میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵
 
 
رئیس قوه قضاییه:
امنیت کشور مثال‌زدنی است
سردار باقری: ارزیابی شاخص‌ها بیانگر موفقیت ناجا در مأموریت‌هاست
امنیت کشور مثال‌زدنی است
 

روز گذشته دومین روز از بیست و دومین همایش سراسری فرماندهان، رؤسا و مدیران نیروی انتظامی با حضور آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه قضاییه، سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح و سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزار شد.
رئیس قوه قضاییه در این همایش با تشکر از فرماندهان نیروی انتظامی که با تلاش و انجام وظایف، امنیت را برای مردم به ارمغان آورده‌اند، به مستله امنیت اشاره و اظهار داشت:‌ امنیت در کشور یک نیاز اساسی است، درست مثل برخی نیازهای ضروری که بودن آن زندگی را برای مردم آسان کرده است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی تصریح کرد: نیروی انتظامی بر حسب قانون ارتباط وسیعی با قوه قضائیه دارد و بحمدالله در این سال‌ها همکاری خوب و تفاهم کاملی بین دستگاه قضا و نیروی انتظامی برقرار بوده است. وی ادامه داد: نیروی انتظامی برحسب قانون ضابط دستگاه قضایی است و طبق دستورات دادستان عمل می‌کند. وی گفت: روشن است که تعامل و تفاهم دو دستگاه موجب ارتقای سطح امنیت می‌شود.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی به استقرار نیروی انتظامی در همه شهرها و نقاط تا مرزها اشاره و بیان داشت: این موجب آرامش مردم است. وی در ادامه سخنان خود درخصوص امنیت اظهار داشت: امنیت امروز کشور بخشی از آن برعهده نیروی انتظامی است و بخشی دیگر برعهده نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی است، اما باید گفت امنیت ایران یک امنیت مثال‌زدنی در منطقه است.
رئیس قوه قضاییه اضافه کرد: نیروی انتظامی در جمهوری اسلامی وظایف بسیار مهمی بر عهده دارد. در ماده ۳ قانون سال ۶۹ هدف از تشکیل نیروی انتظامی استقرار نظم و امنیت و تامین آسایش عمومی و فردی و نگهبانی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ذکر شده است. یعنی قانون وظیفه نیروی انتظامی را با آرمان‌ها و اهداف انقلاب متصل کرده که کم نیست. وی تصریح کرد: در ماده چهار این قانون در ۲۶ بند ماموریت‌های ناجا برشمرده است. در بند هشتم این ماده مبارزه با موادمخدر، قاچاق کالا، مقابله با منکرات و فساد، پیشگیری از وقوع جرم و بازرسی و تحقیق و... از جمله وظایف نیروی انتظانی برشمرده شده است.
آیت‌الله آملی‌لاریجانی گفت: اگر مبارزات نیروی انتظامی در بحث موادمخدر نبود، موادمخدر همه کشور را گرفته بود؛ البته این بدان معنا نیست که از وضعیت موجود راضی هستیم. وی در پایان ادامه داد: در نظام جمهوری اسلامی هر دستگاهی وظایفی دارد اما ناجا از دستگاه‌هایی است که وظایف خطیری در خدمت‌رسانی به مردم و حفظ و استقرار نظام جمهوری اسلامی دارد. 

