میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۳
 
 
خرید و فروش سوالات امتحانات چرا و چگونه
۳ تا سوال ۱۰۰ تومان!
۳ تا سوال ۱۰۰ تومان!
 

امتحانات خرداد دانش‌آموزان در شرایطی تمام شد که برخی از آنها نسبت به لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی معترضند، همین مسئله منجر به ورود پلیس فتا به ماجرا و دستگیری برخی افراد در این رابطه شد.
سال تحصیلی گذشته بود که ماجرای فروش سؤالات امتحانات نهایی خبرساز شد. همچنین شائبه‌هایی مبنی بر لو رفتن سؤالات امتحان آمادگی دفاعی که به‌صورت هماهنگ استانی برگزار می‌شد، مطرح بود و کار تا جایی پیش رفت که پای پلیس فتا نیز به ماجرا باز شد.
ماجرا از این قرار بود که کانال‌هایی با فعالیت در فضای مجازی مدعی فروش سؤالات امتحانات نهایی یک ساعت مانده به شروع امتحانات بودند. در همین رابطه آموزش و پرورش سال گذشته در پاسخ به این پرسش که "چرا و چگونه سؤالات یک امتحان حتی زمانی که دانش‌آموزان دسترسی نداشتند، در فضای مجازی منتشر می‌شود؟" عنوان می‌کند که پلیس فتا، حراست وزارت آموزش و پرورش و اداره ارزیابی و عملکرد پیگیر این موضوع هستند که اگر احیاناً فردی در داخل یا خارج از مدرسه در انتشار سؤالات تقصیر داشته، با او برخورد شود.
امسال نیز بازار فروش سؤالات امتحانات نهایی در فضای مجازی حسابی داغ بود و در یک مورد، کانالی با عنوان فروش امتحانات نهایی ۹۶، سؤالات هر درس عمومی را به‌قیمت ۱۰۰ هزار و اختصاصی را به‌قیمت ۱۸۰ هزار تومان به فروش می‌رساند. در این شبکه‌ها به دانش‌آموزان این‌گونه اطمینان داده می‌شد «طبق گزارشات رابط‌هامون همه چیز دارد روال عادی خود را طی می‌کند، جای هیچ‌گونه نگرانی از جانب شما دانش آموزان نیست».
این کانال چند ساعت مانده به برگزاری امتحانات نهایی اقدام به انتشار سربرگ سؤالات در فضای تلگرام می‌کرد و با این کار به مخاطبان خود در رابطه با داشتن سؤالات امتحانات نهایی اطمینان خاطر می‌داد.
با پایان یافتن امتحانات نهایی، تعدادی از دانش‌آموزان نسبت به لو رفتن سؤالات امتحانات در دروس مختلفی همچون عربی۳، زمین‌شناسی و زیست معترضند. نظرات برخی از دانش‌آموزان در رابطه با خرید و فروش سؤالات امتحانات نهایی از طریق تلگرام بدین شرح است:
رضا: جای تأسف دارد سؤالات امتحان عربی۳ هم لو رفته بود.
هستی: متأسفم برای مسئولان که حق بچه‌ها را به‌راحتی پایمال می‌کنند. ما برای درس خواندن از شب تا صبح بیداریم اما یک عده سؤالات امتحانات را می‌خرند و معدلشان به‌راحتی بالا می‌رود. این انصاف نیست، سؤالات درس زیست سوم دبیرستان با تلگرام لو رفت، از ساعت ۷ و نیم تو حوزه ما بعضی‌ها با گوشی سؤالات را چک کردند.
فاطمه: امتحان زمین‌شناسی سوم تجربی به‌شکل گسترده‌ای دست بچه‌ها بود به‌طوری که اگر سؤال را نداشتی همه تعجب می‌کردند. حتماً تمام مدارک مربوط را به‌زودی به سازمان سنجش، آموزش و پرورش و پلیس فتا ارائه خواهم کرد. چطور مسئولان با قاطعیت ۱۰۰ درصد لو رفتن سؤالات را انکار می‌کنند، روح جوان‌های ما را با تکذیب خدشه‌دار نکنید آنها می‌بینند و به‌خاطر می‌سپارند مردانه بگویید زالوصفتان هستند و شما در صف آنها نیستید و با تمام قدرت موضوع را پیگیری می‌کنید.
امیر:‌ متأسفانه سؤالات امتحان فیزیک پیش‌دانشگاهی لو رفته بود هم سؤالاش لو رفته بود، تو رو خدا برای کنکور اجازه چنین کار را ندهید، با سرنوشت ما بازی نکنید.
علی: متأسفانه کاملاً صحت دارد. فرزند بنده در سال سوم ریاضی تحصیل می‌کند و معدل بالای ۱۹.۶ دارد. کنجکاو شدم و بدون اطلاع فرزندم از ۳ کانال با متوسط ۸۰ هزار تومان که از طریق کارت به کارت بود، سؤالات را تهیه کردم اما با کمال تأسف هر ۳ یک سؤال را فرستادند. پس از امتحان متوجه شدم فقط ترتیب سؤالات متفاوت بوده و فرضاً سؤال اول جلسه آزمون، سؤال سوم فایل پی‌دی‌اف من بود.
محمد: بنده دانش‌آموز پیش‌دانشگاهی رشته ریاضی هستم، قبل از امتحان نهایی ادبیات سؤال‌ها موجود بود و دوستانم همه سؤالات را خریده بودند. لطفا پیگیری کنید، تأثیر معدل در کنکور به‌کنار، حق من که تلاش کردم ولی سؤالات رو نداشتم ضایع شده است.
عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش معتقد است که این کانال‌ها و صفحات کاملاً شیادی است و از شرایط زمان امتحانات دانش‌آموزان سوءاستفاده می‌کنند چراکه امتحانات نهایی از ضریب امنیت بالایی برخوردار بوده و احتمال لو رفتن سؤالات صفر است.
به‌گفته عمادی امسال سی‌دی سؤالات و رمز سؤال در اختیار مدارس قرار می‌گیرد و تا ۲ ساعت قبل از برگزاری امتحانات امکان دسترسی به سؤالات از سوی مدارس وجود ندارد، بنابراین آنچه با عنوان فروش سؤالات در فضای مجازی مطرح شده با هدف اخاذی است.
همچنین محمدحسین کفراشی از پیگیری این موضوع با همکاری پلیس فتا خبر می‌دهد هرچند پلیس فتا نیز از دستگیری تعدادی باند کلاهبردار در زمینه خرید و فروش سؤالات امتحانات نهایی خبر داده است.
پس از ورود پلیس فتا به ماجرا و پیگیری موضوع خرید و فروش سؤالات امتحانات نهایی، کانال‌هایی که اقدام به خرید و فروش سؤالات می‌کردند تمام محتوای خود را پاک و کانال را حذف کرده‌اند و هنوز نتیجه قطعی بررسی‌های پلیس فتا و وزارت آموزش و پرورش به افکار عمومی به‌ویژه دانش‌آموزان گزارش نشده است.
بنابر این گزارش، با توجه به اینکه نمرات امتحانات نهایی در کنکور ۹۶ سهم ۲۵ درصدی دارد، در صورت صحت لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی این مسئله منجر به تضییع حق بسیاری از دانش‌آموزان می‌شود و به‌دلیل حساسیت این مسئله و گزارش‌هایی مبنی بر لو رفتن سؤالات امتحانات نهایی، کمیته آموزش ‌و پرورش مجلس شورای اسلامی نیز به ماجرا وارد شده و در حال بررسی ابعاد مختلف این موضوع است.

