میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۳۶
 
 
سیاست روز روند حرکتی بازار مسکن را بررسی می‌کند؛
بالا گرفتن تب مسکن در هوای بهاری

هنوز چند روز بیشتر از دستور دولت مبنی بر خرید و فروش ارز به نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی نگذشته است که نرخ خرید و فروش دربازار مسکن بالا گرفته و می‌توان مدعی شد که تب معاملات دراین بازار بالا گرفته است.
در آخرین روزهای معاملات هفته گذشته و همزمان با اجرای سیاست تک‌نرخی کردن ارز، نقدینگی سرگردان با خروج از بازار سکه و ارز به سمت بازار مسکن حرکت کرد و همزمان با این حرکت قیمت این اوراق را به بیش از ۶۵ هزار تومان رساند و پیش‌بینی می‌شود درپی این اتفاق اجاره‌بها‌ها نیز با رشد قابل توجهی مواجه شوند. این اتفاق در حالی رخ داد که در هفته ماقبل این اوراق با رقم‌های ۵۹ تا ۶۰ هزار تومان داد و ستد می‌شد.
در ادامه این روند در معاملات دیروز قیمت این اوراق کاهش نداشت اما نکته جالب در این میان آن است که همچنان نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است نرخ اجاره‌بها در سال ۹۷ در شهر‌های کوچک تغییری نخواهد کرد و در شهر‌های بزرگ نیز به نسبت تقاضا نرخ اجاره‌بها افزایش خواهد یافت که نهایت افزایش این نرخ تا ۱۰ درصد خواهد بود.
حسام عقبایی درخصوص میزان تغییرات نرخ اجاره‌بها در سال‌جاری با توجه به ثبات نرخ ارز معتقد است نرخ ارز بر مقوله‌های مهم اقتصاد، چون بازار مسکن بی‌تاثیر نخواهد بود و پیرو همین پیش‌بینی می‌شود در سال‌جاری تغییرات اندکی در قیمت مسکن و اجاره‌بها ایجاد شود.
نکته قابل تامل‌تر نوع نگاه این متولی به زمان افزایش قیمت‌ها همزمان با شروع زمان جابه‌جایی‌هاست که مدعی است؛ با نزدیک شدن به فصل تابستان رشد معاملات مسکن اتفاق خواهد افتاد و افزایش نرخ مسکن به اندازه نرخ تورم خواهد بود و از این فراتر نمی‌رود و این مقوله با نوسانات نرخ ارز در صورت رخ داد هم تغییری نمی‌کند.
باور وی مبنی بر اینکه نرخ اجاره‌بها در سال ۹۷ در شهر‌های کوچک تغییری نخواهد کرد و در شهر‌های بزرگ نیز به نسبت تقاضا نرخ اجاره‌بها افزایش خواهد یافت از جمله ادعاهایی است که نمی‌توان دلیل منطقی برای آن یافت ضمن اینکه وی براین باوراست که این میزان رشد در نهایت افزایش این نرخ تا ۱۰ درصد خواهد بود. این رشد ۱۰ درصدی در حالی از سوی وی پیش‌بینی شده که به طور متوسط در ماه‌های اخیر نرخ دلار رشد ۳۰ درصدی را شاهد بوده است.
به اعتقاد عقبایی عامل دیگری که موجب رشد نرخ اجاره می‌شود، سوداگری در این بازار است و نرخ اجاره به صورت حباب‌گونه و منطقه‌ای افزایش می‌یابد و برخی از سوداگران عامل رشد سفته‌بازانه نرخ اجاره‌بها در بازار هستند.
برخلاف این نوع نگاه خوش‌بینانه نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک؛ تجربه سال‌های گذشته نشان داده که کشور ما از نبود یک بازار ملی مسکن منسجم رنج می‌برد و هر زمان که قیمت مسکن در تهران افزایش یافته در سایر شهرها نیز به تبعیت از این موضوع دستخوش تغییر قیمت شده‌اند.
با توجه به روند ایجاد شده و به اعتقاد کارشناسان بازار مسکن اقتصاد بازار ملک با این روندی که متولیان در پیش گرفته‌اند در سال‌جاری رشد قابل توجهی را تجربه خواهد کرد هرچند که به اعتقاد برخی پیش‌بینی آینده بازار بعد از یک دوره رکود حدوداً ۵ ساله مسکن تا حدودی سخت و دشوار است. کارشناسان با توجه به رشد معاملات از ۳ ماه پایانی سال گذشته تاکنون بروز چنین روزهایی را برای بازار ملک نوید می‌دادند اما هیچ‌یک گمان نمی‌کردند که اقدامات دولتمردان راه را برای افزایش نزخ ملک هموار کند و کار به جایی برسد که خود دولتی‌ها نیز بر خلاف روال گذشته به راحتی از پیش‌بینی بازار مسکن و قیمت‌ها سخن بگویند.
طی ماه‌های اخیر بارها و بارها مدیران دولتی، بانک‌ها، معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس اتحادیه املاک نسبت به وضعیت بازار مسکن اعلام موضع کرده‌اند و برخلاف آنچه در واقعیت وجود دارد مدعی شده‌اند که قیمت مسکن در سال ۹۷ به اندازه نرخ تورم و حتی ۲ درصد بیش از شاخص تورم افزایش خواهد یافت. در صورتی که چنین استدلالی را مبنا قرار دهیم خواهیم دید که با احتساب رشد۳۰ درصدی دلار و در نظر داشتن اینکه هر ۵ تا ۶ درصد رشد دلار یک درصد بر نرخ تورم افزوده خواهد کرد قیمت ملک به طور متوسط چیزی حدود ۱۵ درصد رشد را تجربه خواهد کرد.

کد مطلب: 103955
 
Share/Save/Bookmark