میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۱
 
 
اهداف رزمایش مشترک

چین و روسیه به عنوان دو قدرت شرقی و البته جهانی همگرایی‌های بسیاری را به ثبت رسانده‌ و هر روز بر میزان این همگرایی افزوده شده اسن. یکی از این رویکردها را در رزمایش اخیر مشترک دو کشور می‌توان مشاهده کرد. رزمایش وستوک - ۲۰۱۸ بزرگترین رزمایشی است که روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی برگزار کرده است.
در این رزمایش حدود ۳۰۰ هزار نیرو، ۳۶ هزار دستگاه تانک و خودروی نظامی و بیش از هزار فروند هواپیما بکار گرفته شده‌اند. در این رزمایش بیش از ۱۰ فروند بمب‌افکن روسی Tu-۲۲M۳ به عنوان بخشی از رزمایش وستوک - ۲۰۱۸ یک فرودگاه نظامی دشمن فرضی در سرزمین زابایکالسکی را هدف حمله قرار دادند. در این رزمایش بمب‌افکن‌ها از بمب‌هایی تا ۵۰۰ کیلوگرم (بیش از هزار و ۱۰۰ پوند) استفاده کردند. در این رزمایش نیروهایی از چین نیز حضور دارند که نشانگر عمق همگرایی نظامی دو کشور است. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا این رزمایش مشترک برگزار می‌شود و چه اهدافی را در ورای‌ آن دنبال می‌کنند؟
بسیاری از ناظران سیاسی بر این امر تاکید که این رویکرد نظامی ادامه همگرایی‌های اقتصادی و سیاسی طرفین است. روابط تجاری دو کشور و همچنین سرمایه‌گذاری چین در روسیه هم به سرعت افزایش می‌یابد. روسیه بزرگترین تامین‌کننده نفت مورد نیاز چین است همچنین قرار است بزرگترین تامین‌کننده گاز مورد نیاز چین هم بشود. همزمان با افزایش تعرفه گمرکی محصولات و کالاهای چینی در آمریکا، مقامات پکن به بازارهای روسیه چشم دوخته‌اند. این همگرایی چنان است که سران دو کشور در اقدامی نمادین اقدام به آشپزی مشترک کردند تا نشان دهند که تا چه میزان به سوی روابط گسترده و اهداف مشترک پیش رفته‌اند.
در این میان باید به این امر توجه داشت که این رزمایش نوعی پیام واحد به تهدیدات کشورهای غربی نیز است. غرب از یک‌سو با حمایت از تروریسم در افغانستان و شرق آسیا تهددی امنیت چین شده و با تروریست‌ها در آسیای مرکزی و قفقاز تهدید امنیت روسیه می‌نماید. از سوی دیگر تحرکات نظامی غرب به شدت افزایش یافته که نظامی کردن شرق آسیا و اروپای شرقی نمودی از آن است. چین و روسیه با برگزاری این رزمایش برآنند تا نشان دهند که از هر ابزاری برای پاسخگویی به این تحرکات بهره خواهند گرفت و حاضر به کوتاه آمدن در برابر تهدیدات غرب نیستند.
به عبارتی دیگر آنچه در این رزمایش روی داده در حالی نوعی همگرایی و تقویت مواضع مشترک است که پیامدی آشکار برای تروریست‌ها و تهدیدکنندگان امنیت روسیه و چین است که جدیت این کشورها در مقابله با تهدیدات را به نمایش می‌گذارد.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106051
 
Share/Save/Bookmark