میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۳
 
 
فتنه آمریکایی - سعودی در شمال سوریه

با حمایت مالی عربستان سعودی و البته کمک‌های آمریکا، شبه‌نظامیان کُرد در حال تشکیل گارد مرزی در شمال سوریه هستندخبرگزاری فارس: شبه‌نظامیان کُرد در حال تشکیل گارد مرزی در شمال سوریه هستند
وب‌سایت خبری «بلدی» به نقل از خبرنگار مستقر خود در «الخابور» گزارش کرد که این حزب (پ.ی.د) به همراه «قوات الصنادید» نام نویسی برای برای پیوستن به نیروهای گارد مرزی در شهر «الیعربیه» واقع در نزدیکی مرزهای سوریه با عراق را شروع کرده است. حزب اتحاد دموکراتیک درخواست‌ها برای پیوستن به این نیروها را دریافت کرده و براساس قرارداد منعقد شده با نیروهای داوطلب، مدت خدمت آن‌ها ۲ سال بوده و ماهانه ۲۰۰ دلار آمریکا به عنوان حقوق دریافت خواهند کرد. این رسانه سوری نوشت که شبه‌نظامیان کرد سوری برای تشکیل گارد مرزی از عربستان سعودی کمک‌های مالی دریافت کرده است. بلدی نوشت که شبه‌نظامیان کرد که مورد حمایت آمریکا هستند، قصد دارند مراکز ایست و بازرسی در مرزهای سوریه با عراق و ترکیه ایجاد کنند.
وزارت خارجه آمریکا پیشتر در چهاردهم ژانویه از قصد واشنگتن برای تشکیل ارتش کردی ۳۰ هزار نفری در شمال شرق سوریه خبر داده بود.
این موضع آمریکا باعث عصبانیت ترکیه شد که نیروهای دموراتیک سوریه و اتحاد دموراتیک را امتداد گروهک تروریستی «حزب کارگران کردستان» (پ.ک.ک) می‌دانست. به دنبال انتشار خبر تشکیل ارتش کردی در شمال سوریه، ترکیه به فاصله ۶ روز (۲۰ پانویه) از اعلام آن از آغاز عملیات نظامی علیه شبه‌نظامیان کرد سوری موسوم به عملیات شاخه زیتون خبر داد.
خبر دیگر آنکه روزنامه صهیونیستی «یدیعوت‌آحارونوت» به نقل از منابع آگاه اعلام کرد در حملات هفته گذشته به مناطقی در سوریه، یک پایگاه حزب‌الله هدف قرار گرفت. این روزنامه در ادامه ادعا کرده است در حمله هفته گذشته به فرودگاهی نظامی در نزدیکی حمص، زرادخانه سلاح حزب‌الله آسیب دیده است. همچنین وزارت خارجه آمریکا ضمن اتهام‌زنی به دمشق، تهران و مسکو درباره اقداماتشان در سوریه، به دولت بشار اسد درباره عملیات آتی و قریب‌الوقوع در جنوب غربی سوریه هشدار داد. در بیانیه این وزارتخانه که تحت عنوان «اهداف رژیم اسد در منطقه کاهش تنش در جنوب غربی» صادر شده، به دولت سوریه درباره عملیات در جنوب غرب این کشور اخطار داده شده است.
لازم به ذکر است ارتش سوریه در ادامه عملیات شناسایی آثار برجای مانده از گروه‌های تروریستی در منطقه حجر الاسود و اردوگاه یرموک در جنوب دمشق یک درمانگاه صحرایی متعلق به گروه تروریستی وهابی داعش را در منطقه حجر الاسود کشف کردند؛ این درمانگاه مشتمل است بر اتاق عمل، داروخانه، تجهیزات پزشکی مربوط به رادیولوژی و آزمایشگاه؛ گروه‌های تروریستی در زمان عملیات ارتش سوریه از این درمانگاه به عنوان بیمارستان مرکزی استفاده می‌کردند؛ اما با حمله ارتش سوریه این درمانگاه از کار افتاد. در همین حال سوریه از روز دوشنبه این هفته به مدت یک ماه ریاست کنفرانس بین‌المللی خلع تسلیحات را به عهده خواهد داشت.
وبگاه خبری معارض «قاسیون» گزارش داد که در اثر انفجار بیش از ۳۰ نفر کشته و زخمی شده اند ولی آمار دقیقی از تعداد کشته ها منتشر نکرد. این انفجار در پی انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی مدرسه «الزراعه» واقع در خیابان «الثلاثین» شهر ادلب رخ داد.
وبگاه خبری «عنب» هم گزارش داد که تعداد افراد کشته شده مشخص نیست ولی تا کنون بیش از ۴۲ زخمی به بیمارستانهای ادلب انتقال یافته اند. این انفجار در نزدیکی یک مرکز که پناهندگان در آن حضور داشتند رخ داده است. این آمار در حالی از سوی منابع خبری معارض منتشر می‌شود که وبگاه خبری «عاجل» تعداد افراد کشته شده تا این لحظه را ۵ نفر اعلام کرد.
شهر ادلب و به طور کلی مناطق تحت اشغال تروریستها در شمال سوریه با ناامنی شدیدی مواجه است و در کنار موج ترور سرکرده های تروریستها، این بار انفجار خودروهای بمب گذاری شده گریبانگیر آنها شده است. فعالان معارض عناصر داعش را در پس این عملیات میدانند.

کد مطلب: 104521
 
Share/Save/Bookmark