میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۴۷
 
 
نه بزرگ به نفوذ فرهنگی و اجتماعی؛
چهارشنبه‌سوری ایرانی - انسانی می‌سازیم
چهارشنبه‌سوری ایرانی - انسانی می‌سازیم
 

آنهایی که دلشان می‌خواهد به اقتصاد کشور کمک کنند می‌توانند با نه گفتن به خرید مواد محترقه چینی؛ آنهایی که هنوز از حادثه شهادت آتش‌نشانان در پلاسکو دلخور و ناراحتند می‌توانند به حرمت این افراد و آنهایی که همیشه دنبال اهرم بازدارنده می‌گردند می‌توانند با نگاهی به قانون به چهارشنبه‌سوری و آتش‌سوزی‌های عجیب و غریب که سنت زیبای شب چهارشنبه آخر سال را مخدوش کرده است نه گفته و به کمپین محو کردن چهارشنبه‌سوری خطرناک بپیوندند.
نباید فراموش کنیم که مراسم چهارشنبه آخر سال یا همان چهارشنبه‌سوری، سنتی کاملا ایرانی است که در این سال‌ها، این سنت را فراموش کرده‌ایم و تنها به شادی‌های خطرناک آن افزوده‌ایم.
در این سال‌های اخیر هر وقت هفته آخر سال از راه می‌رسد، خیلی از خانواده‌ها، کاسب‌ها، مغازه‌داران و البته برخی مسئولین، به تکاپو می‌افتند که مراسم چهارشنبه‌سوری به سلامت صبح شود. در حالی که در سال‌های گذشته، حوادث ناشی از برپایی این مراسم به مراتب بیشتر از خود مراسم برجسته بوده است، بطوریکه شاهد اتفاقات ناگوار همراه با تلفات جانی و مالی در جریان وقوع حوادث چهارشنبه آخر سال هستیم. این در حالی است که احمد بیگدلی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، معتقد است که با روش غلطی که برای جلوگیری از برگزاری چهارشنبه‌سوری بی‌خطر بکار گرفته‌ایم نمی‌توان شاهد کاهش آسیب‌های ناشی از حوادث این مراسم بود.
به گفته این نماینده مجلس، طی سال‌های اخیر چهارشنبه‌سوری از حالت سنتی خارج و به مراسمی خطرناک تبدیل شده است.
بیگدلی بر این عقیده است که نمی‌توان تنها با آگاه‌سازی این رسوم غلط را حذف کرد بلکه باید جایگزینی برای آن معرفی شود مردم به جهت نبود جایگزینی برای برپایی این روز، اقدام به برگزاری چهارشنبه‌سوری و آتش‌بازی خطرناک می‌کنند.
وی با انتقاد از اینکه برگزاری مراسم چهارشنبه آخرسال تنها جیب عده‌ای واسطه‌گر و سودجو را پُر می‌کند، می‌گوید: بیش از ۹۰ درصد مواد محترقه وارداتی است، درحالی که هنوز نتوانسته‌ایم حتی برای یک سال از ورود مواد محترقه به کشور جلوگیری کنیم.

۷ کشته به خاطر مراسم غلط!
حادثه انفجار بر اثر انبار مواد محترقه در اردبیل که جمعه شب اتفاق افتاد را می‌توان یک فاجعه وحشتناک تلقی کرد که خانواده‌های زیادی را در آستانه سال نو، عزادار و سیاه‌پوش کرده است. در این حادثه، تعدادی از هموطنان تنها به خاطر منفعت یک نفر، جان خود را از دست دادند. در واقع، این حادثه را می‌توان نمونه‌ای از همین حوادث چهارشنبه‌سوری قلمداد کرد که رنگ و لعاب خشونت آن به مراتب بیشتر از آیین سنتی آن است. همین یک تلنگر در کنار همه تلنگرهایی که در سال‌هایی اخیر خورده‌ایم کافی است برای احیای فرهنگ ایرانی - اسلامی چهارشنبه‌سوری.

