میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۳
 
 
جریان‌های سیاسی ترکیه درباره استمرار جنگ‌افروزی علیه سوریه به اردوغان هشدار دادند
"سپر بهار" دام آمریکا برای آنکار
"سپر بهار" دام آمریکا برای آنکار
 

اردوغان در حالی به جنگ افروزی علیه سوریه ادامه داده و با بحران آوارگان سوری نیز به دنبال باج گیری از اروپاست که بسیاری از جریان‌های سیاسی ترکیه، بحران سوریه را دامی از سوی آمریکا علیه کشورشان می‌دانند.
ترکیه پس از چند دهه همچنان میان دو اصل رویکرد ایدئولوژیک ادعایی اسلام گرایی و منافع ملی غرب گرایانه در قالب تئوری آتاتورک باقی مانده و این امر هزینه‌های بسیاری برای این کشور و منطقه ایجاد کرده است که نمود آن را در تحرکات اخیر ترکیه در قبال سوریه می‌توان مشاهده کرد. اقدامی که بر اساس منافع ملی ترکیه تعریف شده اما ماهیت آن تحقق اهداف غرب در منطقه یعنی همان بحران سازی است که دولتمردان آنکارا در اشتباه محاسباتی بار دیگر در آن گرفتار شده‌اند. رفتاری که با اعتراض جریان‌های سیاسی این کشور همراه شده است چنانکه حزب وطن ترکیه در بیانیه‌ای به رئیس‌جمهور این کشور هشدار داد آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش دارند ترکیه را به «دام» سوریه بکشانند. نمایندگان حزب «وطن» ترکیه در پارلمان این کشور در بیانیه‌ای از عملیات نظامی ترکیه در سوریه انتقاد کردند.
در این بیانیه آمده است: «مقامات آمریکا و اسرائیل ترکیه را به سمت جنگ در سوریه می‌برند. ما در خصوص کشانده شدن ترکیه به سمت یک دام هشدار می‌دهیم. آنها نه فقط ترکیه بلکه رئیس‌جمهورش را نیز به سوی این دام می‌برند.»حزب وطن ترکیه تأکید کرد که درگیری در سوریه، موجب انزوای ترکیه می‌شود و این کشور را از «همپیمانان استراتژیک» خود از جمله روسیه دور می‌کند. همچنین صدها شخصیت اجتماعی ترکیه با امضای طوماری، از رئیس جمهور این کشور خواستند دست از دخالت‌های تحریک آمیز در امور سوریه بردارد.۲۳۶ نفر از شخصیت‌های برجسته ترکیه‌ای با امضای طوماری، مخالفت خود را با سیاست‌های اردوغان در سوریه و به خصوص ادلب، اعلام و تاکید کردند که دخالت‌های او در ادلب، آنکارا را به ابزاری در دست کشورهای امپریالیسم و حامی تروریست قرار داده است.
از جمله کسانی که این سند را امضا کردند، می‌توان به تعدادی زیادی از هنرمندان، بازیگران، ادباء و شعرا، رهبران نهادهای جامعه مدنی، حقوقدانان، روزنامه‌نگاران، اساتید دانشگاه پزشکان و اعضای اتحادیه مشاغل اشاره کرد. لازم به ذکر است اردوغان دیروز خطاب به رهبران مسکو گفت: «از سر راه ما در سوریه کنار بروید و ترکیه را با سوریه تنها بگذارید.» رئیس‌جمهور ترکیه مدعی شد که کشورش در سوریه به‌دنبال نفت و اشغال خاک آن‌جا نیست بلکه حضورش به‌ درخواست مردم است. «دمیتری نوویکوف» رئیس کمیته بین‌الملل مجلس دومای روسیه هم در پاسخ اردوغان گفت که ترکیه صلاحیت تعیین سرنوشت سوریه را ندارد و حاکمان سوریه به ترکیه اجازه تعیین سرنوشت کشورشان را نمی‌دهند و همچنین هیچ کدام از قطعنامه‌های بین‌المللی نیز چنین اجازه‌ای به ترکیه نداده است. عملیات ارتش سوریه علیه تروریست‌ها در استان‌های ادلب و حلب از چهارم بهمن ماه گذشته و به دنبال نقض گسترده آتش‌بس توسط تروریست‌ها مجددا آغاز شد و کما کان ادامه دارد. در این میان در اقدامی با‌خواهانه از اروپا، وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که با باز شدن مرزها، بیش از ۷۶ هزار آواره به سمت اروپا حرکت کرده‌اند. خبر دیگر آنکه خبرگزاری رسمی سوریه، انهدام یک جنگنده این کشور بر فراز شهر سراقب در استان ادلب را تکذیب و اعلام کرد که ارتش سوریه یک پهپاد ترکیه را سرنگون کرده است.
یک منبع نظامی سوری با تشریح اقدامات خصمانه نیروهای ترکیه علیه ارتش سوریه تصریح کرد که اقدامات خصمانه و مکرر این کشور تروریست‌ها را نجات نخواهد داد. لازم به ذکر است دولت ترکیه مجدداً کاروان بزرگی از ادوات نظامی را شامگاه شنبه به استان ادلب در شمال غرب سوریه اعزام کرد. یک کاروان نظامی ترکیه از طریق گذرگاه مرزی «باب الهوی» در شمال غرب سوریه، وارد این کشور شد و به سمت «جبل الزاویه» رفت. وزیر دفاع ترکیه می‌گوید که کشورش قصد رویارویی با روسیه در ادلب را ندارد بلکه تنها نظام سوریه را هدف قرار خواهد داد.
«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز یکشنبه مدعی شد که بیش از دو هزار نیروی وابسته به نظام سوریه در ادلب را کشته و یک پهپاد، هشت بالگرد و ۱۰۳ تانک را منهدم کرده است. وی مدعی شد که ۷۲ توپخانه و سکوی پرتاب موشک و سه سامانه دفاع هوایی متعلق به نظام سوریه منهدم شد. طبق گزارش شبکه الجزیره، وزیر دفاع ترکیه گفت: «عملیات "سپر بهار" که پس از حمله به نیروهای ما در ادلب آغاز شده است، با موفقیت ادامه دارد». در این میان وزیر دفاع آلمان در مصاحبه‌ای گفت، اتحادیه اروپا و ایالات متحده باید فشار بر ولادیمیر پوتین و بشار اسد را افزایش دهند تا بتوان به جنگ در سوریه خاتمه داد.

کد مطلب: 113053
 
Share/Save/Bookmark