میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
آیا قلعه‌نویی می‌تواند راهی پیدا کند؟
افزایش فشار با اخراج‌های بچه‌گانه

استقلال با اخراج‌های بچه‌گانه مهاجمان خود و ۱۰نفره شدن در این روزهای پرترافیک فشار مضاعفی را تحمل می‌کند.
ماسیمیلیانو آلگری سرمربی تیم فوتبال آث میلان ایتالیا در اولین مصاحبه بعد از پیروزی جمعه شب تیمش برابر جنوا و با اشاره به اخراج کنستانت بازیکن چپ‌پای تیمش در دقیقه ۶۵ اظهار امیدواری می‌کند که فشار ناشی از حدود نیم ساعت بازی ۱۰ نفره، برابر بارسلونا باعث به دردسر افتادن و کم آوردن بازیکنان میلان نشود. آلگری در حالی چنین اظهارنظری می‌کند که تیمش با ۲ گل از میزبان پیش بوده و طبیعتا نگهداری از این برتری برای تیم پرستاره میلان آن هم برابر جنوا (تیم هجدهم جدول رده‌بندی سری آ) کار چندان دشواری نباید باشد. در عین حال او در فضایی این بحث را مطرح می‌کند که تیم‌های پزشکی و بدنسازی و ماساژور‌ها در ‌‌نهایت دقت و سرعت و با استفاده از به‌روز‌ترین دستگاه‌ها و علوم کار خود را انجام می‌دهند ولی بازهم سرمربی میلان به نوعی از این بابت ابراز نگرانی کرده و تلویحا بازیکن اخراجی تیمش را بابت به دردسر انداختن همبازیانش سرزنش می‌کند.
با این پیش‌زمینه برویم سراغ صدرنشین لیگ بر‌تر ایران و یکی از پرطرفدار‌ترین تیم‌های باشگاهی آسیا یعنی استقلال؛ تیمی که با شروع رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا ترافیک کاری زیادی دارد و به طور متوسط هر ۵ روز یک بازی را انجام می‌دهد آن هم با وسایل نقلیه آسیایی و کمبود آشکار تکنولوژی در زمینه‌های پزشکی و بدنسازی. در این میان استقلال با امیر قلعه‌نویی سرمربی موفق خود که البته پرونده تجربی‌اش بسیار مستند‌تر از بخش علمی آن است و در جمع همراهانش نیز همین حکایت صادق است. ابتدا مروری بر بازی‌های استقلال در اسفندماه داشته باشیم؛
پنجشنبه ۳ اسفندماه: استقلال ۲ - نفت آبادان ۱ (آبی‌ها در این بازی از دقیقه ۳۲ با اخراج فرزاد حاتمی ۱۰ نفره بازی کردند)
چهارشنبه ۹ اسفندماه: الریان قطر ۳ - استقلال ۳ (این بازی در دوحه انجام شد)
دوشنبه ۱۴ اسفندماه: صبای قم ۱ - استقلال ۱ (برای رسیدن به تساوی در دقیقه ۹۰ فشار زیادی را در غیاب ۵ محروم و مصدوم تحمل کردند)
جمعه ۱۸ اسفندماه: استقلال ۱ - تراکتورسازی صفر (استقلال در این بازی از دقیقه ۴۱ با اخراج آرش برهانی ۱۰ نفره شد)
چهارشنبه ۲۳ اسفندماه: استقلال؟ - العین امارات؟ (ورزشگاه آزادی تهران)
دوشنبه ۲۸ اسفندماه: نفت تهران؟ - استقلال؟ (ورزشگاه آزادی تهران)
این برنامه فشرده که در ماه‌های آینده هم به همین شکل ادامه خواهد داشت و حتی با بازی تیم ملی در کویت برای ملی‌پوشان استقلال فشرده‌تر هم خواهد شد و طبیعی است که در این شرایط هواداران استقلال هم مثل سرمربی و بقیه کادر فنی تیم محبوب‌شان دغدغه وضعیت جسمانی بازیکنان را داشته باشند. آن‌ها به چشم خود دیدند که خسرو حیدری چطور در دقیقه ۱۵ و بدون برخورد با بازیکن حریف دچار مصدومیت شد و حالا نگران هستند که مشابه چنین اتفاقی برای بقیه بازیکنان اصلی تیم که مرتب بازی می‌کنند، پیش بیاید.
فرسودگی بدنی و مصدومیت ناشی از خستگی موردی اجتناب‌ناپذیر در جهان فوتبال است و استثنا هم ندارد ولی در این میان این سوال از کادر فنی استقلال و مخصوصا امیر قلعه‌نویی پیش می‌آید که چرا با وجود تجربه فراوانش چنین راحت مهاجمانش نه به خاطر خطاهای فنی بلکه در پی حرکات غیرورزشی از زمین بازی اخراج می‌شوند؟ جدا از فشاری که این اخراج‌های بچه‌گانه به بقیه بازیکنان وارد کرده و ریکاوری آن‌ها را طولانی‌تر و دشوار‌تر می‌کند، هر اخراجی حداقل در بازی بعدی هم نمی‌تواند حضور داشته باشد و دست کادر فنی برای تقسیم و حفظ انرژی بازیکنان را تنگ می‌کند. آیا واقعا قلعه‌نویی نمی‌تواند برای جلوگیری از این اخراج‌های بی‌دلیل و کودکانه راهی پیدا کند؟

کد مطلب: 80409
 
Share/Save/Bookmark