میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
آمریکا سودای اشغال سوریه را همچنان در سر دارد
رقه بهانه یک لشگرکشی

در اقدامی که نشانگر ادامه سیاست اشغالگری آمریکاست، بنا بر اعلام مقام‌های امریکایی، یک یگان توپخانه‌ای تفنگداران دریایی این کشور برای کمک به نیروهای محلی در عملیات رقه در سوریه مستقر شده است.
سرهنگ جان دوریان، سخنگوی ائتلاف تحت هدایت آمریکا، گفت نیروهای امریکایی مستقرشده در سوریه با نیروهای دموکراتیک سوریه - ائتلافی از شبه‌نظامیان کرد و عرب که با داعش می‌جنگند - همکاری خواهند کرد اما در خطوط مقدم جنگ حضور نخواهند داشت. دوریان با اشاره به حضور تقریباً ۵۰۰ نظامی امریکایی که پیشتر به سوریه اعزام شده بودند، شمار نفرات این یگان تازه اعزام‌شده را ۴۰۰ نفر عنوان کرد.
سخنگوی ائتلاف تحت هدایت امریکا خاطر نشان کرد تفنگداران و رنجرهای امریکایی در «چند روز اخیر» وارد سوریه شده‌اند. دوریان با بیان اینکه یگان‌ توپخانه «شکست داعش را در رقه» جلو می‌اندازد، افزود تفنگداران امریکایی به توپ‌های ۱۵۵ میلی‌متری مجهز هستند. وی اظهار داشت حدود ۴۰۰ نیرویی که در قالب یگان توپخانه به سوریه اعزام شده‌اند «به طور موقت» در این کشور حضور خواهند داشت. یک منبع وزارت خارجه آمریکا از اجرای عملیات رقه در شمال سوریه با مشارکت ترکیه خبر داد.
این در حالی است که گزارش‌های خبری از کشته شدن دستکم ۱۸ غیر نظامی از جمله چندین کودک در جریان حمله هوایی جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی آمریکا علیه داعش به شمال سوریه حکایت دارد. جالب توجه آنکه وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به حمایتهای پیدا و پنهان واشنگتن از تروریست‌ها اعلام کرد که این کشور در روزهای دوم و سوم فروردین ماه میزبان نشستی بین‌‌المللی با موضوع مبارزه با داعش خواهد بود. خبر دیگر آنکه روسای جمهور ترکیه و روسیه با یکدیگر دیدار و درباره بحران سوریه گفت‌وگو کردند.
آمریکا در حالی به بهانه حقوق بشر در سوریه عملیات نظامی صورت می‌دهد که چین با انتشار یک گزارش سالانه از نقض حقوق بشر در آمریکا انتقاد کرده و به آنچه که «مشکلات حقوق بشری وحشتناک» آمریکا خوانده، اعتراض کرد. وزارت خارجه سوریه درباره تداوم تجاوز ترکیه به حاکمیت دمشق دو نامه به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت ارسال کرد. دمشق، نظام ترکیه را مسئول حمایت از تروریسمی میداند که «دهها هزار نفر از فرزندان بی‌گناهش را کشته و با آموزشهای مستقیم از سوی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور رژیم ترکیه زیرساختهای سوریه را نابود کرده است». در همین حال از درون آمریکا خبر می‌رسد نهادهای اطلاعاتی امریکا دربارۀ افشای اسرار فوق سری عملیات هک سازمان جاسوسی سیا که پایگاه افشاگر ویکی لیکس آن‌ها را منتشر کرده است تحقیق جنایی به عمل می‌آورند.
هدف اصلی این تحقیق که با هماهنگی پلیس فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) و سیا انجام می‌شود شناسایی منابعی است که اطلاعات محرمانه را در اختیار ویکی‌لیکس قراردادند. ویکی‌لیکس اعلام کرد که هزاران سندی را منتشر کرده که از اسرار جاسوسی و برنامۀ سیا برای هک مخفیانۀ اطلاعات در سراسر جهان پرده برداشته است.
حدود ۹ هزار برگه سند افشاشده نشان می‌دهد که سازمان جاسوسی سیا بانفوذ درگوشی‌های تلفن و تلویزیون‌های هوشمند از کاربران سراسر جهان جاسوسی می‌کند. کامی در همایش امنیت سایبری گفت: «همه ما انتظار معقول رعایت حریم خصوصی در منازل، خودرو و در داخل دستگاه‌های خود را داریم اما دلیل موجهی وجود دارد که با حکم قضایی و فرمان دولت حریم خصوصی مورد یورش پلیس و ضابطین امر قرار گیرد.»
در همین حال چند ایالت آمریکا خواستار لغو فرمان ترامپ برای منع سفر شهروندان ایران و پنج کشور دیگر شده‌اند.فرمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، با دادخواست قضایی در چند ایالت مختلف این کشور ازجمله هاوایی، واشنگتن، نیویورک و اورگون به چالش کشیده شده است.
دونالد ترامپ روز دوشنبه (۱۶ اسفند ۱۳۹۵) در فرمان اجرایی ثانوی خود، صدور روادید جدید برای اتباع ایران، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان را به مدت نود روز ممنوع کرد.

کد مطلب: 98752
 
Share/Save/Bookmark