میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۱
 
 
حكم سلب تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم تأیید شد
ورود انقلاب بحرینی‌ها به فاز جدید
ورود انقلاب بحرینی‌ها به فاز جدید
 

دیوان عالی بحرین سلب تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین و یک سال حبس تعلیقی وی را تأیید کرد که خشم و انزجار گسترده مردم را به همراه داشته است.
دادگاه همچنین حکم اعدام «ماهر الخباز» زندانی سیاسی را تأیید کرد که به این ترتیب حکم وی اجرا خواهد شد. دولت بحرین از خرداد سال ۹۵ آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب این کشور را به اتهام جمع‌آوری اموال خمس سلب تابعیت کرده و منزل وی در منطقه «الدراز» را به محاصره درآورده است.
شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب بحرین در منزل شخصی خود از سال پیش در محاصره و بازداشت خانگی است. بحرین از شیخ عیسی قاسمی سلب تابعیت کرد که ۴۷ سال پیش در سال ۱۹۷۱ عضو شورای مؤسسان قانون اساسی و از تدوین‌کنندگان قوانین تابعیت در بحرین بوده است. دیوان عالی بحرین همچنین حکم اعدام ماهر الخباز و حبس ابد ۶ جوان شیعه دیگر را تأیید کرد.
ماهر الخباز در تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۱۳ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و در مرکز پلیس بحرین تحت بازجویی و شکنجه قرار گرفت و اولین جلسه دادگاه وی هشت ماه پس از بازداشت برگزار شد و در تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۱۴ (بهمن ۹۲) اتهام وی و دیگر متهمان پرونده قتل یک پلیس پاکستانی‌الاصل در منطقه سهله بحرین اعلام شد. دادگاه استیناف بحرین خرداد ماه گذشته تجدیدنظر در حکم صادره علیه این افراد در پرونده قتل یک پلیس در منطقه سهله بحرین را وارد ندانسته و پرونده برای صدور و قرائت حکم نهایی به دیوان عالی بحرین منتقل شده بود. در همین حال دادگاه وابسته به رژیم آل‌خلیفه «ماهر الخباز» جوان شیعی و فعال حقوق بشری بحرین را به اتهام واهی مشارکت در قتل یکی از نیروهای پلیس، به اعدام محکوم کرد.
این جوان شیعی به اتهام واهی مشارکت در قتل یکی از عناصر پلیس بحرین به اعدام محکوم شده است. گفتنی است، ماهر الخباز چندین سال است که در زندان‌های آل‌خلیفه تحت انواع شکنجه‌ها قرار می‌گیرد.
رژیم آل‌خلیفه طی سال‌های گذشته تاکنون برای سرکوب معترضین بحرینی که خواهان حقوق مشروع و رفع سیاست‌های تبعیض‌آمیز در این کشور هستند از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند که محاکمه شهروندان در دادگاه نظامی از جمله آنها است. اما دادگاه نظامی بحرین چه افرادی را به ادعای طراحی نقشه ترور وزیر دفاع بحرین دوشنبه ۴ دی محاکمه خواهد کرد؟
مهندسی که ۲ آبان ۱۳۹۵ توسط لباس شخصی‌ها و نیروهای امنیتی رژیم آل‌خلیفه از محل کار خود ربوده شده است.
وی به صورت مخفی در زندان نظامی بسر برده و از هرگونه ارتباط با خارج از زندان محروم بوده است. وی در سلول انفرادی محبوس است و حق ملاقات با وکیل مدافع خود را ندارد و تحت انواع شکنجه تا حد مرگ قرار گرفته است.

کد مطلب: 102992
 
Share/Save/Bookmark