میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۳
 
 
وزیر اقتصاد خبر داد
پرداخت کامل سود سهام عدالت دهک‌های پایین در دهه فجر

وزیر اقتصاد از پرداخت کامل سود سهام عدالت دهک‌های پایین درآمدی در دهه فجر خبر داد و گفت: محاسبات بانک‌ها برای کاهش نرخ سود وام آغاز شد.
مسعود کرباسیان، در پاسخ به سوالی مبنی بر تصمیمات جدید دولت در پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت گفت: پرداخت کامل سود سهام عدالت برای اقشار آسیب‌پذیر و دهک‌های پایین درآمدی در دهه فجر صورت می‌گیرد. خبرهای خوبی در راه است. وی افزود: براساس تصمیم دولت، تلاش شده تا کل سود سهام عدالت طبقات پایین درآمدی پرداخت شود. به هرحال عده‌ای که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، در دهه فجر سود سهام عدالت خود را به میزان ۱۵۰ هزار تومان دریافت خواهد کرد که از این رقم در مرحله اول ۵۰ هزار تومان را دریافت خواهند کرد.
وی تصریح کرد: سود سهام عدالت طبقات بالای جامعه به مرور پرداخت خواهد شد؛ چراکه ما سود شرکت‌های مشمول سهام عدالت را به مرور دریافت می‌کنیم و تخصیص خواهیم داد.
کرباسیان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر کاهش نرخ سود وام‌های بانکی با توجه به اولتیماتوم مجلس به بانک مرکزی و نظام بانکی در راستای اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار افزود: شورای پول و اعتبار باید درخصوص کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی تصمیم‌گیری نماید، به این معنا که پیشنهاد مربوطه باید در شورای پول و اعتبار مطرح و مصوب شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: دبیرخانه شورای پول و اعتبار باید موضوع کاهش نرخ سود وام‌های بانکی را بررسی کند؛ چراکه به هرحال نظام بانکی باید برای جابجایی منابع به منظور پرداخت وام با نرخی کمتر از رقم کنونی نیز چاره‌اندیشی کند؛ چراکه کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی بر روی منابع بانک‌ها اثر می‌گذارد و برای همین بانک‌ها باید محاسبات لازم را در این زمینه داشته باشند که هم‌اکنون این محاسبات در حال انجام است.
کرباسیان درخصوص اعتراض برخی افراد مبنی بر سقف تعیین شده برای انتشار اوراق دولتی در سال‌جاری نیز گفت: این تصمیم مجلس است، دولت به مشکل در این زمینه برخورد نخواهد کرد؛ چراکه خوشبختانه در چارچوب بودجه، این اوراق پرداخت می‌شود و البته اولویت پرداخت هم با سررسید اوراق است و از سوی دیگر براساس بند «ل» تبصره ۴ قانون بودجه نیز دو ناظر از مجلس حضور دارند و مشخص است که چه میزان تعهدات طبق زمان‌بندی انجام می‌شود، پس مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر افزایش تصاعدی نرخ مالیات‌ها نیز گفت: مجلس اعلام کرد که مالیات افراد کم‌درآمد را کاهش داده و در مقابل، مالیات افراد پردرآمد را تصاعدی می‌کند؛ یعنی جبران بخشودگی مالیاتی در دهک‌های پایین را با افزایش مالیات دهک‌های درآمدی بالا جبران خواهد کرد. بنابراین باید محاسبه کرد که چه خروجی خواهد داشت.
کرباسیان گفت: اعداد بدهی‌های دولت باید حسابرسی شود؛ البته دولت هم خود مطالباتی دارد؛ به این معنا که در گذشته، برخی اعداد و ارقامی که بعنوان بدهی دولت اعلام شده که بعضا ارقام بالایی هم بوده است، در حالیکه غیرواقعی بوده است؛ چراکه دولت خود مطالباتی هم دارد. همین الان ذخیره ارزی که دادیم و باید به ما برگردد، آیا جزو طلب دولت است.

