میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۰۴
 
 
نگاهی به تلاش‌ها برای شکل‌گیری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران
تجدید حیاتی غیرقانونی
تجدید حیاتی غیرقانونی
 

به نظر می‌رسد فشار‌ها و لابی‌های گسترده برخی از چهره‌های سیاسی سرانجام منجر به این امر شده است که انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران شکل تازه به خود گرفته و بخواهد با شکل جدید «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» دوباره تجدید حیات کند.
این انجمن با اقداماتی غیرقانونی با پوسته‌ای جدید شروع به فعالیت کرده و چندی پیش با حضور برخی از افراد با گرایشات خاص فکری و سیاسی و با حضور تعدادی معدود از فعالان این حوزه، نشستی به‌اسم مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران برگزار کرد و با وجود صراحت «قانون کار» مبنی بر غیرقانونی بودن تشکیل چنین مجمعی در صورت وجود انجمن صنفی قانونی با همین نام، این چهره‌ها تلاش خود برای تشکل این انجمن را به کار بستند.
این چهره‌ها از طریق همفکران و سرشاخه‌های خود در مناصب دولتی، این بار با اعمال فشار و هجمه گسترده به وزارت کار، روز دوم دی‌ماه جاری در ‌‌نهایت اسامی هفت نفر را به‌عنوان اعضای منتخب و هیئت مدیره انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران معرفی کردند.
این افراد در حالی اقدام به برگزاری نشست اخیر خود کردند که براساس ماده ۱۳۱ قانون کار و ماده ۱۵ امکان ثبت دو انجمن در یک صنف واحد در یک جغرافیا وجود ندارد و در حال حاضر با توجه به اینکه «انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران» همچنین «انجمن صنفی خبرنگاران تهران» از سال ۹۰ با برگزاری انتخابات رسمی و قانونی، تأسیس شده و مشغول به فعالیت است، این اقدام اخیر با همراهی و همداستانی چهره‌های سیاسی و مسئله‌دار انجمن منحله روزنامه‌نگاران، از هیچ محمل و تکیه‌گاه قانونی برخوردار نیست.

کارنامه‌ای نابخشودنی و ورود جایگزین
همه خبرنگاران به یاد دارند که انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در دولت اصلاحات تا چه اندازه خسارت برای کشور و جامعه رسانه‌ای به وجود آورده واکنون‌‌ همان تشکیلات سعی دارند با نامی جدید کارنامه سیاه گذشته خود را از افکار عمومی پاک کنند. انجمنی که مسئولان و اعضایش به جای پیگیری مطالبات صنفی به انجام فعالیت‌های سیاسی و جناحی پرداختند و تعداد قابل توجه‌شان پس از اعمال خیانت‌بار و قربانی کردن منافع ملی به پای منافع حزبی و جناحی خود سر از کشورهای غربی درآوردند و یا به زندان افتادند.
این انجمن حتی در پیگیری اقدامات صنفی نیز نامطمئن بود به طوری که خبرنگاران و روزنامه‌نگاران فعال کشور هنوز گذشته زشت و اقدامات خلاف قانون اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی منحله در تعاونی مسکن آن انجمن را از یاد نبرده‌اند و این سؤال در محافل رسانه‌ای مطرح است که امروز چنین انجمنی چگونه می‌تواند داعیه‌دار دفاع از حقوق خبرنگاران در قالب و پوسته‌ای جدید باشند؟!
پس از انحلال این انجمن جمعی از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران که نسبت به فعالیت‌های آن اعتراض داشتند و اقدامات آن را بیشتر سیاسی می‌دانستند تا صنفی با مجوز رسمی وزارت کار دست به تأسیس «انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران» زدند و مطالبات صنفی خود را از این طریق دنبال کردند. حال وزارت کار تحت تأثیر لابی‌های پشت پرده و در اقدامی سیاسی و کاملا خلاف قانون (منع قانونی تشکیل چنین مجمعی در صورت وجود انجمنی با همین نام) دست به کار احیای این انجمن منحله شده است. این اقدام وزارت کار با اعتراض «انجمن صنفی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران ایران» مواجه شد و این انجمن در بیانیه‌ای پیگیری قضایی و حقوقی این اقدام غیرقانونی وزارت کار را از طریق مراجع ذی‌صلاح، حق خود دانست.

انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است
به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ پس از نمایش انتخاباتی رونمایی از منشور حقوق شهروندی توسط دولت یازدهم این‌بار وزارت کار در اقدامی غیرقانونی وظیفه تبلیغات زودهنگام ریاست ‌جمهوری را بر عهده گرفته و در تصمیمی خلاف قانون به دنبال تأسیس انجمنی با نام مجعول «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران» افتاده است. با این اقدام یک بار دیگر وعده‌های نمایشی و توخالی دولتمردان هم‌راستا با اهداف فتنه‌گران جامه عمل می‌پوشد و به جمعی از مجرمان و محکومان که به دلیل آزار و اذیت اجتماعی و به خطر انداختن آرامش و امنیت مردم به زندان افتاده بودند پر و بال می‌دهد تا در روزگاری که مردم از مشکلات معیشتی رنج می‌برند آرامش روحی و روانیشان نیز با حضور برخی روزنامه‌نگاران بدسابقه به خطر بیفتد.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران نزدیک به جریان فتنه است
در همین حال جواد کریمی‌قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی درباره برگزاری نشست اخیر مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران از سوی برخی از چهره‌های انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران، اظهارکرد: تشکیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران غیرقانونی است.
وی با تاکید بر اینکه انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران تشکلی غیرقانونی و نزدیک به جریان فتنه است، از دعوت وزیرکار به مجلس برای ارائه توضیحات در این‌باره خبر داد.
کریمی‌قدوسی افزود: با توجه به نزدیک شدن به ایام انتخابات ۹۶، شاهد به هم پیوستن حلقه‌های پاره شده دوران فتنه هستیم، لذا فعال کردن انجمن منحله قطعاً در راستای فتنه است.
عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: درخواست ما از قوه قضاییه به عنوان مدعی‌العموم این است که با صدور حکمی از فعالیت این انجمن غیرقانونی جلوگیری کند. وی تصریح کرد: قوه قضاییه و نهادهای امنیتی نباید اجازه دهند، حلقه‌های فتنه یکی پس از دیگری به هم جوش بخورد و نهایتا جدا کردن آن‌ها دشوار شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه اقدام وزارت کار در ثبت درخواست تشکیل مجمعی به نام انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران باطل و غیرقانونی است، متذکر شد: در صورت برگزاری هرگونه انتخابات از سوی چهره‌های این تشکل نزدیک به فتنه، انتخابات آنان کم لن یکن تلقی می‌شود. وی ادامه داد: در همین راستا از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برای ثبت انجمن غیرقانونی صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران سؤال خواهیم کرد و وی را به منظور ارائه توضیحات به صحن علنی مجلس و کمیسیون امنیت ملی دعوت می‌کنیم.

تشکیلاتی با سابقه نابخشودنی قابل قبول نیست
از سوی دیگر عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: تشکیل چنین انجمنی متشکل از افراد خاص که بعضاً سابقه محکومیت دارند قابل قبول نیست.
محمدعلی پورمختار درباره برگزاری نشست اخیر مجمع مؤسسان انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران توسط برخی از چهره‌های انجمن صنفی منحله روزنامه‌نگاران، اظهار کرد: وزارت کار باید پاسخگو باشد برچه مبنایی مجوز تشکیل چنین انجمنی را صادر کرده ‌است.
وی افزود: وزارت کار نباید بدلیل آنکه برخی افراد با آن‌ها از لحاظ سیاسی همفکر هستند بسرعت وارد عمل شود و برای تقابل با یک انجمن قانونی مجوز صادر کند.
پورمختار بابیان اینکه وقتی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ایران که یک انجمن قانونی است وجود دارد دیگر نیازی به انجمنهای دیگر نیست، گفت: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ایران برآیند نظر تمام روزنامه‌نگاران است و تشکیل انجمنی که متشکل از افراد خاص که بعضاً سابقه محکومیت دارند و قصد تقابل با جریان انقلاب و روزنامه‌نگاران اصیل و انقلابی را دارد برای ما قابل قبول نیست.

ابهامات و صدور مجوز
از سوی دیگر نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجوزی برای فعالیت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران صادر نشده، گفت: تا زمان برطرف نشدن ابهامات مجوزی صادر نمی‌شود.
علیرضا محجوب عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی از پیگیری‌های مجلس درباره تشکیل انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران خبر داد و گفت: در تماس تلفنی که با مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران داشتم ابهاماتی را که در نحوه شکل‌گیری این انجمن وجود داشت گوشزد کردم.
وی با بیان اینکه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در حال پیگیری این موضوع است، ادامه داد: در این گفت‌وگو مقرر شد مدارک، مستندات و همچنین ابهاماتی که وجود دارد بررسی و گزارشی ارائه شود و سپس در چند روز آینده نشست حضوری مشترکی در این باره برگزار شود.
رئیس خانه کارگر ایران با اعلام اینکه تاکنون مجوزی برای فعالیت رسمی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران صادر نشده، گفت: تا زمانی که ابهامات، اسناد و مدارک موجود بررسی نشود، مجوزی برای این انجمن صادر نمی‌شود.

کد مطلب: 98130
 
Share/Save/Bookmark