میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
اوج گیری جدال کاخ سفید و کنگره

تنشها میان کاخ سفید و کنگره آمریکا هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد چنانکه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد در صورتی که ترامپ از حق وتوی خود در خصوص اعلام حالت فوق‌العاده استفاده کند، با او در کنگره، دادگاه و حتی انظار عمومی خواهد جنگید.
«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد در صورتی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور قطعنامه‌ نمایندگان علیه حالت فوق العاده ملی را وتو کند، با او در کنگره و دادگاه مقابله خواهد کرد.
وی در این خصوص گفت: ما با او در کنگره می‌جنگیم. با او در دادگاه می‌جنگیم و با او در انظار عمومی هم می‌جنگیم. کاری که او انجام می‌دهد اشتباه است و جمهوری خواهان این را می‌دانند.
نانسی پلوسی در ادامه افزود: اعلام حالت فوق‌العاده ترامپ نظام بررسی و تعادل ما را تضعیف می‌کند. سناتور‌های جمهوری خواه هم از ترامپ درخواست کردند که این طرح را کنار بگذارد، زیرا آن‌ها می‌دانند که این حالت فوق العاده قانون اساسی آمریکا را تضعیف می‌کند. مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت آن در دست دموکراتهاست هفته گذشته به همراه جمهوری خواهان در واکنش به اعلام حالت فوق العاده ترامپ در مرز مکزیک رأی گیری کرد و با ۲۴۵ رأی موافق لغو این فرمان ترامپ را خواستار شد. این درحالیست که ترامپ اعلام کرد که چنین مصوبه‌ای را تحمل نخواهد کرد و در صورت لزوم از حق وتوی خود استفاده کرده و آن را باطل می‌کند. در همین حال برنی سندرز، سناتور دموکرات و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آتی آمریکا، با سرمایه‌گذاری روی آرای سیاه‌پوستان در سودای راهیابی به کاخ سفید است. او در شعار‌های انتخاباتی‌اش می‌گوید باید آمریکا را از حرص و دروغ و نفرت پاکسازی کرد. او می‌گوید باید به نژادپرستی، نگرش‌های جنسیتی، بیگانه‌ستیزی و تعصب دینی در فضای سیاسی آمریکا پایان داد. سندرز روز گذشته در پنجاه و چهارمین سالروز رویداد موسوم به «یکشنبه خونین» به منطقه سالما در آلاباما رفت که یکی از کانون‌های اصلی سیاه‌پوستان آمریکا است. از سوی دیگر نمایندگان مجلس سنای آمریکا از اینکه دولت ترامپ قصدی برای مسئول شناختن عربستان در ارتباط با ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی ندارد، ابراز ناخرسندی کردند.
در نقطه مقابل سخنگوی کاخ سفید تحقیقات گسترده جدید دموکرات‌ها درباره دولت دونالد ترامپ را به شدت محکوم کرد و آن را شرم‌آور خواند. سارا سندرز، سخنگوی کاخ‌سفید، اقدام جرالد ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس، را مبنی بر آغاز «رسیدگی خفت بار و تحقیرآمیز» به اتهاماتی که بنا به گفته او پیش از این رابرت مولر و کنگره به آن پرداخته‌اند، به شدت محکوم کرد. سندرز در این خصوص گفت: «ندلر و هم‌حزبی‌های او این تحقیقات بی‌هدف را آغاز کرده‌اند؛ چون وحشت‌زده‌اند و می‌ترسند که داستان تبانی با روس که دو سال است آن را سرداده‌اند دارد دروغ از آب درمی‌آید. تهدید و سوء‌استفاده آن‌ها از شهروندان آمریکایی شرم‌آور است». آغاز تحقیقات کمیته امور قضایی مجلس نمایندگان آمریکا درباره تخلفات و فساد احتمالی «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور، با واکنش تند سخنگوی کاخ سفید و همچنین خود او مواجه شده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اولین واکنش به اعلام آغاز تحقیقات کمیته امور قضایی مجلس نمایندگان درباره فساد و تخلفات احتمالی او، در یک مراسم در کاخ سفید ضمن اعلام همکاری با کمیته مذکور، تحقیقات درباره این موضوع را «حقه‌بازی» توصیف کرد.

کد مطلب: 108220
 
Share/Save/Bookmark