میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
برخلاف ادعای متولیان؛
نرخ سود بالا می‌رود، نرخ تورم پایین
نرخ سود بالا می‌رود، نرخ تورم پایین
 

چند روز گذشته آمارهای بانک مرکزی نرخ تورم آبان‌ماه را معادل ۸.۶ درصد اعلام کرد اما با وجود این اعلام نظر قطعی بانک مرکزی؛ متولیان و دست‌اندرکاران بانکی تمایلی به کاهش نرخ سود بانکی ندارند و معتقدند این نرخ مناسب است.
روز گذشته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نرخ سود تا پایان امسال کاهش نخواهد یافت؛ سود کنونی سپرده‌ها را مناسب دانست. این اتفاق در حالی رخ داده که متولیان بانک مرکزی در طول یکسال گذشته همواره بر متناسب بودن این نرخ با نرخ تورم تاکید داشته‌اند.
سیدعلی‌اصغر میرمحمدصادقی در نشست خبری با خبرنگاران در مورد آخرین وضعیت تسهیلات‌دهی بانک‌ها گفت: بانک مرکزی خود را ملزم به ارائه عملکرد بخش اعتباری می‌داند چراکه تصمیمات دولت در بخش اعتباری، به منصه ظهور می‌رسد.
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: در بخش قرض‌الحسنه ازدواج پس از ابلاغ قانون بودجه ٩٥ که بانک‌ها را مکلف به ارائه وام قرض‌الحسنه ازدواج کرده بود، پرداخت وام‌ها آغاز شد که بر این اساس مقرر شد تمامی متقاضیان قبل و بعد از ابلاغ بودجه، مشمول پرداخت وام شوند.
وی تصریح کرد: به بانک‌ها ابلاغ شد تا همه افراد متقاضی را مشمول پرداخت وام ده میلیونی کنند که بر این اساس از ابتدای سال ٩٤ تا شانزده آذر سال قبل ٥٨٠ هزار فقره وام ازدواج به میزان دو هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان پرداخت شد؛ امسال نیز ٥٩٠ هزار نفر مبلغ ٥ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان وام گرفتند. وی ادامه داد: در سال‌جاری به ۹۰ هزار نفر در مردادماه، ١١٠ هزار نفر در شهریور، ۹۰ هزار نفر در مهرماه و ٨٦ هزار نفر در آبان‌ماه تسهیلات ده میلیون تومانی پرداخت شده است.
به گفته میرمحمدصادقی، هفده هزار نفر ایثارگر از تسهیلات بیست میلیون تومانی دریافت کرده‌اند که رشد دو تا سه برابری داشته است.
این مقام مسئول اظهار کرد: از ابتدای راه‌اندازی سامانه تاکنون ٨ میلیون و ٢٠٠ هزار نفر تسهیلات ازدواج گرفته‌اند و در حالی که در سال ٩٣ تعداد بانک‌ها فقط ۱۲ بانک بود، اکنون همه بانک‌ها وارد سامانه شده‌اند.
میرمحمدصادقی گفت: شکواییه به بانک مرکزی این بود که برخی بانک‌ها سامانه را محدود کرده‌اند؛ دلیل آن نیز آن است که حجم ثبت‌نام یک بانک افزایش می‌یابد که بانک مرکزی به طور موقت بانک را مسدود می‌کند تا متقاضیان به سایر بانک‌ها مراجعه کنند. وی ادامه داد: امیدواریم تا پایان سال یک تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار دهیم؛ این در حالی است که هم‌اکنون ٦٤٢ هزار نفر در صف هستند که از این رقم ٣٤٤ هزار نفر مراحل تکمیل پرونده را سپری می‌کنند.

تسهیلات تولیدی موجب رونق شده است
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی همچنین در مورد تسهیلات خروج از رکود حوزه صنعت گفت: بانک مرکزی و دولت برای واحدهای کوچک و متوسط نیز تسهیلاتی در جهت ایجاد رونق در نظر گرفته‌اند که بر این اساس محدودیت‌هایی همچون بهره مالکانه، بدهی جاری و چک برگشتی حذف شد و بالغ بر ١٢ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که ۱۷ هزار و ۷۰۰ بنگاه را شامل می‌شود.
وی ادامه داد: از این رقم ٥٥٠٠ میلیارد تومان مشتری بانک‌ها و مابقی از طریق معرفی کارگروه‌های استانی بوده است. سقف ۱۶هزار میلیارد تومان تنها یک سقف اولیه است که قابلیت افزایش دارد.
وی تصریح کرد: بررسی وزارت صنعت و بانک مرکزی نشان داد که تسهیلات پرداخت شده، باعث رونق حوزه تولید شده است. در هفت ماهه امسال ٢٨٧ هزار میلیارد تومان کل تسهیلات پرداختی بانک‌های کشور بوده که ٩٢ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است امیدواریم رشد تسهیلات در سه ماهه اخر سال‌جاری ادامه داشته باشد. 

