. ساکنان ناحيه اوکيناوا از مدت‌ها پيش خواهان تعطيلي اين پايگاه نظاميان آمريکايي بوده‌اند. دولت مرکزي ژاپن در اين باره اعلام کرده است جابجايي اين پايگاه هوايي به «هنوکو»، تنها راه‌حل مقابله با آلودگي صوتي و حذف خطر برخوردهاي هوايي، و در عين حال حفظ توان بازدارندگي ائتلاف ژاپن - آمريکا است.
از سوی دیگر تظاهرکنندگان در شهر شيکاگو مخالفت خود را با حمله هوايي اخير مشترک آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه اعلام کردند. تظاهرکنندگان در شهر شيکاگو در ايالت ايلينوي پارچه نوشته‌ها و پلاکاردهايي در دست داشتند و عليه جنگ‌های خارجيِ آمريکا شعار می‌دادند و مخالفت خود را با حمله هوايي اخير مشترک آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه اعلام می‌کردند. يکي از شرکت کنندگان در تظاهرات شيکاگو گفت: «ما باور داريم که آمريکا دروغ می‌گويد و بهانه‌های دروغين پيدا می‌کند، تا مداخله نظاميِ خود را در کشورهاي مستقل خارجي توجيه کند.»
روي چند پلاکارد نوشته شده بود: «جنگ‌ها را متوقف کنيد! عدالت را آغاز کنيد!» همان شخص تظاهرکننده ادامه داد: «از اين‌رو، ما بر اين باوريم که براي ما مردم آمريکا مهم است که با جنگ‌های خارجي مخالفت کنيم، زيرا ما بلندترين صداها را براي تأثيرگذاري بر دولت آمريکا در اختيار داريم، تا دولت آمريکا روند کشتار مردم را متوقف کند و به مردم در ساير کشورها اجازه دهد خودشان سرنوشت خود را تعيين کنند.
اين تظاهرکننده سپس تأکيد کرد: ما معمولاً به آنچه دولت آمريکا می‌گويد (اعلام می‌کند) اعتماد نمی‌کنيم، مگر آن که به صورت مستقل راستي‌آزمايي شود، زيرا ما می‌دانيم که آمريکا منافع امپرياليستي در سوريه دارد و می‌خواهد دولتي دست‌نشانده مانند عروسک خيمه‌شب بازي در سوريه ايجاد کند، تا بتواند خطوط انتقال نفت که در سوريه وجود دارد و همچنين منابع طبيعي اين کشور را کنترل کند.» روي يک پارچه نوشته اين جمله به چشم می‌خورد: «آمريکا دروغ می‌گويد و مردم می‌ميرند.» اين پارچه نوشته به دست اعضاي گروه «انسور شيکاگو» حمل می‌شد.
نکته قابل توجه آنکه تظاهرکنندگان ايتاليايي برچيده شدن پايگاه‌های نظامي آمريکا را در کشورشان خواستار شدند. بیش از يکصد فعال ايتاليايي با تجمع در برابر يکي از بزرگترين پايگاه‌هاي نظامي امريکا در جزيره سيسيل، عليه جنگ‌طلبي آمريکا و پايگاه‌های نظامي اين کشور در ايتاليا تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان برچيده شدن پايگاه‌های نظامي آمريکا را در کشورشان خواستار شدند.

کد مطلب: 104062
 
Share/Save/Bookmark