میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۴
 
 
یک سال سوال بی‌جواب از آدم‌کشی آل‌سعود؛
چه کسانی می‌خواهند فاجعه منا پیگیری نشود؟!
چه کسانی می‌خواهند فاجعه منا پیگیری نشود؟!
 

روزها سپری شد ۳۵۵ روز قمری را گذراندیم تا به سالگرد فاجعه‌ای برسیم که در منا اتفاق افتاد، سال گذشته دقیقا در روزهایی که خانواده‌ها مشغول سفارش بنر بازگشت حجاج خود و در تدارک چراغانی خانه‌ها بودند، در روز عید قربان روزی که خداوند از پیامبرش می‌خواهد دلبستگی‌های دنیایی خود را قربانی کرده برای پیروز بیرون آمدن از این آزمایش این روز را عید می‌گیریم، فاجعه‌ای عظیم رخ داد، فاجعه‌ای که حالا مطرح می‌شود ممکن است عمدی بوده باشد، فاجعه‌ای که به قیمت قربانی شدن ۷ هزار حاجی انجامید! در این بین ۶۷۵ حاجی ایرانی نیز قربانی شدند و امسال همه مستطیع‌ها ترجیح دادند تا حق خون‌های ریخته شده در منا ادا نشود پایشان را به مکه نگذارند، امسال همه هم قسم شدند تا آل‌سعود را رسوا کرده و جنایتش را عیان کنند. کاش در این مسیر مسئولان هم بیشتر با داغدیده‌های منا همراهی می‌کردند.
به جز مقام معظم رهبری که در همان روزهای ابتدایی با بیانات کوبنده همراه خانواده‌های داغدار بودند که تا امروز هم با پیام‌هایی که فرستادند این همراهی ادامه داشته مسئولان کمتری را در این مسیر حتی در کشور خودمان دیدم که اقدامی جدی و عملی در مسیر احقاق حقوق قربانیان منا داشته باشند.
کمیته‌های حقوق بشر بین‌المللی هم که دیگر جای خود، مردود شده‌هایی اساسی‌اند، آنهایی‌که برای احتمال حمله یک کشور دستور جنگ می‌گیرند، درباره فاجعه به این عظمت سکوت کرده و حتی به عربستان فشار نیاورند تا حداقل فیلم‌های فاجعه را نشان دهد. خیلی از ابدان شریف کشورها پیدا نشدند یا در همان شهر بدون رویت خانواده‌ها دفن شدند، خیلی از بدنها با شرایط نا مناسب بازگشت و... درست است ایران در پس گرفتن بدن‌های شهدا پیشتازی کرد و سرنوشت تک‌تک زائران را تا معلوم شدن همه ادامه داد اما این برای خانواده‌هایی که امیدشان نا امید شد، برای آنهایی که رخت و لباس سفید احرام عزیزانشان را با کفن سفید تعویض کردند، آنهایی که چراغانی‌ها را با حجله جا به جا کردند کافی نیست.
برای آنها مهم است رسوایی آل‌سعود، عمدی یا سهوی بودن فاجعه، پیدا کردن علت مرگ عزیزشان که به دلیل قصور بوده یا عمدی یا... برایشان مهم است کمیته حقیقت‌یاب به عربستان سفر کند، آنها ناراحت می‌شوند از برخورد زننده و ادامه‌دار آل‌سعود و طلبکاری این مزدور به جای عجز و عذرخواهی!
مردم ناراحتند از اینکه می‌بینند شاهزاده سعودی هنوز به یاوه‌گوی خود ادامه داده و ایرانی‌ها را مخل نظم حج می‌داند! ناراحتند از اینکه برخود ما با آنها آنطور که باید نبوده و به محافل بین‌المللی(هر چند این محافل هم توسط آل‌سعود خریداری شده‌اند) شکایت نکرده‌ایم. خانواده‌های داغدار می‌پرسند شکایت بین‌المللی چی شد؟ گروه پیگیری کننده منا کجاست؟ چرا نباید پیگیری شود که اعضای بدن عزیزانشان تخلیه شده بود؟! هزاران چرایی در دل این خانواده‌ها وجود دارد که هر روز تا شب با خودشان حمل می‌کنند، چراهایی که یکسال است خواب را بر چشمشان حرام کرده است.
فرزندانی که بارها و بارها از خود پرسیده‌اند آیا بابا در لحظه آخر هنوز نگران من بود؟! شاید بارها و بارها با خود مرور کرده‌اند که چرا اخبار خوب را نگه داشتند تا بابا برسد و به او بگویند؟ چرا از موفقیت‌ها و اتفاقهای خوب بیشتر صحبت نکردند؟