آمارهای سوختگی‌های عجیب
می‌دانیم درمان سوختگی ساده نیست، آمار بیمارستان‌های سوانح سوختگی را هم حتما دیده و به کمبودها در این حوزه پی برده‌ایم اما در همین رابطه دکتر محمدجواد فاطمی رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته، با اعلام اینکه سالانه ۲۱۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می‌شوند، افزود: سوختگی جزء بیماری‌های بسیار پرهزینه است بطوریکه برای یک نوبت پانسمان استاندارد می‌بایست چند میلیون تومان هزینه کرد.
وی با اشاره به اینکه هزینه بستری یک بیمار سوخته بین ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان برآورد می‌شود، گفت: هزینه برخی بیماران سوخته نیز به ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون هم می‌رسد.
رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از بیماران سوخته با اعلام اینکه بیماران سوخته اغلب از افراد فقیر جامعه هستند، تاکید کرد: سوختگی بیماری فقرا است و اغلب این قبیل بیماران در جامعه رها شده‌اند زیرا هزینه درمان سوختگی را ندارند.
فاطمی با عنوان این مطلب که در هیچ‌کدام از بیمارستان‌های خصوصی کشور بخش سوختگی وجود ندارد، افزود: با توجه به هزینه بالای بیماران سوخته، وجود بخش‌های سوختگی برای این قبیل مراکز درمانی مقرون به صرفه نیست. وی با اعلام اینکه میزان سوختگی در کشورمان ۸ برابر متوسط جهانی است، تنها راه‌حل مشکل سوختگی در کشور را پیشگیری دانست و گفت: با اضافه کردن تخت و بخش‌های سوختگی نمی‌توان کار خاصی در زمینه پیشگیری از سوختگی انجام داد. زیرا، فردی که می‌سوزد دیگر درمان نمی‌شود.
فاطمی با اعلام اینکه سالانه ۳۰ هزار نفر در کشور بر اثر سوختگی در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، افزود: در حدود ۳ هزار نفر از این افراد فوت می‌کنند.
رئیس انجمن حمایت از بیماران سوخته با اشاره به اینکه میزان مرگ و میر بر اثر سوختگی در ایران خیلی بالاست، گفت: در زمینه درمان سوختگی نیز ۴۰ سال از دنیا عقب هستیم.

راه‌اندازی کمپین «نه» به خطر
محمد وحدتی‌هلان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر لزوم برگزاری چهارشنبه آخر سال براساس سنت قدیمی جامعه تاکید کرد و گفت: در گذشته چهارشنبه‌سوری براساس آیین متفاوتی از آنچه که امروزه جوانان و نوجوانان به آن گرایش دارند، برگزار می‌شد در حالی که ما باید به این آیین و رسوم گذشته خود بازگردیم تا ضمن احیای این مراسم به شیوه سنتی، مانع از خسارت‌های جانی و مالی ناشی از برگزاری خطرناک چهارشنبه آخر سال شویم.
وی افزود: متاسفانه هر ساله به جهت بی‌دقتی نوجوانان و جوانان زیادی به جهت برگزاری نادرست چهارشنبه آخر سال آسیب زیادی دیده و گاهی افراد جان خود را از دست می‌دهند در حالی که باید مسئولان تمهیداتی بیندیشند تا از بروز این گونه آسیب‌ها جلوگیری کرد. از سوی دیگر، عده‌ای سودجو برای منفعت خود، به خطرات چهارشنبه‌سوری دامن می‌زنند به گونه‌ای که عمدتا وسایلی را به فروش می‌رسانند که ممکن است برای جوانان و نوجوانان جذاب بوده درحالی که خطرات بسیار زیادی برای آنها به همراه دارد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با یادآوری راه‌اندازی کمپین «نه» به چهارشنبه‌سوری پرخطر، گفت: در این میان لازم است رسانه‌های همگانی وارد عمل شوند و خانواده‌ها و جوانان را از خطرات زیاد استفاده از ابزارهای پرخطر چهارشنبه‌سوری آگاه کنند زیرا خطرات این روز، نه تنها خانواده‌ها را بلکه جامعه را نیز با خطر مواجه خواهد کرد.

