میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۴
 
 
یگان پهپادی یمن تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار داد
انتقام خون شهدای رمضان
انتقام خون شهدای رمضان
 

در واکنش به جنایات سعودی در ماه رمضان و به خاک و خون کشیدن روزه‌داران یمنی، یگان پهپادی یمن، با هفت پهپاد تأسیسات حیاتی عربستان سعودی هدف قرار داد. هدف‌ها اقتصادی و نفتی و مشخصا انبارها و تاسیسات نفتی در بندر «ینبع» در غرب منطقه مدینه و غرب عربستان در ساحل دریای سرخ بوده است. همچنین «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن در این خصوص به شبکه الجزیره گفت که این حمله «در چارچوب توسعه دایره هدف‌های سعودی و اماراتی است» تا این دو کشور در سیاست خود (علیه یمن) بازنگری کنند. مقامات عربستانی اذعان کردند، تأسیسات نفتی این کشور با پهپادهای ارتش یمن هدف قرار گرفته است.
سخنگوی سازمان امنیت عربستان اعلام کرد: رأس ساعت شش تا شش و نیم صبح دیروز به وقت محلی دو ایستگاه پمپاژ نفت متعلق به شرکت آرامکو در استان‌های «الدوادمی و عفیف» به صورت محدود هدف قرار گرفت. «خالد بن عبد العزیز الفالح» وزیر انرژی، صنعت و ثروت‌های معدنی عربستان سعودی هم اعلام کرد: «ما بین ساعت شش تا شش و نیم صبح امروز سه‌شنبه برابر با نهم ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ ، ۱۴ می ۲۰۱۹، دو ایستگاه پمپاژ نفت ویژه لوله‌های نفتی شرق - غرب که نفت سعودی را از چاه‌های منطقه شرقی به بندر "ینبع" منتقل می‌کرد، مورد حمله پهپاد‌های بمب‌گذاری شده قرار گرفت و این موضوع منجر به آتش‌سوزی در ایستگاه شماره هشت شد، این آتش‌سوزی خسارت‌های محدودی به جا گذاشت». لازم به ذکر است در روزهای اخیر سعودی بارها شهرهای مختلف یمن را هدف قرار داده که دهها شهروند روزه‌دار یمنی به خاک و خون کشیده شده‌اند. خبر دیگر آنکه معاون وزیر اطلاع‌رسانی یمن با بیان اینکه پهپادهای ما به عمق عربستان می‌رسند، اعلام کرد، حمله پهپادی امروز به تأسیسات سعودی حامل این پیام بود که ناوگان آمریکا در خلیج فارس نمی‌تواند از آنها حمایت کند.
«فهمی الیوسفی» معاون وزیر اطلاع‌رسانی یمن اعلام کرد، عملیاتی که یگان پهپادی ارتش یمن انجام داد تحولی منحصر به فرد بود که چندین پیام داشت؛ مهم‌ترین پیام‌ها این بود «کسانی که جز کلاشینکف، سلاحی در اختیار نداشتند، امروز پهپادهایی می‌سازند که به عمق کشورهای عضو ائتلاف سعودی می‌رسد».الیوسفی به شبکه «العالم» گفت، عملیات پهپادی عملیاتی موفقیت‌آمیز و در پاسخ به کشتار دیروز در صعده بود که با حمله ائتلاف سعودی به یک خودروی حامل غیرنظامیان یمنی در این شهر انجام شد. وی ادامه داد: اما اهمیت (عملیات پهپادی امروز) در آمدن ناوگان‌های آمریکا به خلیج فارس است که تهدیدی برای کل منطقه به شمار می‌رود. این پیامی برای نیروهای آمریکایی حاضر در خلیج فارس است، همچنین پیامی برای سعودی است با این مضمون که امروز در تیررس سلاح ما قرار دارد و ناوگان آمریکا نمی‌تواند از آل سعود حمایت کند؛ آل سعودی که از سلاح آمریکا برای هدف قرار دادن یمن استفاده کرده و شکست خورده است، آنها نتوانسته‌اند به بانک اهداف خود که قبلا مشخص کرده بودند، ‌برسند. الیوسفی تصریح کرد: ما برای دفاع از سرزمینمان آماده‌ایم و این پیشرفتی منحصر به فرد از نظر نظامی علیرغم محاصره مستمر است. ما آن را بخشی از پیروزی بر نیروهای ائتلاف می‌دانیم، هر چه نبرد با دشمن طولانی‌تر شود بر حجم پیشرفت و تولید سلاح و صلابت در مقابله نیز افزوده خواهد شد. ما از آمریکایی‌هایی که برای حمایت از سعودی این ناوگان‌ها (به خلیج فارس) را آورده اند، نمی‌ترسیم. خبر دیگر آنکه رئیس کمیته هماهنگی استقرار مجدد وابسته به سازمان ملل از پایان مرحله اول استقرار مجدد نیروهای تحت نظارت این سازمان در سه بندر «الحدیده» خبر داد و از همکاری دولت نجات ملی یمن در این راستا قدردانی کرد. «مایکل لولیسگارد» رئیس کمیته هماهنگی استقرار مجدد وابسته به سازمان ملل اعلام کرد، اولین مرحله از طرح استقرار مجدد در بنادر شهر «الحدیده» یعنی «الحدیده، رأس‌عیسی و الصلیف» به پایان رسیده است.

کد مطلب: 108905
 
Share/Save/Bookmark