میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۴
 
 
دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل اذعان کرد
عربستان مسئول فاجعه انسانی یمن
عربستان مسئول فاجعه انسانی یمن
 

همزمان با تشدید تجاوزات ائتلاف سعودی به یمن، سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید حملات هوایی بی‌امان عربستان سعودی، یمن را به‌سوی «یک فاجعۀ شدید انسانی» سوق داده است.
احمد بن شمسی، مدیر ارتباطات و خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، این سخنان را در مصاحبه با شبکۀ خبری راشاتودی مطرح کرد.
وی تأکید کرد: «بیش از ۳ میلیون نفر در یمن آواره شده‌اند و بیش از ۸۰ درصد از مردم این کشور نیز به یکی از اشکال کمک‌های بشردوستانه متکی هستند. یمن در حال حاضر بالاترین میزان سوءتغذیۀ کودکان را در جهان به خود اختصاص داده است و طبق برآوردها از هر ۵ نفر یکی از کمبود شدید مواد غذایی رنج می‌برد.»
لازم به ذکر است محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد، وزیر دفاع و پسر شاه عربستان سعودی برای دیدار با مقامات آمریکایی از قبیل رئیس‎جمهور این کشور، عازم واشنگتن شده است. در ادامه دید و بازدیدهای مقامات آمریکایی و عربستان سعودی، حال خبرها حاکی از سفر پسر محمد بن سلمان به واشنگتن برای دیدار با مقامات ارشد آمریکا است. به گفته مقامات سعودی، قرار است پسر ملک سلمان در دیدارها با مقام‌های آمریکایی درباره «تقویت روابط دو جانبه صحبت و موضوعات منطقه‌ای مورد علاقه طرفین را مرور کنند».
این در حالی است که اختلافات بین امارات و عربستان در جنگ یمن که از یک سال قبل نمود پیدا کرده، اکنون به اوج خود رسیده و این اختلافات در نوار جنوبی یمن کاملا هویدا شده است. امارات یکی از کشورهای شرکت‌کننده در ائتلاف ضد یمن به سرکردگی عربستان سعودی است که سعی دارد درگیری‌ با عربستان پس از اختلافات اخیر با یکدیگر بر سر عدن را به استان «تعز» واقع در جنوب غربی یمن منتقل کند.
اختلافات امارات با عربستان در جنگ یمن از یک سال قبل در اعتراض به همپیمانی عربستان با حزب اخوانی «الاصلاح» یمن و همچنین اقدام رئیس‎جمهور مستعفی و فراری یمن در برکناری خالد بحاح معاون خود که تحت حمایت امارات بود، بروز پیدا کرد و اکنون به بالاترین سطح خود رسیده است.
امارات، عربستان و شبه‌نظامیان وابسته به آن و طرفداران دولت مستعفی یمن و حزب «الاصلاح» را به ناتوانی در پیشروی در جبهه‌های مختلف شهر تعز و دیگر مناطق آن متهم می‌کند. دولت امارات حتی از نیروهای مسلح خود خواست تا فرماندهی جنگ در تعز را برعهده بگیرند که این مساله با مخالفت عربستان روبه‌رو شد. استان تعز که به ساحل جنوب غربی یمن و تنگه باب‌المندب مشرف است، طی هفته‌های اخیر شاهد عملیات ترور فرماندهان ارشد حزب الاصلاح در مرکز شهر تعز بوده است که به نظر می‌رسد طبق فرمان امارات صورت گرفته باشد.
اختلافات رو به افزایش دو کشور که هر دو برای پنهان کردن آن تلاش می‌کنند، نشان‌دهنده حجم مشکلات و میزان دشواری‌هایی است که پیش‌روی این عملیات و ائتلاف تحت فرماندهی سعودی آن قرار دارد. خبر دیگر آنکه درپی حمله نیروهای یمنی به مواضع نظامیان عربستان در نجران و جیزان چند تن از نظامیان این کشور به هلاکت رسیدند.
هواپیماهای عربستانی پس از این شکست مواضع نیروهای یمنی در نجران را سه بار بمباران کردند. نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواضع نظامیان عربستانی درگذرگاه علب در شهر عسیر و اطراف آن را زیر آتش شدید توپخانه خود قرار دادند.
برخی منابع خبری مدعی شده‌اند ارتش پاکستان به مناطقی در جنوب عربستان سعودی نیروی نظامی اعزام کرده است. پایگاه میدل‌ایست‌آی بامداد دوشنبه به نقل از برخی منابع مدعی شده ارتش پاکستان به مناطق مرزی در جنوب عربستان سعودی که در برابر حملات تلافی‌جویانه نیروهای انصارالله یمن آسیب‌پذیر است نیروی نظامی اعزام کرده است. این منابع که اشاره‌ای به نامشان نشده گفته‌اند که این تیپ در داخل مرز عربستان مستقر خواهند بود و مأموریتی در خارج از مرز این کشور نخواهند داشت.
ائتلافی از کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی از فروردین‌ماه دو سال گذشته کشور فقیر یمن را هدف حملات نظامی قرار داده‌اند. این حملات به کشته شدن بیش از ۱۰ هزار نفر منجر شده و یمن را در آستانه وقوح قحطی قرار داده است. اعزام نیروهای پاکستانی چند ماه بعد از سفر ژنرال «قمر جاوید باجوه»، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان به عربستان سعودی صورت می‌گیرد.

کد مطلب: 98789
 
Share/Save/Bookmark