ضرورت برخورد پلیس و دستگاه قضایی با متخلفان
عباس گودرزی با بیان اینکه لازم است نیروی انتظامی و دستگاه قضائی بدون رودربایستی برخورد جدی با متخلفان داشته باشند، گفت: آداب و رسوم غلط و نادرست خلاف شرع و عقل است و باید کنار گذاشته شود، چراکه شایسته فرهنگ ایرانی نیست.
وی افزود: شیوه برگزاری چهارشنبه‌سوری طی سال‌های اخیر شیوه غلطی است که باید اصلاح شود زیرا تبعات آن تا حدی است که جامعه را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کند و باید برای آن چاره‌اندیشی شود. لذا، می‌طلبد با عزم همگانی و با کمک رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی و نقش تاثیرگذار آموزش و پرورش بتوان از آسیب‌های ناشی از این معضل جلوگیری کرد.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: علاوه بر فرهنگسازی برای برگزاری چهارشنبه‌سوری بدون خطر، لازم است نیروی انتظامی و دستگاه قضائی بدون رودربایسی برخورد جدی با متخلفان داشته باشند و از سودجویی عده‌ای که تنها به منافع خود فکر می‌کنند، جلوگیری کنند.

اهدای خون و حفظ حرمت شهدای پلاسکو
در همین حال، اما کارهایی هست که می‌شود با انجام آنها چهارشنبه آخر سال را برای خانواده و دیگران خاطره‌انگیز کرد و کمک کرد تا سال جدید را با دعای خیر مردم به پایان برد. روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد: امسال حادثه‌ها و بلایا بر سر امید مردم آوار شدند. پلاسکو فرو ریخت؛ جوانان خدومی از میانمان رخت بربستند اما مردم بیش از هر زمانی احساس همبستگی نمودند. جرقه عشق به همنوع یکبار دیگر در دل‌های شهروندان زبانه کشید. هر کس به راهی رفت، عده‌ای به صفوف اهدای خون پیوستند نیاز به خون خیلی زود برطرف شد، نیاز به عشق همچنان پا بر جا ماند. سازمان انتقال خون با پویش از یلدا تا نوروز تلاش نمود که این عشق را همچنان پویا نگه دارد. سرچشمه جوشان عشق در رگ‌های اهداکنندگان در جریان بود و مصرف‌کنندگان این ماده حیاتی را همچنان به آینده امیدوار نگه می‌داشت. اکنون به پایان سال نزدیک می‌شویم به روزهای منتهی به تعطیلات نوروز، روزهایی که همه درگیر دید و بازدید هستند مشغله آغاز روزی نو و سالی نو که شاید اهدای خون را به محاق فراموشی سپارد.
از این‌رو است که با شما عهد بسته‌ایم در هفته منتهی به پایان سال با تمام امکانات پذیرای قدوم عاشقانه اهداکنندگان عزیز خون باشیم. عهد بسته‌ایم که سرخی عشق را برای تعطیلاتی بدون دغدغه به میزان کافی ذخیره نماییم. پیمانمان با شما پایان دادن به ایجاد صداهای ناهنجار و آزاردهنده و بازگشت به شور "سرخی من از تو" باشد. عهد بسته‌ایم که به یاد آتشنشانان شهیدمان که در حادثه پلاسکو جلوه ایثار را به مقابل دیدگانمان گستراندند، از خطر ورزی و انفجار خودداری کنیم و با ایثار خون خود به نیازمندان، مریدان آن تمثال‌های ایثار و گذشت که بر آتش زدند، باشیم. بر این اساس امیدواریم یکبار برای همیشه با همت عموم جامعه معضل چهارشنبه‌سوری خطرناک حل شود.

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 98770
 
Share/Save/Bookmark