میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
پارلمان عراق نخست‌وزیر را مسئول حفظ تمامیت ارضی کشور کرد
ابطال همه‌پرسی طبق قانون اساسی
ابطال همه‌پرسی طبق قانون اساسی
 

پارلمان عراق، دو روز پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان، با حضور نخست‌وزیر تشکیل جلسه داده و ضمن غیرقانونی عنوان کردن همه پرسی خواستار اقدام همه‌جانبه نخست‌وزیر برای حفظ یکپارچگی عراق شد.
در این جلسه که وزرای دفاع، کشور و مشاور امنیتی ملی عراق و بیش از ۱۶۰ نماینده نیز حضور داشتند، تصمیمات پارلمان علیه همه‌پرسی اعلام شد. پارلمان، در بند اول صورتجلسه خود که شامل ۱۴ بند است، آورده که «همه‌پرسی که مقامات محلی در اقلیم کردستان در روز ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار کردند، براساس ماده یک قانون اساسی، باطل است». پارلمان، در بند دوم از نخست‌وزیر خواسته «به موجب اختیارات خود براساس قانون اساسی، اقدامات لازم را برای سیطره دولت مرکزی بر کرکوک و همه مناطقی که مورد منازعه خوانده می‌شود، و همه مناطق طبق مرزهای اداری قبل از ۹ آوریل ۲۰۰۳، به عمل آورد».
نمایندگان پارلمان همچنین در بند ششم و هفتم خواستار بازخواست همه کارمندان رسمی دولت و نهادهای وابسته شدند که در همه پرسی شرکت کردند و همچنین خواستار عدم تعرض به کسانی شدند که در همه‌پرسی شرکت نکردند. در بند هشتم، از وزارت خارجه خواسته شده که تدابیر قانونی برای مقابله با هر کسی که در روند همه‌پرسی شرکت کرده یا آن را تسهیل کرده اتخاذ کند.
در بند نهم، پارلمان عراق از دولت خواسته که همه گذرگاه‌های غیررسمی مسدود شود و مدیریت گذرگاه‌های رسمی در شمال عراق (مرز کردستان با ترکیه) را تحت کنترل بگیرد تا تمام مراودات مرزی در چارچوب دولت مرکزی باشد. نخست‌وزیر عراق از مقامات کردستان خواست نتیجه‌ همه‌پرسی جدایی را لغو کنند و خود را ملزم به قانون اساسی عراق بدانند.
از تبعات اختلاف افکنی افرادی همچون بارزانی تحرک بیشتر تروریست‌ها است، تکفیری‌های داعش با حمله به ۲ منطقه در شهر الرمادی، آنها را اشغال کردند و نیروهای عراقی نیز با برقراری مقررات منع آمد و شد در شهر و محاصره تروریست‌ها در تلاشند تا مناطق مذکور را آزاد کنند. منابع امنیتی عراقی اعلام کردند:شماری از تروریست‌های گروه تکفیری داعش به دانشگاه الانبار و منطقه سبع الکیلو حمله کرده و تعدادی گروگان گرفته اند. یک وزیر ترکیه، قرار داده شدن کرکوک در همه‌پرسی جدایی کردستان را قصد رئیس این منطقه برای تبدیل کردن عراق به حمام خون توصیف کرد.دولت عراق به شرکت‌های هواپیمایی خارجی ابلاغ کرد که از روز جمعه آینده هرگونه پرواز به مبدا و مقصد اربیل را لغو کنند. یک شرکت هواپیمایی لبنان از توقف پروازهایش به کردستان عراق از جمعه هفته جاری خبر داد. وزیر حمل‌ونقل منطقه کردستان عراق در واکنش به ضر‌ب‌الاجل بغداد برای تحویل فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه، این اقدام را غیرقانونی دانست و اعلام کرد که به این ضرب‌الاجل توجهی نخواهد کرد. وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای در واکنش به همه‌پرسی اخیر جدایی کردستان عراق تصریح کرد که مسکو از تمامیت ارضی عراق حمایت می‌کند. درپی برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق، شرکت هواپیمایی مصر نیز پرواز به منطقه کردستان عراق را متوقف کرد. درپی اقدام مقامات منطقه کردستان عراق به برگزاری همه‌پرسی‌ غیرقانونی، ترکیه نماینده این منطقه را از آنکارا اخراج و اعلام کرد همه گزینه‌ها روی میز است.
وزیر امور خارجه ترکیه درباره اینکه آیا این کشور کنسولگری خود را در منطقه اربیل خواهد بست یا خیر گفت زمانی که کنسولگری خود را در اربیل باز کردیم از منطقه کردستان اجازه نگرفتیم بلکه از دولت مرکزی بغداد اجازه گرفتیم. از این رو، مخاطب ما در این باره وزارت امور خارجه عراق خواهد بود.
وزیر حمل‌ونقل منطقه کردستان عراق در واکنش به ضر‌ب‌الاجل بغداد برای تحویل فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه، این اقدام را غیرقانونی دانست و اعلام کرد که به این ضرب‌الاجل توجهی نخواهد کرد. دولت قطر ضمن ابراز نگرانی درباره پیآمدهای همه‌پرسی جدایی کردستان عراق، تأکید کرد که این امر خطری برای وحدت عراق، امنیت و ثبات منطقه است. وزیر خارجه آلمان در انتقاد از برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان عراق اعلام کرد که این اقدام خودسرانه و بدون لحاظ کردن زمینه‌های قانونی صورت گرفت.
«زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان در این مورد گفت: «بدون در نظر گرفتن هشدارهای جهانی، مقامات کُرد تصمیم گرفتند که همه‌پرسی برگزار کنند». وی در عین حال تاکید کرد که این همه‌پرسی زمینه‌های قانونی که برای برگزاری آن لازم است، ندارد. منطقه کردستان عراق در اقدامی بر خلاف خواسته‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، همه‌پرسی جدایی کردستان را برگزار کرد در حالیکه دولت عراق مخالف این همه‌پرسی است و اعلام کرده که نتایج آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

کد مطلب: 101155
 
Share/Save/Bookmark