میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۵
 
 
برگزاری نشست هامبورگ در میان اعتراض‌های بیرونی و اختلافات داخلی
آشوب در گروه ۲۰
آشوب در گروه ۲۰
 
نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان در حالی برگزار شد که از یک سو اعتراض‌های مردمی و سرکوب شدید آنان زمینه‌ساز بحران‌های خیابانی شد و از سوی دیگر در داخل نشست نیز اختلافات چنان بالا بوده که می‌توان آن را نشست آشوب‌زدگان دانست.
سران گروه ۲۰ که مدعی برترین اقتصادهای جهان هستند در هامبورگ در حالی گردهم آمدند که یک اصل اساسی در آن مشاهده شد و آن آشکارتر شدن واهی بودن ادعای آزادی بیان در غرب است چنانکه اعتراض‌های مردمی به نشست گروه ۲۰ با سرکوب‌گری گسترده پلیس همراه شد. سخنگوی پلیس آلمان اعلام کرد که ۷۶ پلیس این کشور در جریان درگیری با تظاهرکنندگان مخالف با کنفرانس سران گروه بیست در شهر هامبورگ زخمی شدند. پلیس برای متفرق ساختن معترضان از خودروهای آب پاش و گاز اشک‌آور استفاده کرد. همچنین ۲۰ هزار نیروی پلیس با تجهیزات زرهی، بالگرد و پهپاد مسئولیت حفاظت از این اجلاس را عهده‌دار هستند.

تقابل‌ها و اتحادهای قابل تامل
اما درون اجلاس نیز آرامشی حاکم نبوده و هر کدام از کشورها به دنبال نمایش توان‌برتر خود بویژه در قبال آمریکا به عنوان مدعی اولین اقتصاد جهانی بوده‌اند. صدراعظم آلمان در ادامه انتقادات صریح خود از آمریکا، دولت این کشور را به دلیل تلاش برای کنار گذاشتن رویکرد برد - برد در تجارت جهانی مورد انتقاد قرار داد.مرکل گفت: «در حالی که ما در حال بررسی امکان همکاری‌هایی به نفع همگان هستیم، دولت آمریکا به مقوله جهانی‌ شدن به منزله فرایندی با وضعیت برد-برد نگاه نمی‌کند بلکه آن را عرصه‌ای برای برد و باخت می‌بیند.» در همین حال رئیس‌جمهور چین و صدراعظم آلمان طی ملاقاتی از همکاری بیشتر میان دو کشور و شروع مرحله‌ای جدید از همکاری پکن و برلین خبر دادند. این در حالی است که تنشها میان واشنگتن و چین بالا گرفته است چنانکه آمریکا با هدف به چالش کشیدن دولت پکن، ۲ فروند بمب‌افکن خود را بر فراز آبراه مورد مناقشه چین جنوبی به پرواز درآورد.
نکته قابل توجه آنکه توافقی که میان توکیو و بروکسل به دست آمد، از نظر بسیاری از کارشناسان پاسخی به سیاست‌های اقتصادی‌ای است که از سوی دولت جدید آمریکا ترویج می‌شود.
البته از ابعاد تنشها در نشست مذکور میان روسیه و اروپاست چنانکه«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه در سرمقاله روزنامه «هندلزبلات» آلمان تأکید کرد، تحریم‌ها علیه روسیه «نه تنها کوته‌بینانه بلکه در تضاد با اصول جی-۲۰ برای همکاری در جهت منافع تمام کشورهاست». جالب توجه آنکه یک روز قبل از دیدار رؤسای جمهور روسیه و آمریکا، وزیر دفاع لهستان از امضای توافق با آمریکا درخصوص تحویل سامانه‌های موشک پاتریوت واشنگتن به ورشو خبر داد. در این میان کاخ ریاست جمهوری روسیه «کرملین» اعلام کرد ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و دونالد ترامپ همتای آمریکایی او در نشست سران گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان برای نخستین بار با یکدیگر دست دادند.
تنش‌های روسیه و آمریکا به حوزه شبه جزیره کره نیز رسیده چنانکه دیپلمات‌ها اعلام کردند روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد مانع از تصویب پیش‌نویس بیانیه آمریکا علیه کره‌شمالی شد که در آن، آمریکا اتخاذ «‌ تدابیر قابل توجه » را علیه پیونگ‌یانگ خواستار شده بود. آمریکا بر تشدید اقدامات تحریمی علیه کره‌شمالی تاکید دارد.
یکی دیگر از ابعاد اختلافات در گروه ۲۰ را در میان اروپا و ترکیه می‌توان مشاهده کرد. پارلمان اروپا پنجشنبه به طرح تعلیق مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، رای مثبت داد. در واکنش به این اقدام بینعالی ییلدیریم نخست وزیر ترکیه گفت ترکیه همچنان خواهان پیوستن به اتحادیه اروپاست اما این اتحادیه سردرگم است و این سردرگمی باید اصلاح شود. در این میان دولت هلند در بیانیه‌ای، اعلام کرد مخالف سفر مقامات آنکارا برای برگزاری مراسم سالروز کودتای نافرجام ترکیه است.
در این میان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه گفت برلین با جلوگیری از برگزاری سخنرانی وی برای مهاجران ترکیه‌ای ساکن در آلمان، دست به خودکشی می‌زند. وی همچنین گفت تا زمانی که آلمان افرادی که حامیان فتح‌الله گولن خوانده شده‌اند را به ترکیه تحویل ندهد، این کشور را مأمن تروریست‌ها خواهد خواند.

بحران در داخل آمریکا
ترامپ در حالی وارد هامبورگ می‌شود که در داخل آمریکا با مشکلات بسیاری مواجه است چنانکه دستکم صد نفر از معترضان به سیاست‌های ضدمهاجرتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در مرکز شهر بوستون ‏دست به راهپیمایی زدند و به دستور منع ورود شهروندان شش کشور اسلامی به خاک آمریکا اعتراض کردند.‏ در حوزه اقتصادی نیز ترامپ مشکلات بسیاری دارد چنانکه وزارت کار آمریکا اعلام کرد برای سومین هفته شمار بیکاران ‏متقاضی بیمه بیکاری در ‏آمریکا ‏بیشتر از آنچه ‏پیش‌بینی شده ‏بود، افزایش یافته است.
از سوی دیگر تعداد بی‌خانمان‌ها در نیویورک با ۳۹ درصد افزایش در طول یک سال به سه هزار و ۸۹۲ نفر رسید که از ۱۲ سال پیش تاکنون بالاترین بود. در حوزه امنیت نیز آمریکا شرایط نابسامانی دارد در بیست و چهار ایالت‌های مختلف آمریکا دست‌کم ۴۷ نفر کشته و ۸۹ نفر زخمی شدند.
کد مطلب: 99959
 
Share/Save/Bookmark