میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۸
 
 
دادستان کل کشور:
منشأ تمامی فساد‌های اخیر کوتاهی مسئولان بود
وزیر ارتباطات مصوبات شورای عالی فضای مجازی را اجرا کند

دادستان کل کشور گفت: ۲۵۰۰ پرونده اعطای ارز به افراد و شرکت‌ها به دستمان رسیده است.
حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری در مراسم تودیع و معارفه دادستان عمومی و انقلاب تهران، اظهار کرد: دوره کاری هر فردی آغاز و پایانی دارد و خوشا به حال فردی که مردم از کار او رضایت داشته باشند و در دوره کاری خود شاهد کار سنگین آقای دولت‌آبادی بودم.
وی بیان کرد: جایگاه دادستانی در نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران جایگاه خطیری است. اختیارات دادستانی در مقایسه با دادستان کل کشور گسترده‌تر است و دادستان به عنوان اینکه یک قاضی ایستاده و قانون مسئولیت زیادی به او داده است و وظیفه دادستان رسیدگی و تعقیب شکایات مردم است.
وی خطاب به دادستان جدید تهران گفت: در محیط کار شما باید به روی مردم باز باشد و رضایت مردم شرط موفقیت شما است و اینجا شهر تهران است و ۱۰ میلیون جمعیت دارد و استان فارس نیست و راه رضایتمندی مردم را باید با تدبیر پیدا کرد.
دادستان کل کشور تصریح کرد: مسئولیت دوم دادستان رسیدگی به حقوق عمومی است، اموری که شاکی خصوصی ندارد، اما مورد مطالبه مردم است و اینجا دادستان باید ورود پیدا کند که در این حوزه مسائل گسترده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری گفت: از زمان کار بنده در دادستانی کل کشور، به مسئله حقوق عمومی ورود کردیم و در سال اول رئیس سابق دستگاه قضایی در این موضوع تردید داشتند، اما بعد از یک سال خودشان طرفدار پرو پا قرص آن شدند.
وی افزود: طی چهل سال انقلاب دستور العملی در رابطه با حقوق عمومی در مقام اجرا و سیاست گذاری نداشتیم و سال گذشته لایحه آن در دستگاه قضایی نوشته شد و به زودی به مجلس می‌رود. ایجاد امنیت از وظایف مهم دادستان است و حال اگر فردی در هر حوزه‌ای به دادگاه مراجعه می‌کند، وظیفه دادستان است که امنیت قضایی این فرد را تأمین کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری تصریح کرد: مبارزه با فساد مهم است و این موضوع تنها متوجه قوه قضاییه نیست، بلکه ما معتقد هستیم و ثابت می‌کنیم که مبارزه با فساد اولا متوجه دستگاه‌های اجرایی است و دستگاه‌های اجرایی باید به گونه‌ای عمل کنند که مسیر فساد بسته شود و آن‌ها باید جلوی منشأ فساد را ببندند، از وزیر گرفته تا استانداران و بانک‌ها و تمام دستگاه‌های اجرایی باید به گونه‌ای عمل کنند که منشأ فساد بسته شود.
وی افزود: در فساد‌های اخیر شاهد بودیم که منشأ تمام آن‌ها کوتاهی مسئولان بوده است و چرا باید بانک مرکزی ارز ۴۲۰۰ تومانی را به همه دهد که فساد ایجاد شود و بنده بعد از تلاش زیاد توانستم لیست ۲ هزار و ۵۰۰ نفری که ارز دولتی را گرفتند، پیدا کنم و امروز به پرونده ۱۵۰ نفر رسیدگی شده است و اگر بانک مرکزی از روزی که ارز را گرفته و به آقای فلانی داد، نظارت می‌کرد فساد ایجاد نمی‌شد.
دادستان کل کشور تصریح کرد: در بحث قاچاق کالا و کارت‌های بازرگانی اگر نظارت کامل در مبادی این امور انجام می‌شد، قطعا شاهد این حجم فساد نبودیم. مجلس مسئول است و نمایندگان مجلس هم باید نماد مبارزه با فساد باشند، اما آیا این چنین است؟
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری گفت: بعد از کشف فاسد، نوبت دستگاه قضایی است و بنده به عنوان دادستان کل کشور اعلام می‌کنم که هر کجایی که دولت، مجلس، بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی بخواهند کمک می‌کنیم و بعد از آن از هیچ کوتاهی نمی‌گذریم.