امکان به صفر رسیدن تخلفات در امتحانات نهایی وجود ندارد
سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس گفت: تأمین امنیت سؤالات امتحانات نهایی بسیار سخت است و ممکن است در چند نقطه کشور تخلفاتی هم صورت گیرد.
حمایت میرزاده با انتقاد از برگزاری آزمون به شیوه متمرکز در آموزش و پرورش اظهار داشت:‌ اطلاعاتی در دست ندارم که پیرامون واقعیت یا شایعه بودن لو رفتن سؤالات امتحان نهایی اظهار نظر کنم اما در کشوری به گستردگی ایران، برگزاری آزمون به شیوه متمرکز نمی‌تواند بدون تخلف و اشکال باشد. وی افزود: شخصاً مخالف برگزاری این امتحانات به شیوه متمرکز هستم؛ در دانشگاه در مقاطع مختلف برای دریافت مدارک کارشناسی و دکترا که اهمیت آن از مدرک دیپلم بسیار بالاتر است چنین روندی طی نمی‌شود.
میرزاده ادامه داد: تأمین امنیت سؤالات امتحانات نهایی بسیار سخت است و ممکن است در چند نقطه کشور تخلفاتی هم صورت گیرد و امکان به صفر رسیدن تخلفات وجود ندارد هرچند آموزش و پرورش رسیدگی و بررسی را تعطیل نمی‌کند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است که سیستم نظارت و ضریب امنیت امتحانات نهایی در آموزش و پرورش بسیار قوی بوده و امکان لو رفتن سؤالات نهایی وجود ندارد و این مسائل سال‌هاست که در فصل امتحانات مطرح می‌شود. وی همچنین این احتمال را می‌دهد که سؤالات به فروش رفته در شبکه‌های تلگرامی مربوط به سال‌های قبل باشد.

