میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
مشکل از استانداردهای شماست نه نادیده گرفتن پیروزی‌ها توسط ما؛
باید شعارهای انتخاباتی هم عملی شود
باید شعارهای انتخاباتی هم عملی شود
 

رئیس‌جمهوری کشورمان در حالی روز گذشته از این مضوع انتقاد کرد که پیروزی‌هایش یواش گفته می‌شود و مشکلات را منتقدان علی‌الخصوص صداوسیما بلند می‌گوید که یادش رفته بود در اتخابات‌ها، مردم با چه وعده‌هایی رای‌شان را به سبد تدبیر و امید ریختند. روحانی دستاورد لاهه و اختلاف‌افکنی بین اروپا و امریکا را دستاوردهای بزرگی معرفی کرد که صداوسیما و رسانه‌ها از آنها کم یاد کرده‌اند اما او نگفت از وعده ریشه کن کردن فقر مطلق و برداشتن تمامی تحریم‌هایش در جهان تنها یک سال و اندی گذشته و چه دستاوردی کسب شده است؟
همان وعده‌های انتخاباتی که مردم باورش کردند و به او اعتماد کردند، روحانی شاید بهتر باشد یکبار فیلم وعده‌هایش به مردم را ببیند تا متوجه شود، عموم جامعه برای کسب رای در لاهه و اختلاف‌افکنی بین امریکا و اروپا به او رای ندادند، شاید عموم مردمی برای بالا بردن عزت پاسپورت ایرانی به او رای داده باشند، شاید برای برطرف شدن فقر مطلق و شاید برای برداشتن همه تحریم‌ها (این وعده بعد از روی کار آمدن ترامپ داده شد) شاید برای بهبود معیشت و یا حتی پاسداری از برجامی که قرار بود دلار و ریال را به هم نزدیک کند پای صندوق آمدند. البته این دو دستاورد دولت دوازدهم هم قطعا مهم و قابل دفاع است اما حتما رئیس‌جمهوری کشور که مدت مدیدی در رای مرکز مطالعات استراتژیک حضور داشتند بدانند که مردم همه چیز را با قدرت خرید و راحتی معیشت و البته خدمتکار بودن مسئولانشان و سوء‌استفاده کم آنها از خدماتی که به امانت به دستشان سپرده شده مقایسه کرده و بعد ابراز رضایت و یا دلخوری از تفکر حاکم بر دولت را بروز می‌دهند.

موفقیت برجام
روحانی معتقد است که دستاورد سیاسی برجام را هنوز داریم و کشورها کنار ایران هستند تا امریکا، اما کاش توضیح دهد دستارورد سیاسی چطور می‌تواند معیشت مردم را بهبود بخشد!! البته اگر هنوز هم قبول دارد که برجام همه مشکلات را برطرف می‌کند.
کاش او توضیح می‌داد که چطور وقتی رهبری می‌گویند هدف از برجام برداشتن همه تحریم‌ها بوده نه ایجاد انشقاق بین امریکا و اروپا و تاکید می‌کنند که هدفمان از برجام اثبات بدعهدی امریکا نبوده است. الان دقیقا باید از چه چیز برجام شاد و خرسند شویم و آن را دستاورد دولت روحانی بنامیم و بلند فریاد بزنیم؟!
لازم به تاکید شاید نباشد که منکر زحمات تیم هسته ای و تلاشهای صورت گرفته نیستیم اما وقتی این زحمات آن هدف نهایی را محقق نکرده است اصرار بر فریاد بلند پیروزی به جای پاسخگویی و البته تحلیل دلایل به هدف نرسیدن، برای کسب تجربه را متوجه نمی‌شویم و اتفاقا این رفتار را انتخاباتی و جناحی می‌توان دانست نه تفسیر واقعی ارائه دادن از این مهم.