وی با بیان اینکه امروز مبارزه با فساد از ضروریات کشور است، افزود: دادستانی تهران در خط مقدم مبارزه با مفاسد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی است و دادسرا‌ها در حوزه مبارزه با جرم مسئولیت مستقیم دارند و باید در تمام مسائل حضور داشته باشند و گستردگی تهران ویژگی خودش را دارد.
دادستان کل کشور تصریح کرد: دادستانی تهران با پرونده‌های مهم و ملی مواجه است و حوزه صلاحیت تهران ویژگی مهمی است و پرونده‌های ملی و بین‌المللی به دادستانی تهران می‌آید. دادستانی تهران دارای ۳۳ ناحیه است که ۱۷ ناحیه آن تخصصی است و باید ۸۱۲ قاضی داشته باشد که ۶۸۰ قاضی دارد.
وی گفت: کارکنان دادسرای تهران باید ۳ هزار و ۳۵۹ نفر باشد که از این تعداد فقط ۲۱۰۴ نفر مشغول به کار هستند که از ۲۱۰۴ نفر هم فقط حدود یک هزار نفر رسمی هستند و ما بقی از جا‌های دیگر مانند شورای شهر و شهرداری به صورت ماموریتی کار می‌کنند.
دادستان کل کشور بیان کرد: اصلاح ساختار از ضروریات دادسرای تهران است که دادستان جدید تهران باید انجام دهد. نکته‌ای که در حکم انتصاب رهبری برای رئیس قوه قضاییه تأکید شد، زمانبندی است و دادستان تهران باید تمام کار‌های خود را با زمانبندی انجام دهد.
وی افزود: دادسرای تهران ویژگی خاصی دارد و وضعیت آن مورد رضایت نیست و این نارضایتی ناشی از کار آقای دولت آبادی نیست. زمانی که آقای دولت‌آبادی می‌بیند که به جای کارمند رسمی قوه قضاییه، کارمند شهرداری نشسته چه کار می‌تواند انجام دهد؟ آیا این برای ما شرم‌آور نیست و کلید این مشکلات دست دولت است و دولت باید به ما اجازه استخدام دهد.
دادستان کل کشور گفت: بنده از دادستانی تهران توقع دارم مسیر تحولی که مدنظر رهبر و رئیس قوه قضاییه است را اجرا کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری تصریح کرد: پیشگیری از وقوع جرم بسیار مهم است و کاری فرا قوه‌ای است و باید به جدیت پیگیری شود. ما در دوره آخر کار آیت‌الله آملی‌لاریجانی توانستیم موضوع پیشگیری از وقوع جرم را جا بیندازیم که دوره کاری ایشان به اتمام رسید و دادستان‌ها باید پیشگیری را پیگیری کنند.
وی افزود: یکی از مسائل مهم فضای مجازی است و فضای مجازی امروز برای کشور در کنار آثاری که داشته، منشأ فساد هم بوده است.
دادستان کل کشور بیان کرد: آمار تکان‌دهنده دادسرای امور فضای مجازی تهران نشان می‌دهد که میزان پرونده‌های سال ۹۵، ۳۱۸۲۶ فقره و در سال ۹۶، ۳۸۳۴۱ فقره بوده است که رشد ۲۰.۷ درصدی داشته است و در سال ۹۷، ۴۶۷۴۱ فقره بوده که رشد ۴۷.۶ درصدی داشته است که مسئولان دولتی باید ان را ببینند و درپیشگاه خدا پاسخگو باشند و پرونده‌هایی در دادسرای جرایم رایانه‌ای مطرح می‌شود که شرم دارم. فضای مجازی منشأ فساد شده و مسئول مستقیم آن هم وزارت ارتباطات است.
حجت الاسلام و المسلمین خطاب به وزیر ارتباطات گفت: بنده به وزیر ارتباطات می‌گویم بیاید و در تلویزیون پاسخگوی سوالات ما باشد و بگوید که چرا شبکه ملی ارتباطات که خواسته رهبر معظم انقلاب و شورای عالی فضای مجازی است، اجرا نمی‌شود. رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید و مردم و قوه قضاییه می‌خواهند که این مصوبات اجرا شود که اجرایی نمی‌شود. شما موظف بودید شبکه اجتماعی داخلی را جایگزین اینستاگرام و تلگرام جهنمی کنید، چرا نمی‌کنید؟ چرا به شبکه‌های خارجی پهنای باند زیادی داده می‌شود؟ به مردم جواب دهید چرا طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی پهنای باند شبکه‌های مجازی خارجی کم نمی‌شود؟ حادثه‌ای که برای طلبه همدانی رخ داد، شاهد این اشکالات است.
وی خطاب به وزیر ارتباطات گفت: شبکه جهنمی تلگرام در دست دشمن است، بعد شما می‌روید در جلسه‌ای از سند ۲۰۳۰ صحبت و حمایت می‌کنید. مقام معظم رهبری به درستی سند ۲۰۳۰ را تشریح کردند و من به عنوان مدعی‌العموم می‌خواهم، شما پاسخگو باشید.

کد مطلب: 108725
 
Share/Save/Bookmark