میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
یمنی‌ها اقتدارشان را به رخ متجاوزان کشیدند
ریاض هدف موشک بالستیک یمن
ریاض هدف موشک بالستیک یمن
 

رسانه‌های یمنی از اصابت یک فروند موشک بالستیک پیشرفته این کشور به نزدیکی ریاض پایتخت عربستان خبر دادند.
خبرگزاری یمن (سبأ) به نقل از نیروی موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی خبر داد که یک فروند موشک بالستیک دوربُرد به هدفی نظامی در پایتخت عربستان شلیک شده و با موفقیت به آن اصابت کرده و این [شلیک] آزمایشی بوده است [برای اثبات توانمندی ارتش یمن برای هدف گرفتن پایتخت عربستان سعودی].
همزمان با انتشار بیانیه ارتش یمن، شاهدان عینی نیز از انفجاری بزرگ در ریاض خبر داده‌اند. همچنین برخی دیگر نیز می‌گویند صدای انفجاری مهیب شنیده‌اند.گفته می‌شود، این موشک به پایگاه منطقه المزاحمیه در غرب ریاض اصابت کرده است.پیشتر که نیروی موشکی یمن پایگاهی نظامی در جده در غرب عربستان را هدف گرفته بود، عربستان برای تحت‌الشعاع قرار دادن توانمندی یمنی‌ها مدعی شد که آنها مکه را هدف قرار گرفته بودند اما اکنون روشن نیست برای توجیه این موشک که به پایتخت اصابت کرده است، چه توجیهی به افکار عمومی خود تحویل خواهند داد.عربستان در ماه نخست حمله به یمن در سال ۲۰۱۵ مدعی شده بود که قسمت اعظمی از توانمندی و ذخائر موشکی یمن را نابوده کرده است.
در عین حال، نیروی موشکی یمن درباره آزمایش موشکی‌اش که یک پایگاه نظامی در منطقه «المزاحمیه» واقع در غرب ریاض، پایتخت عربستان را هدف گرفت، بیانیه مهمی صادر کرد.
«در پاسخ به ادامه تجاوز عربستان سعودی و آمریکا علیه یمن و ارتکاب کشتارهای خونین و محاصره‌های ظالمانه علیه ملت یمن که با همراهی جامعه بین‌المللی به فجایع بزرگ انسانی منجر شده است این نیرو با توجه به مسئولیتی که بر عهده دارد و به عنوان نماینده مردم یمن و به عنوان نیرویی که در برابر تجاوزات با تمام قدرت ایستادگی می‌کند و با ایمان به مشروعیت این مبارزه و مشروعیت پاسخ به این تجاوزات و مقدس بودن اصل دفاع از خود با تمام ابزار در اختیار به تهدیدها پاسخ خواهد داد».«برای اولین بار اعلام می کنیم؛ نیروی موشکی یمن اقدام به شلیک موفق یک فروند موشک بالستیک روی هدفی نظامی در پایتخت سعودی کردیم و بخاطر این پیشرفت و تحول بی‌همتای موشکی خدا را شاکریم و تاکید می‌کنیم، از این پس پایتخت عربستان هدف حملات موشکی ما خواهد بود».
خبر دیگر آنکه براساس نتایج نظرسنجی کمپین مبارزه با تجارت سلاح (CAAT)، اغلب انگلیسی‌ها با فروش سلاح‌‌های ساخت کشورشان به عربستان سعودی مخالفند و آن را امری غیرقابل قبول می‌دانند.براساس این نظرسنجی، ۶۲ درصد انگلیسی‌ها فروش سلاح‌‌های ساخت کشورشان به عربستان سعودی را امری غیرقابل قبول ارزیابی می‌کنند.این در حالیست که در عین حال، تنها ۲۵ درصد رأی دهندگان معتقدند که کشورشان باید فروش تجهیزات نظامی به کشورهای خارجی را ارتقا دهد حال آنکه ۷۱ درصد بر این باورند که لندن نباید تأمین ‌کننده سلاح‌های مورد نیاز دولت‌های مظنون به نقض حقوق بین‌المللی بشر باشد.براساس این گزارش، کمپین مبارزه با تجارت سلاح در روز ۷ فوریه آینده در اعتراض به تصمیم اخیر دولت لندن در خصوص ادامه فروش سلاح به عربستان سعودی، به دادگاه عالی انگلیس شکایت خواهد کرد.لندن همواره از سوی سازمان‌های حقوق‌بشری متهم به تغذیه مناقشه جاری در یمن از طریق تأمین سلاح برای ریاض است که ائتلاف بین‌المللی مبارزه با حوثی‌ها در یمن را هدایت می‌کند. لازم به ذکر است دیروز جنگنده‌های ائتلاف عربی -آمریکایی استان‌های مختلف یمن را مورد حمله قرار داده و خسارت زیادی به زیر ساخت‌ها و اموال عمومی و خصوصی وارد کردند.
یک منبع نظامی گفت: هواپیماهای دشمن بیش از ۳۶ بار شهر المخا در استان تعز ، ۷ نوبت منطقه البرح در شهر مقبنه و دو نوبت شبکه مخابرات شهر موزع، ۵ نوبت مدارس العمری در ذباب و شهر الوازعیه در این استان را بمباران کردند. این منبع افزود: هواپیماهای عربستان طی ۱۲ نوبت منطقه الفرع در شهر کتاف استان صعده والبقع و دو نوبت مناطق آل‌حجلان و وادی حباب در شهر صرواح استان مارب را بمباران کردند.بر اساس این گزارش، بمباران شهرهای حرض و میدی استان حجه طی ۵ نوبت و مزارع شهر ضوران آنس در استان ذمار ۹ نوبت و منطقه راس عیسی در شهر الصلیف استان الحدیده طی ۴ نوبت از سوی جنگنده‌های متجاوز سعودی بمباران شدند. در این تهاجم‌ها خسارت‌های جانی و مالی به مردم وارد شد. همچنین جنگنده‌های متجاوز ائتلاف عربی - آمریکایی ساعتی پیش منطقه یختل شهر المخاء را در ۳ نوبت و شبکه مخابرات را در ۴ نوبت بمباران کردند.به گزارش سبا، دشمن سعودی منطقه الوثبات ووادی النمله در شمال شرقی حریب القرامیش استان مارب یمن را در ۴ نوبت بمباران کرد.

کد مطلب: 98446
 
Share/Save/Bookmark