صدور ۳۵۰ هزار کارت خرید اعتباری
این مقام مسئول بانک مرکزی به عملکرد بانک‌ها در حوزه اعطای کارت اعتباری اشاره کرد و گفت: در حوزه کارت اعتباری نیز دو نوع کارت داشتیم که ٤٢٠٠ میلیارد تومان اعتبار از طریق سه بانک به برخی افراد مشمول پرداخت شد که منابع آن از سوی بانک مرکزی تامین شده است؛ البته این اعتبار تا پایان سال نیز تمدید شده است و سه بانک مکلفند نسبت به ارائه کارت خرید کالای ایرانی اقدام کنند.
وی ادامه داد: در بخش کارت عام نیز در سه نوع کارت ده، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی کار با توجه به منابع و مصارف بانک‌ها در حال انجام است. بر این اساس ٣٥٠ هزار کارت اعتباری برای متقاضیان از سوی ۱۲ بانک صادر شده است که نرخ سود ۱۸ درصد را برای متقاضیان دارد. بر این اساس بانک‌های رفاه، ملی، تجارت، سپه، پست بانک، آینده، انصار، ملت، پاسارگاد، شهر، پارسیان و خاورمیانه در این طرح مشارکت دارند و کارت اعتباری عام صادر کرده‌اند؛ ضمن اینکه بالغ بر ١٠٢ هزار کارت اعتباری خرید کالای ایرانی صادر کرده‌اند. 

میانگین نرخ بهره بین بانکی ۱۹ درصد است
وی در مورد بازار بین بانکی نیز گفت: امسال با توجه به تکالیفی که بانک مرکزی و سیستم بانکی داشتند، بانک‌ها مبالغ عمده‌ای را برای برخی پروژه‌ها از جمله خرید گندم و بیمه سلامت پرداخت کردند و با اقدامات بانک مرکزی توانستیم نرخ میانگین بازار را کنترل کنیم و این نرخ اکنون به ١٨.٩ درصد رسیده است. البته در بازار نرخ ١٧درصد، ١٨ درصد و حتی ٢٠ و ٢٤ درصد هم داشتیم ولی اکنون نرخ میانگین بهره بین ‌بانکی حدود ١٩ درصد است. اکنون ٩٨ درصد معاملات بین بانکی یک شبه است.
به گفته وی، در حوزه مسکن نیز اقدامات خوبی انجام شده و بانک مرکزی مصمم به همکاری با وزارت راه و شهرسازی است تا بازار مسکن رونق گیرد. این مقام مسئول بانکی همچنین تاکید کرد که نرخ سود بانکی تا پایان سال کاهش نخواهد یافت.
موضوع دیگری که میرمحمد صادقی مطرح کرد مربوط به کارهای اعتباری بود. کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی که از سال گذشته براساس سیاست‌ اعتباری بانک مرکزی در بسته تسریع رونق اقتصادی به اجرا درآمد حدود ۴۲۰۰ میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی را خاصه برای خرید کالای ایرانی با سود ۱۰ درصد به خود اختصاص داد.
آن‌طور که میرمحمدصادقی اعلام کرد: تاکنون ۱۰۲ هزار کارت اعتباری خرید کالای ایرانی توسط سه بانک برای مشمولان صادر شده است که البته با هماهنگی که بانک مرکزی با سازمان مدیریت و وزارت صنعت انجام داده، صدور این کارت‌ها تا پایان سال تمدید و به اجرا درخواهد آمد.
اما مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی درباره کارت‌های اعتباری عام که از پاییز امسال که در سه سقف ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی در دستور کار بانک‌ها قرار گرفت و براساس منابع آن‌ها و برای خرید کالای ایرانی و خارجی صادر می‌شود، توضیح داد که تاکنون حدود ۲۷۰ هزار و ۶۰۰ کارت اعتباری عام توسط ۱۲ بانک صادر شده است.

کد مطلب: 97762
 
Share/Save/Bookmark