ارزیابی شاخص‌ها بیانگر موفقیت ناجا در مأموریت‌هاست
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با قدردانی از اقدامات مثبت و مطلوب ناجا گفت: ارزیابی شاخص‌ها اعم از کاهش جرایم، تصادفات جاده‌ای، تلفات و خسارات در مأموریت‌ها و ارتقای نظم و امنیت در جامعه بیانگر موفقیت ناجا است.
سرلشکر باقری با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، دفاع‌مقدس، مدافعان حرم و شهدای نیروی انتظامی، سالروز شهادت امام موسی کاظم(ع) را تسلیت و اعیاد پیش‌رو به ویژه مبعث نبی‌اکرم(ص) را تبریک گفت.
وی با بیان اینکه نیروی انتظامی همواره در مأموریت است، افزود: نیروی انتظامی به صورت شبانه روز و مداوم در تلاش و مجاهدت است و قدردان زحمات عزیزانمان در این نیروی هستیم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: همواره از سوی دشمنان خارجی و برخی خواص داخلی مورد هجمه هستیم و نیروی انتظامی هدف نوک پیکان این هجمه‌ها است.
سرلشکر باقری ادامه داد: مأموریت ناجا شفاف، زلال و مطابق آنچه که خداوند متعال دستور داده، است و بدون تردید هر اقدام کوچک و بزرگ ناجا حرکت در مسیری است که خداوند متعال خواسته و لذا عبادت است. وی اضافه کرد: چنین موهبتی افتخاری بزرگ است و قدرشناسی می‌خواهد، هر کسی که لباس ناجا را بر تن دارد و در هر بخشی از نیرو، خدمت می‌کند باید بداند که مجری دستورات پروردگار و در حال عبادت است، به همین جهت شبانه روز باید برای خدمت از این روحیه استفاده کند که خوشبختانه عملکرد نیروی انتظامی تاکنون اینگونه بوده است.
سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: آنچه که مقام معظم رهبری از نیروی انتظامی مطالبه می‌کند و در حکم فرمانده محترم ناجا نیز قید شده و در دیدارها با معظم‌له مکررا تکرار شده مطابق موارد اشاره شده است. وی بیان کرد: ناجا مسئولیت اصلی خود را در برقراری امنیت می‌داند؛ که امنیت پایه فعالیت‌های جامعه است، اگر در سند چشم‌انداز قید می‌شود که ایران در افق ۱۴۰۴ به دستاوردهای مهمی برسد، مبانی و مقدمه آن امنیت پایدار در جامعه است که بار اصلی تأمین و توسعه آن برعهده نیروی انتظامی می‌باشد.
وی تصریح کرد: ناجا در تولید امنیت در تمام ابعاد نقش محوری و کلیدی دارد و این مسئولیت هم در قوانین و هم در تدابیر ابلاغی فرمانده کل قوا قید شده است. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ادامه داد: شاید بخش دیگری در حاکمیت نداشته باشیم که چون ناجا اینگونه توسعه و تنوع مأموریتی داشته باشد، نیروی انتظامی از حیث جغرافیایی از مرزهای هوایی، دریایی تا مرزهای زمینی مسئولیت دارد و در مقابله با انواع و اقسام جرائم در خط مقدم است.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح اشاره کرد: بررسی شاخص‌ها بیانگر موفقیت نیروی انتظامی است، کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای، کاهش تلفات در مأموریت ها، کاهش شاخص‌های مربوط به انواع جرایم و ارتقای شاخص‌های نظم و امنیت؛ جملگی بیانگر موفقیت نیروی انتظامی است.
سرلشکر باقری در ادامه با اشاره به انتخابات پیش رو عنوان کرد: مسئله امنیت انتخابات، موضوع مهمی است و نیروی انتظامی در برگزاری انتخاباتی امن مسئولیت مهمی دارد و خوشبختانه از مدت‌ها قبل در این راستا برنامه‌ریزی کرده و موارد به خوبی ساماندهی و مدیریت شده است.
این مقام مسئول در ادامه مبارزه با قاچاق را یکی از محوری‌ترین مأموریت‌های ناجا برشمرد و گفت: این موضوع مطالبه فرمانده کل قوا نیز است. وی تأکید کرد: اقداماتی که در ناجا و سایر نیروهای مسلح در راستای کاهش تلفات و خسارات انجام شده، باید تداوم داشته باشد.
سرلشکر باقری یادآور شد: مسئولیت اصلی کنترل مرزها برعهده ناجاست و ناجا باید خود را برای ایفای کامل این نقش آماده کند.