امروز بعد از تذکرهای پی‌درپی مقام معظم رهبری بعد از پیام ایشان خیلی‌ها یادشان افتاده پیگیری کنند و بیانیه بدهند و موضع بگیرند و بیانیه صادر کنند و بگویند احقاق حقوق شهدا فراموش نشود، خیلی‌هایی که در این یکسال اخیر موضعی نگرفتند حالا بعد از سخنان رهبر معظم انقلاب می‌خواهند خودی نشان دهند و بگویند پیگیرند. اگر پیگیری آنطور که باید انجام می‌شد بعد از یکسال نمی‌گفتند شکایت‌ها متحدالشکل شود یا محافل حقوقی ظرفیت ندارد و شکایت در لاهه راه به جایی نمی‌برد. خانواده شهدا شاکی هستند، گفته‌اند در دیدار با رهبری گلایه‌هایشان را به سمع ایشان که به دقت مسایل را پیگیری کرده‌اند خواهند رساند.
برادر شهید رکن‌آبادی هم در گفت‌و‌گو با سیاست روز بارها تاکید داشت که نمی‌داند برای شکایت به کجا باید می‌رفته که در یکسال اخیر نرفته باشد، گفت که سردرگمی عجیبی برای پیگیری این فاجعه برای خانواده‌ها به وجود آمده و وزارت خارجه حتی یک تسلیت هم نگفته چه رسد به پیگیری!
اما روز گذشته بیانیه۶۴۸حقوقدانان برای پیگیری حقوقی فاجعه منا صادر شد، که طی آن جمعی از حقوقدانان در بیانیه‌ای با اشاره به دلایل ناکارآمدی دولت عربستان خواستار پیگیری وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت شدند.
در این بین اما یک فعال فرهنگی سخن خوبی گفته است سخنی که قابل تامل است سردار سعید قاسمی گفته اگر به ‌اندازه برگزاری کنسرت غیرت داشتند فاجعه منا انقلابی‌تر پیگیری می‌شد. وی با بیان اینکه برخی مسئولان که باید این امورات را پیگیری کنند دوست ندارند محفل دولتی بگیرند و محفل غیردولتی را حمایت کنند، ادامه داد: اعلام کردند پروفسور حاتمی در فاجعه جرثقیل به شهادت رسیده است، در حالی‌ که این دروغ محض بود و ایشان ربوده‌ شده بودند و پیکر ایشان سالم پیدا شد. عده‌ای علی‌رغم تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و وجود ۵۰۰ شهید منا، با حماقت تمام اعلام می‌کنند این قصه عمدی نبوده و سهوی بوده و ما هیچ مطالبه‌ای نداریم.
به گزارش فارس، فرمانده دفاع‌مقدس با انتقاد شدید از سازمان حج و زیارت، گفت: جریان موجود در سازمان حج و زیارت کشور ارتجاعی و غیرانقلابی است و صلاحیت ادامه این مسئولیت را ندارد، این جریان فکری نه در راستای تفکر امام است و نه در راستای تفکر رهبری و حتی انقلابی و اسلامی هم نیست و لیاقت استمرار مسئولیت را ندارد.
همچنین محمد رکن‌آبادی برادر شهید غضنفر رکن‌آبادی گفت: سختی این‌یک سال نه به خاطر عملکرد سعودی‌ها بلکه به خاطر خیانت‌ها و بازی‌هایی که از داخل با روح خانواده‌های شهدای منا می‌شد، بود. وی با اشاره به اینکه تشکیل کمیته حقیقت‌یاب به نفع سعودی‌ها قدم برمی‌دارد، افزود: آن‌ها با وقت‌کشی می‌خواهند این داغ را فراموش کنیم و پیگیری نکنیم.کسانی که کوچک‌ترین کوتاهی در پیگیری فاجعه منا دارند، با جنایت سعودی‌ها شریک خواهند بود. وی با بیان اینکه صهیونیست و کفار و آل‌سعود به خون برادرم تشنه بودند، خاطرنشان کرد: خوشحالیم که برادرم انتقام خون خودش و هم‌سنگرانش را در گذشته از آن‌ها گرفته بود و چیزی جز شهادت زیبنده او نبود.
تکلیف آل‌سعود و صهیونیست و جریان‌های غرب‌گرا و حتی سازمان‌های به اصطلاح حقوق بشری مشخص است و انتظار از آنها نیست اما آیا نباید از سازمان‌های داخلی مانند وزارت خارجه و حج و زیارت هم انتظاری داشت؟!

مائده شیرپور

کد مطلب: 96862
 
Share/Save/Bookmark