میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۳
 
 
عملیات ارتش و حشدالشعبی برای برقراری امنیت وارد فازهای جدیدی شد
اراده پیروزی برای پاکسازی تروریسم
اراده پیروزی برای پاکسازی تروریسم
 

در ادامه تلاش واحد برای مبارزه با تروریسم، نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق موفق شدند ۱۲ روستا را در شمال بغداد پاکسازی کنند.
مرحله دوم عملیات «ارادة النصر» با حضور نیروهای «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) و نیروهای امنیتی و ارتش عراق آغاز شد. پایگاه خبری «الحشد الشعبی» گزارش داد که لشکر ۱۲ الحشد با همکاری ارتش عراق، امروز یکشنبه ۱۲ روستا را پاکسازی کردند. این روستاها در مناطق نزدیک به «الطارمیه» در شمال بغداد قرار دارد که نیروهای الحشد آن را پاکسازی کردند. روستاهای مذکور در مناطق «العناز»، «عرب رشید محمود» و «عرب عساف» در مناطق واقع در شمال بغداد قرار دارد. این پایگاه اعلام کرد که در جریان مرحله دوم اراده پیروزی تا کنون، ۱۵ روستا در اطراف مناطق شمالی الطارمیه آزاد شده است.
الطارمیه یکی از شش شهرستان اطراف بغداد است که «کمربند بغداد» نام دارد. این منطقه، نقطه ارتباطی بین استان‌های صلاح الدین، بغداد، دیاله و الانبار است. در همین ارتباط، «عبدالامیر رشید یارالله» جانشین فرماندهی عملیات مشترک عراق روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که با دستور فرمانده کل نیروهای مسلح و نظارت فرماندهی عملیات مشترک، مرحله دوم عملیات اراده پیروزی آغاز شد.
یار الله تأکید کرد که مرحله دوم اراده پیروزی برای «تقویت امنیت و ثبات در مناطق شمالی بغداد و مناطق اطراف آن در استان‌های دیاله، صلاح الدین و الانبار» است. «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر، «ابو مهدی المهندس» نائب رئیس الحشد و وزرای دفاع و کشور عراق، مسئولیت نظارت بر این عملیات را بر عهده دارند. مسئولان عراقی می‌گویند که عملیات اراده پیروزی از بزرگ‌ترین عملیات نظامی از زمان آزادسازی عراق از چنگ داعش محسوب می‌شود. مرحله نخست این عملیات، با هدف پاکسازی ۳۰ هزار کیلومتر از مناطق بیابانی که سه استان آزاد شده الانبار، صلاح‌الدین و نینوا را به هم متصل می‌کند، صورت گرفت.
در این میان نماینده ائتلاف «دولة القانون» بر این باور است که آمریکا در پس حمله به نیروهای الحشد الشعبی قرار دارد و دولت عراق نیز برای توقف سریال این حملات، هر چه سریعتر موضع روشن و صریحی اتخاذ کند. منابع خبری عراقی بعدازظهر جمعه ۲۸ تیر ماه جاری اعلام کردند که به پایگاه «الشهداء» وابسته به سازمان «الحشد الشعبی» حمله شده است. این حمله در منطقه «آمرلی» در استان صلاح‌الدین با پهپاد صورت گرفت و در جریان آن، دو نفر از نیروهای الحشد زخمی شدند و هیچ گروهی نیز مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفت.
«منصور البعیجی» نماینده ائتلاف «دولة القانون» که رهبری آن بر عهده «نوری المالکی» نخست وزیر پیشین عراق است، آمریکا را در پس این حمله عنوان کرد. البعیجی با انتشار بیانیه‌ای، تأکید کرد: «دولت عراق نباید در قبال حمله به فرزندان ما در الحشد الشعبی از سوی آمریکایی‌ها، فقط نظاره‌گر باشد». شبکه خبری «السومریه» به نقل از این نماینده عراقی گزارش داد که این مسئله بر هیچ کس پوشیده نیست؛ زیرا «ماهواره‌ای خارج از فضا نیامده تا پایگاه الحشد الشعبی را بمباران کند». وی بر این باور است که کمیته‌های تحقیقات فقط مسأله را به آینده موکول می‌کنند و به هیچ نتیجه قابل توجهی دست نمی‌یابند؛ زیرا «ما تجربه داریم که هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، کمیته‌ای برای آن تشکیل می‌شود، به نتیجه‌ای نمی‌رسد». این نماینده عراقی ادامه داد: «پس از شکست طرح آمریکا در حمله به منطقه از رهگذر طرح داعش آن [کشور] توسط فرزندان قهرمان ما در الحشد الشعبی و نیروهای امنیتی، [آمریکا] امروز، مقرهای الحشد را در برابر دیدگان دولت بمباران می‌کند». از سوی دیگر یک وبگاه لبنانی به نقل از منابع امنیتی آگاه اعلام کرد، مواضع الحشدالشعبی عراق به وسیله جنگنده‌ رژیم صهیونیستی بمباران شد.
در این گزارش آمده است که مواضع مذکور مورد هدف سه کلاهک انفجاری پرنده از نوع پهپادهای «هاروپ» اسرائیلی قرار گرفته‌ که نام انگلیسی آن «Loitering Munition» است. این مورد، یکی از انواع پرنده‌هاست و پهپاد نیست. همچنین موشک کروز نیست بلکه کلاهکی جنگی است که وزن آن به ۲۳ کیلوگرم می‌رسد و در جسم پرنده کار گذاشته شده و هنگام برخورد با هدف منفجر می‌شود. العهد افزود، این کلاهک‌های انفجاری از راه دور یا از طریق مرکز فرماندهی طرف مورد نظر کنترل می‌شوند، برد آن به ۱۰۰۰ کیلومتر می‌رسد و می‌تواند به مدت شش ساعت متوالی در هوا پرواز کنند.

کد مطلب: 109995
 
Share/Save/Bookmark