آغاز پرداخت مرحله جدید سود سهام عدالت از امروز
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره پرداخت مرحله دوم سود سهام عدالت گفت: مرحله تکمیلی سهام عدالت برای ۱۶ گروه از جمله مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از ۱۲ بهمن آغاز می‌شود. وی تصریح کرد: مددجویان کمیته امداد و بهزیستی مشمولانی هستند که سهام یک میلیون تومان را کامل در اختیار دارند و از سود کامل ۱۵۰ هزار تومانی برخوردارند.
پوری‌حسینی افزود: تنها چهار گروه کارمندان، بازنشستگان لشگری و کشوری و تامین اجتماعی، کارگران فصلی و ساختمانی، روستاییان و عشایری که تحت پوسش کمیته امداد نیستند و کسانی که قبلا تحت پوشش کمیته امداد بودند اما اکنون ­مددجو هستند چهار گروهی هستند که در دهه فجر سود آنها پرداخت نمی‌شود.
معاون وزیر اقتصاد گفت: از ۶۰ شرکت موجود در سبد سهام عدالت ۴۹ شرکت متعلق به سهامداران است، برآورد سود ۳۸۰۰ میلیارد تومان بوده که برای بیش از ۴۹ میلیون نفر به تناسب سودی که داشتند سود تقسیم شد و در نتیجه برای مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی و افرادی که سهام خود را تکمیل کرده‌اند ارزش کلیه سهام آن‌ها یک میلیون تومان است که سود این افراد ۱۵۰ هزار تومان است و مابقی به نسبت ارزش سهام سود دریافت خواهند کرد. وی افزود: همه ۳۳ میلیون نفری که شماره شبا ارائه کرده بودند سود دریافت کردند و مابقی که شماره حساب ارائه نکرده بودند ۱۴ میلیون نفر بوده‌اند که در حال حاضر ۲ میلیون نفر مجدد شماره شبا ارائه کرده و به فهرست دریافت سود اضافه شده‌اند.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: سود سهام عدالت مشمولین عضو کمیته امداد و بهزیستی امروز مصادف با آغاز دهه فجر به طور کامل پرداخت می‌شود افرادی که در مرحله ۵۰ تومان سود دریافت کرده‌اند امروز ۱۰۰ هزار تومان دریافت خواهند کرد و اگر تازه شماره شبا ارائه کرده‌اند مبلغ ۱۵۰ هزار تومان فردا سود دریافت می‌کنند.
پوری‌حسینی گفت: امروز مشمولینی که به حساب آن‌ها سود واریز می‌شود به معنی تسویه حساب سهام عدالت برای سال ۹۵ است.
وی در توضیح سایرین مشمولینی که امروز سود دریافت می‌کنند، افزود: فردا علاوه بر مشمولین عضو کمیته امداد و بهزیستی، ایثارگران، زنان سرپرست خانوارو دختران مجرد، خدام مساجد و اماکنه متبرکه، مددجویان و کارکنان موسسات خیره، فعالان قرآنی، قالیبافان، زندانیان تحت پوشش و تاکسیرانان سود کامل به حسابشان واریز و سود مربوط به سال ۹۵ به طور کامل سود دریافت می‌کنند.
پوری‌حسینی ادامه داد: افرادی که امروز سود دریافت نمی‌کنند سودشان نهایتا تا پایان سال در یک مرحله تکمیلی به حسابشان با اطلاعیه‌های بعدی واریز خواهد شد. وی تاکید کرد: ۱۶ گروهی که امروز سود دریافت می‌کنند ۲۲ درصد جمعیت مشمولین را تشکیل می‌دهند و مابقی مشمولین که در مراحل بعد سود دریافت می‌کنند ۷۸ درصد کل مشمولین را تشکیل می‌دهند. وی در توضیح مبلغ نهایی سود مشمولین گفت: مشمولینی که در مرحله اول حدود ۲۳ هزار تومان دریافت کرده‌اند در مرحله نهایی ۵۳ هزار و ۲۰۰ تومان و مجموعا حدود ۸۰ هزار تومان سود دریافت خواهند کرد، و سایر مشمولینی که ۵۰ هزار تومان سود دریافت کرده‌اند در مرحله نهایی ۱۰۰ هزار تومان و جمعا ۱۵۰ هزار تومان سود دریافت می‌کنند.
وی افزود: تنها راه تعامل با مشمولین سهام عدالت شماره شبا است و مشمولینی که هنوز شما شبا ارائه نکرده‌اند هر چه سریع‌تر برای واریز سود اقدام کنند که بعد از بررسی سود به حسابشان واریز شود.
رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه اگر مجامع بانک‌ها برگزار شود، قیمت‌های ما باطل می‌شود و باید قیمت‌های جدید اعلام کنیم، گفت: از آبان‌ماه به بعد صورت‌های حسابرسی شده و کارشناسی شده را در هیات واگذاری مصوب می‌کنیم؛ البته امسال تاخیر صورت گرفت که به دلیل تغییر دو عضو وزیر در هیات واگذاری بود.
وی درخصوص واگذاری شرکت‌های بیمه نیز گفت: برای شرکت‌های بورسی، اقدام به کارشناسی نکرده‌ایم و آیین‌نامه صراحت دارد که با قیمت نماد معاملاتی قیمت گذاری صورت گیرد؛ بنابراین هر سه شرکت بیمه نیز بر این اساس قیمت‌گذاری صورت می‌گیرد یعنی ملاک اصلی، قیمت تابلوی بورس است؛ اما امتیاز خاصی برای این سهم قائل نیستیم، البته درصدی هم به قیمت تابلو اضافه کرده‌ایم.
پوری‌حسینی ادامه داد: هر سه سهم احتمالا با قیمت خوبی به فروش خواهد رفت. وی درخصوص فروش سهام ایران خودرو در بورس گفت: این موضوع ربطی به سازمان خصوصی‌سازی ندارد؛ اما اگر قرار باشد که سهام به صورت بلوکی عرضه شود، باید اهلیت مالی و غیرمالی متقاضیان باید ارزیابی شود؛ به این معنا که به ترن اور، بدهی بانکی و مواردی از این دست باید رسیدگی شود؛ بنابراین اگر برخورد چک لیستی صورت گیرد، مشکلی ندارد، ولی اگر بحث اهلیت مستمسکی برای پس زدن عده‌ای و آوردن عده‌ای دیگر باشد، ناپسند است.
رئیس سازمان خصوصی‌سازی درخصوص مدیریت سهام عدالت و آزادسازی خرید و فروش آن نیز گفت: الان ۴۹ میلیون نفر از مردم می‌دانند که چقدر سهام دارند و سود سال ۹۵ آنها نیز پرداخت شده است، این یک اقدام بزرگ است؛ اما بخشی از کار می‌ماند که ورقه سهام در اختیار مشمولان قرار داده شود.

کد مطلب: 103027
 
Share/Save/Bookmark