میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۲
 
 
نقش اصلاح طلبات در حوادث اخیر
«خون‌بازی» اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس
«خون‌بازی» اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس
 

اظهارات اخیر علی شکوری راد این واقعیت را روشن می‌کند که اصلاح‌طلبان رادیکال نه تنها مسئولیت پذیر نیستند، بلکه حاضرند اگر فرصتی پا دهد، نان انتخاباتی خود را نیز در خون مردم زنند و کرسی های مجلس را تصاحب کنند.
در روزهای گذشته فیلمی از ثبت‌نام یکی از اصلاح‌طلبان سرشناس در انتخابات مجلس منتشر شد که ثابت کرد طیف رادیکال اصلاح طلبان برای موفقیت در رقابت‌های سیاسی و بخصوص انتخابات پیش روی مجلس حاضرند تا کجا پیش بروند و از مستمسک قرار دادن خون مردم نیز ابایی ندارند. علی شکوری‌راد دبیرکل حزب اتحاد ملت که به همراه آذر منصوری قائم مقام این حزب برای ثبت نام در انتخابات یازدهمین دوره مجلس به وزارت کشور رفته بود، در جمع خبرنگاران، با اشاره به حوادث اخیر کشور پس از اجرای تصمیم بنزینی دولت، آن را موجب کاهش آرای اصولگرایان در انتخابات آتی مجلس دانست.
او گفت: «اعتراضات اخیر موجب ریزش رای اصلاح‌طلبها نشده و اگر شده کمتر از میزانی است که از رأی اصولگراها ریزش کرده. اعتراضات معمولا در حواشی شهرهای بزرگ و در مناطقی که مردم از برخورداری مالی کمتر برخوردارند اتفاق افتاده. اینها جاهایی بوده که مردم مناسکی رأی می‌دادند یعنی همانطور که نماز می‌خوانند و روزه هم می‌گیرند رأی هم می‌دادند. اینها اکنون آسیب دیدند و متألم هستند. برخلاف دوره‌های قبل که کاهش مشارکت به ضرر اصلاح‌طلبان بود، در این دوره به ضرر اصولگراها خواهد بود.»
حوادثی که شکوری‌راد به‌ آن اشاره می‌کند، اتفاقاتی بود که در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین و طرح سهمیه‌ بندی شاهد آن بودیم. مشکلات فزاینده اقتصادی در دولتِ مورد حمایت اصلاح‌ طلبان، سکوت مجلسِ اصلاح‌ طلب در برابر اقدامات دولت و اجرای شبانه این طرح بدون اقناع افکار عمومی و حتی اطلاع‌ رسانی قبلی، موجب شد تا کشور فردای اجرای آن، شاهد اعتراضات مردمی باشد که در برخی شهرها با ورود اشرار و وابستگان به گروهک‌ها به آشوب کشیده شد.
حال این حوادث نه تنها چندان هم حامیان اصلاح‌طلب دولت را ناراحت نکرده بلکه در سخنان دبیرکل حزب اتحاد ملت نوعی ابراز خوشحالی از آسیب‌دیدن اقشار محروم نیز نهفته است. آنجا که می‌گوید "برخلاف دوره‌های قبل که کاهش مشارکت به ضرر اصلاح‌طلبان بود، در این دوره به ضرر اصولگراها خواهد بود."
اصلاح‌طلبان که مهم‌ترین حامی دولت بودند و بارها از زبان خودشان مطرح کرده‌اند که عملکرد دولت روحانی به پای اصلاحات نوشته می‌شود، نه تنها در مقام عذرخواهی از مردم و پاسخگو کردن دولت برنیامدند، بلکه حوادث اخیر را یک فرصت مناسب برای جذب آرا در انتخابات پیش رو می‌دانند، هرچند در درست بودن این دست تحلیل ها نیز تردید بسیار است چراکه همان قشری که به گفته او "مناسکی" رای می‌دهند، در همه ادوار، انتخابات و صندوق رای را راه حل مشکلات کشور می‌دانند.
در روزهای بعد از اغتشاشات نیز همین مردم شهرهای مختلف بودند که به خیابان‌ها آمده و برائت خود را از اقلیت فتنه‌گر ابراز داشتند و با آشوبگران همراهی نکردند. هرچند اعتراضات مردمی نسبت به نحوه غلط اجرای سهمیه‌بندی پابرجاست و امثال آقای شکوری‌راد باید پیش از ابراز شعف و خوشحالی و بهره‌برداری سیاسی از خون مردمی که در اغتشاشات جان باختند، پاسخگوی عملکرد دولتی باشند که هم خودشان آن را روی کار آوردند و هم تعداد زیادی از دوستان و همفکران آنها در کابینه همین دولت حاضر هستند.
البته اظهارات اخیر دبیرکل حزب اتحاد ملت یک واقعیت دیگر را هم معلوم می‌کند، اینکه اصلاح‌طلبان خودشان هم قبول دارند که فاقد پایگاه اجتماعی در میان اقشار فرودست جامعه هستند و نحوه حضور سردرگم و بدون برنامه آنها در ثبت‌نام انتخابات مجلس نشان می‌دهد بازی را از پیش به حریف واگذار کرده‌اند و امید چندانی به پیروزی ندارند. 

کد مطلب: 111992
 
Share/Save/Bookmark