دستاورد بین‌المللی
روحانی در ادامه انتقادهایش گفت که «شما در سازمان ملل دیدید که استقبال افکار عمومی دنیا از سخنان مسئولین ایرانی چه مقدار و از مسئولین کاخ سفید چه مقدار بود. شما دیدید جلسه شورای امنیتی که تشکیل داده بودند تا آخرین میخ را بر تابوت برجام بزنند، چگونه به جمع بزرگ حامیان برجام تبدیل شد. درست نقطه مقابل. پس ما از لحاظ سیاسی موفق و پیروز هستیم. رسانه‌های ما و صداوسیمای ما باید این موفقیت را با صدای رسا، بیان کنند و همه مردم باید بدانند که نمایندگان و دیپلمات‌های آنها، چقدر فعالیت کردند و موفق بودند.اینکه جمهوری اسلامی ایران، امروز می‌تواند نفت خودش را بفروشد و خواهد فروخت، موفقیت نیست؟ شما چه زمانی در تاریخ ایران سراغ دارید که ایران یک طرف باشد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمان ملل، معاهدات بین‌المللی، اتحادیه اروپا، آسیا و آفریقا کنار ایران باشد.»
اما کاش روحانی می‌گفت که این دستاوردها چقدر در سفره مردم تاثیر گذاشته و حالشان را خوب کرده است، اینکه دائم رسانه‌ها بگویند همه چیز خوب است آیا باعث می‌شود قیمت ارز افت کرده و سفره خانواده‌ها پر شود یا مردم عاصی شوند و همه را مرفه بی درد بنامند؟!

دستاورد لاهه
روحانی اما در ادامه توضیح درباره پیروزی هایش با اشاره به موفقیت‌های حقوقی اخیر ایران در دادگاه‌های بین‌المللی ، گفت: مگر از لحاظ حقوقی، ما در لاهه دو بار در این چند ماه پیروزی به دست نیاوردیم. باز هم انشاالله دستیابی به پیروزی ممکن است. دو مرتبه روبه‌روی آمریکا قرار گرفتیم، یک دادگاه بزرگ دیگر هم در ایتالیا بود آن هم روبروی آمریکا بودیم و پیروز شدیم.چند نفر از مردم ایران می‌دانند ما سه بار در مصاف حقوقی جهانی در برابر آمریکا پیروز شدیم. اگر الان برویم نظرسنجی کنیم. آیا ۱۰، ۲۰ درصد می‌دانند؟ نمی‌دانند برای اینکه رسانه‌های ما این موضوع را باز نمی‌کنند. صداوسیمای ما باید این را برای مردم تشریح کند.
اما شاید مردم انتظار داشتند که در کنار کسب این پیروزی‌ها آمارهایی درباره برآورده شدن همه وعده‌های دولت تدبیر و امید داده شود، شاید مردم دوست داشتند بدانند که این پیروزی‌ها چه دستاوردهای عملی داشته است؟! به قول رئیس‌جمهوری که وقتی پای شعار مرگ بر امریکا می‌رسد معتقد است که باید به جای شعار در میدان عمل به امریکا فشار وارد کرد ما هم انتظار داریم به جای دستاوردهای شعاری در میدان عمل دستاوردهای دولت را فریاد بزنیم و به چشم بدخواهان داخلی و خارجی بکوبیم.
روحانی باید باور کند که همه تلاش‌هایش وقتی به چشم می‌آید که در میدان عمل تفاوت‌های محسوسی رخ داده و همه خدمات صادقانه باشد در غیر این صورت با همه تلاش‌های صورت گرفته نمی‌توان چشم‌ها را روی ایرادات بست. او باید باور کند که منتقدان دوستش دارند که نقد می‌کنند تا بهتر شود نه غرض دارند و نه مرض.
گفتید انتخابات گذشته و باید رقابت را کنار گذاشت، اما کاش می‌گفتید انخابات گذشته و باید شعارهای انتخاباتی عملی شود تا مردم فکر نکنند که تنها برای گرفتن رای حرف‌هایی زده شده و نباید انتظار عملی شدنش را داشته باشند.
گفتید باید همه احزاب با هم متحد شوند تا دشمن در ما نفوذ نکند اما کاش در عمل هم نشان می‌دادید که همه چیز تمام شده است و شما از همه طیف‌ها در کابینه خود بهره می‌برید، کاش در عمل هم به مردم نشان می‌دادید که توانتان را مضاعف کردید و می‌خواهید تا پیروزی همه وعده‌هایتان جهادی به میدان آیید. کاش می‌گفتید که در کنار دستاوردهای سیاسی چه دستاوردهای عملی محقق شده در شعارهای انتخاباتی‌تان دارید.
می‌دانیم کار سخت و مسیر پر از سنگلاخ است اما باور کنید بابت انتظار بالایی که از شما می‌رود توقعمان به اندازه وعده‌هایتان بالا رفته و منتظر محقق شدن آنها هستیم.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 106727
 
Share/Save/Bookmark