پیگیری خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی مأمور شده است تا ماجرای خرید و فروش سوالات امتحانات نهایی را پیگیری کند.
فاطمه سعیدی در رابطه با شائبه‌های مطرح شده در رابطه با لو رفتن سوالات امتحانات نهایی اظهار کرد:‌ در رابطه با لو رفتن سوالات امتحانات نهایی گزارش مستندی به دست مجلس نرسیده است.
وی افزود: به دلیل حواشی مطرح شده در رابطه با امتحانات نهایی و ادعای برخی دانش‌آموزان درخصوص لو رفتن سوالات، کمیته آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی این موضوع را پیگیر خواهد کرد چراکه نمرات امتحانات نهایی در کنکور تاثیر مثبت ۲۵ درصدی دارد.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در رابطه با سخنان اخیر سخنگوی دولت در رابطه با گروگانگیری در آموزش و پرورش بابت پرداخت حق‌الزحمه امتحانات نهایی گفت: آقای نوبخت همواره در کلامش ادب و متانت خاصی داشت اما باید پذیرفت که معلمان حق و حقوق خود را می‌خواهند و وقتی یک معلم بازنشسته می‌شود انتظار دارد پاداش بازنشستگی خود را همانند کارکنان سایر دستگاه‌ها به موقع دریافت کند.
سعیدی ادامه داد: حق‌الزحمه تصحیح اوراق امتحانات نهایی یک سال است پرداخت نشده آیا یک سال تأخیر برای پرداخت حق الزحمه امتحانات زمان اندکی است؟
وی با اشاره به اینکه اینگونه تصور می‌کنیم که منظور آقای نوبخت عدم مدیریت مناسب بودجه در آموزش و پرورش است، گفت: بودجه آموزش و پرورش مشکل دارد و ۹۸ درصد آن صرفاً صرف پرداخت حقوق می‌شود و بودجه فعلی این وزارتخانه جوابگوی هزینه‌ها نیست.

توضیح پلیس فتا درباره لو رفتن و فروش سوالات امتحانی
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با تاکید بر اینکه هیچ شکایتی از سوی مسئولان آموزش و پرورش مبنی بر شناسایی فروشندگان سوالات لو رفته امتحانات نهایی در شبکه‌های اجتماعی به دست این پلیس نرسیده است، توضیحاتی را درباره فروش سوالات امتحانی ارائه داد.
سرهنگ مهدی کاکوان اظهار داشت: به دنبال اطلاع همکارانمان در پلیس فتا از فعالیت برخی افراد در شبکه‌های اجتماعی درخصوص فروش سوالات امتحانات نهایی و همچنین گزارش آموزش و پرورش مبنی بر ادعای برخی افراد مبنی بر داشتن سوالات امتحانی و فروش آنها به دانش‌آموزان، موضوع در دست بررسی قرار گرفت.
وی با تاکید بر اینکه در تمام بررسی‌های انجام شده پلیس فتا، هیچ مستنداتی مبنی بر صحت ادعای لو رفتن سوالات امتحانات نهایی به دست نیامد، افزود:‌ در تحقیقات انجام شده پلیس، سه نفر کلاهبردار که مدعی فروش سوالات امتحانات نهایی بودند شناسایی و دستگیر شدند و مشخص شد ادعای این افراد مبنی بر داشتن سوالات اصلی، کذب است و این افراد با وعده‌های دروغ از دانش‌آموزان کلاهبرداری می‌کردند.
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ خاطرنشان کرد: تا این لحظه هیچ شکایتی از سوی آموزش و پرورش مبنی بر شناسایی فروشندگان سوالات اصلی امتحانات نهایی به دست پلیس فتا پایتخت نرسیده است و در بررسی‌های ما گردانندگان سه کانالی که مدعی فروش سوالات اصلی امتحانات نهایی بودند شناسایی و با تلاش پلیس دستگیر شدند.(تسنیم)

کد مطلب: 99715
 
Share/Save/Bookmark