میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۰
 
 
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد
وجود ۹ هزار واحد تولیدی بلاتکلیف یا غیرفعال در کشور

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: امروز در کشور حدود ٩ هزار واحد تولیدی بلاتکلیف هستند و یا حتی غیرفعال که نشان از وضعیت نامناسب تولید در کشور دارد.
به گزارش خانه ملت، کاظم دلخوش اظهار داشت تولید به سه بخش صنعت،کشاورزی و خدمات اطلاق می‌شود که در بخش خدمات مشکل خاصی وجود ندارد و این بخش جایگاه خود را در اقتصاد پیدا کرده اما در حوزه‌های صنعت و کشاورزی طی سالهای گذشته مشکلات عدیده‌ای وجود داشته است. وی افزود: امروز در کشور حدود ٩ هزار واحد تولیدی بلاتکلیف هستند و یا حتی غیرفعال که نشان از وضعیت نامناسب تولید در کشور دارد.
دلخوش با بیان اینکه طی سالهای اخیر صنعت و کشاورزی نتوانستند خود را با علم و تکنولوژی روز دنیا همراه کنند عنوان کرد: در سالهای اخیر میزان تولیدات در برخی حوزه‌ها کاهش یافته مثلا تولید چای در استان گیلان از۷۰هزار تن به ١٨هزار تن کاهش یافته است.
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا این کاهش تولید بدلیل واردات بوده یا خیر بیان کرد: بخشی از این کاهش تولید ناشی از واردات است اما مشکل اصلی عدم توانایی در تولید بوده که ناشی از بالا بودن هزینه‌های تولید در کشور است.
وی افزود: هزینه‌های تولید اعم از بیمه، مالیات، دستمزد کارگران و هزینه‌های جاری موجب شده تا قیمت تمام شده تولید کالا بالا رفته و تولید مقرون به صرفه نباشد.
دلخوش با اشاره به لزوم توانمند‌سازی تولیدکنندگان بیان کرد: درخصوص برنج میزان نیاز کشور حدود ٣ میلیون و۲۰۰ هزار تن است درحالیکه توان تولید داخل ٢میلیون و ۲۰۰ هزار تن بود و ما سالانه مجبوریم یک میلیون تن برنج وارد کنیم.

کد مطلب: 101092
 
Share/Save/Bookmark