میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۳
 
 
تنها هنر سعودی

سعودی این روزها با چالشی به نام افشای ربایش افراد آن هم در کشورهای دیگر مواجه شده است که زمینه‌ساز واکنش‌های جهانی گردیده است. این رفتاری است که البته داری سابقه بوده است چنانکه حکومت ملک سلمان شاه سعودی که حریری را پس از سفر رسمی به ریاض به گروگان گرفته بود، در نهایت در روز شنبه ۱۳ آبان‌ماه ۹۶ در اقدامی خارج از عرف و قوانین بین‌المللی مجبور کرد که از تلویزیون دولتی العربیه عربستان، استعفایش را اعلام کند، اقدامی که بر خلاف انتظار ریاض نه تنها لبنان را با بحران اختلاف و درگیری مواجه نکرد بلکه با درایت حزب‌الله، واکنش حزب السمتقبل (حزب حریری) و سایر احزاب و مسئولان لبنانی از جمله میشل عون رئیس‌جمهوری این کشور، منجر به اتحاد همه گروه‌های لبنانی شد که یک صدا از حریری حمایت و اقدام مداخله‌جویانه و بازداشت و گروگانگیری ریاض را محکوم کردند و خواستار بازگشت وی به بیروت شدند.
حتی کار به جایی رسید که مقامات لبنان تهدید کردند که بازداشت حریری در ریاض را از طریق سازمان ملل و براساس قوانین بین‌المللی پیگیری خواهند کرد تا اینکه در نهایت ریاض مجبور شد از موضع کودکانه خود عقب‌نشینی کند اما لکه ننگ این توطئه ناشیانه بر پیشانی آن باقی ماند و در تاریخ ثبت شد.
حالا درست در سالگرد ماجرای عجیب گروگان‌گیری نخست‌وزیر لبنان، حکومت پادشاهی عربستان این‌بار در کشوری دیگر دست به حماقت آدم‌ربایی و گروگانگیری زده است، منتها این دفعه گروگان یک شخصیت سیاسی و دارای مصونیت دیپلماتیک نیست بلکه شخصیتی وطنی و مخالف سیاست‌های محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی و در عین حال فردی سرشناس در عرصه رسانه است که از این حیث دست‌کمی از شهرت سیاسی حریری در دوران به گروگان گرفته شدنش از سوی ریاض ندارد.
جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور عرب و یکی از منتقدان سرسخت حکومت عربستان سعودی ۱۰ مهرماه ۱۳۹۷ وارد ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول و پس از آن ناپدید شد. براساس گزارش‌های منتشره وی به عربستان برده و در زندان به سر می‌برد. این رفتار سعودی نشان می‌دهد که این رژیم برخلاف تمام قوانین جهانی هیچ تعهدی به حقوق بشر نداشته و برای اهداف خود از هیچ جنایتی فروگذار نیست. رویکردی که البته با حمایت کشورهای غربی نیز برخوردار است چنانکه نه تنها اعتراضی به این رفتارهای ضد بشری سعودی نداشته‌اند بلکه بر ادامه فروش تسلیحات به این رژیم ادامه می‌دهند. رفتاری که نشان می‌دهد حقوق بشر ادعایی غرب یک دروغ بزرگ بوده و صرفا ابزاری برای پنهان‌سازی جنایات خود و اعمال فشار بر سایر کشورها است.

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106321
 
Share/Save/Bookmark