اقتدار، مهم‌ترین ویژگی نیروی انتظامی است
وزیر دفاع و پشتیبانی نیز گفت: اقتدار مهم‌ترین ویژگی نیروی انتظامی است. باید در پرتو اقتدار نظم و قانون اعمال شود.
سردار دهقان اظهار کرد: اقتدار مهم‌ترین ویژگی نیروی انتظامی است. باید در پرتو اقتدار نظم و قانون بدون تبعیض در جامعه اعمال شود زیرا اعمال قانون بدون تبعیض اقتدارآفرین، نظم‌آفرین و حیثیت‌ساز است و با این رویکرد التزام و تمکین به قانون به عنوان یک فرهنگ در درون جامعه نهادینه می‌شود. وی به ارتباط مستقیم و مستمر ناجا با آحاد ملت در همه عرصه‌ها اشاره کرد و افزود: این تماس و ارتباط نزدیک، خدمات‌رسانی مستمر، مبارزه با جرایم و پیشگیری از وقوع آن موجب می‌شود که نیروی انتظامی به عنوان مظهر حاکمیت تلقی شود.
سردار دهقان گفت: نیروی انتظامی امروز در چشم مردم عزیز و عملکرد آن مورد تأیید فرماندهی معظم کل قوا است که علت آن روحیه و انگیزه خدمت خالصانه و تعهد و تلاش آنان برای استقرار امنیت و انتظام در همه سطوح جامعه است. وی با بیان اینکه ناجا آبرو و حیثیت نظام از نگاه جامعه است تصریح کرد: هیچ‌گاه اجازه نمی‌دهیم هیچ عنصر، فرد و یا سازمان اقتدار ناجا را مخدوش کرده و از بین ببرد.
وزیر دفاع با بیان اینکه امروز دیگر نمی‌توانیم نگاه سنتی به نیروی انتظامی داشته باشیم افزود: نیروی انتظامی نباید یک نیروی تدافعی باشد بلکه باید با بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های روز، تهدیدات را پیش‌بینی، پیش‌گیری و خنثی سازد.
سردار دهقان افزود: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وظیفه خود می‌داند که با بکارگیری همه ظرفیت‌های خود و کشور از نیروی انتظامی حمایت و در حوزه‌های معیشتی، آموزشی، ارتباطات امن، تجهیزات انفرادی، تأسیسات و اماکن، امکانات و تجهیزات هوایی و دریایی نیازهای نیروی انتظامی را تأمین تا انشاالله فرماندهان، افسران و کارکنان این نیروی خدوم و مردمی بتوانند بدون کمترین دغدغه‌ای به وظیفه ذاتی و مأموریت اصلی خود که برقراری امنیت در کشور است بپردازند.
وزیر دفاع با اشاره به انتخابات پیش‌رو گفت: قطعا در آستانه این رویداد بزرگ ملی، دشمنان به تلاش‌های خود برای ایجاد ناامنی می‌افزایند، لذا باید با مراقبت و هوشیاری بیشتر تأمین‌کنندگان امنیت کشور، اجازه کوچکترین حرکت تهدید‌آمیز به آنان داده نشود. وی در پایان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عزیز نیروی انتظامی، از خدمات و مجاهدت‌های فرماندهان، افسران و کارکنان ناجا تشکر و قدردانی کرد.

پلیس حافظ صندوق‌های رأی است
فرمانده ناجا با اشاره به برنامه‌ریزی‌های دقیق نیروی انتظامی برای تأمین امنیت انتخابات در کشور گفت: ناجا مسئولیت حفاظت از صندوق‌های رأی را دارد و انشاالله انتخابات در کمال امنیت برگزار خواهد شد.
سردار حسین اشتری با اشاره به برنامه‌ریزی‌های پلیس برای برگزاری انتخاباتی امن و سالم اظهار داشت: مسئولیت حفاظت از صندوق‌های رأی با نیروی انتظامی و پلیس است و انشاالله با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و با توجه به آمادگی کامل نیروهای انتظامی شاهد برگزاری انتخابات در فضایی کاملا امن و سالم خواهیم بود. وی اضافه کرد: از مدت‌ها قبل نیروی انتظامی برنامه‌های دقیقی برای تأمین نظم و امنیت انتخابات انجام داده است و حتی آمادگی‌های لازم را داشتیم تا در صورت بروز تحرکات خاص پس از اعلام نتایج تأیید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان، براساس قانون عمل کنیم که خوشبختانه هیچ اتفاق قابل توجهی رخ نداد.
فرمانده نیروی انتظامی در ادامه با اشاره به دستاوردهای پلیس در سال ۹۵ در مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در سال ۹۵ کشفیات کالاهای قاچاق توسط نیروی انتظامی به نسبت سال قبل از آن بیش از ۵۰ درصد افزایش داشت. ولی با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت تمرکز و توجه بیشتر به مبادی ورودی کالا، درنظر داریم با حمایت قوه‌قضاییه این امر را محقق کنیم و حضور جدی و پررنگتری در مبادی ورودی کالا به کشور داشته باشیم تا مقابله جدی‌تری را با ورود کالاهای دیگر انجام دهیم.
وی در پایان با اشاره به تعامل خوب نیروی انتظامی و مراجع قضایی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر کارها در فضای خوبی در حال انجام است و امیدواریم با تعامل بیشتر با مقامات قضایی، شاهد ارتقای اقتدار پلیس بوده و فضای امن‌تری را در جامعه تجربه کنیم.

کد مطلب: 99049
 
Share/Save/Bookmark