میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۴
 
 
هزمان با سفر ترامپ به عربستان شدت گرفت
یورش مزدوران سعودی به منازل عوامیه
یورش مزدوران سعودی به منازل عوامیه
 

سفر پر هزینه رئیس‌جمهور آمریکا در حالی به مولفه‌ای برای سانسور خبری سرکوب‌گری عربستان است که، نیروهای آل‌سعود در روزهای اخیر منطقۀ تاریخی و قدیمی المسوره را هدف حملات خود قرار داده‌اند و تعدادی از منازل مسکونی این محله را تخریب کردند.
به گفتۀ منابع محلی، المسوره صدها نیروی امنیتی عربستان با کمک خودروهای زرهی قصد تخریب تمامی منازل را دارند. براساس گزارش منابع محلی بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای سعودی در المسوره ده‌ها تن از زنان، کودکان و جوانان مجروح شده‌اند. نیروهای عربستان سعودی از دهم ماه مه (۲۰ اردیبهشت ۹۶) با استفاده از بالگرد و ادوات سنگین نظامی شهر عمدتاً شیعه‌نشین عوامیه را در استان الشرقیه هدف حمله قرار دادند.
محاصرۀ این شهر از سوی نیروهای سعودی وارد هفتمین روز خود شده است و براساس گزارش‌های منتشرشده تاکنون چند تن در درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان کشته شده‌اند. رژیم سعودی می‌گوید این حمله از آن رو صورت گرفته است تا امکان تخریب منطقۀ تاریخی المسوره در راستای اجرای طرح برنامه‌ریزی‌شدۀ نوسازی فراهم شود.
فعالان در فضای مجازی عکس و تصاویر ویدئویی از بولدوزرهایی را منتشر کرده‌اند که همراه با خودروهای سنگین زرهی به سمت این محل در حرکت هستند. آن‌ها می‌گویند ساکنان عوامیه با کمبود شدید آب آشامیدنی مواجه شده‌اند و فقط از ژنراتورهای شخصی می‌توانند برق دریافت کنند.
در مقابل شورای وزارتی عربستان مسئولیت حمله به العوامیه را از خود سلب کرد و در نشست هفتگی روز اعلام کرد که تیراندازی در العوامیه به سوی کارگران یک شرکت پیمانکاری در المسورة محکوم است و این اقدام از سوی طرف‌های تروریست صورت گرفته است.
در سایه این جنایات سربازان آل‌سعود، فعالان شبکه‌های اجتماعی در پست‌های مختلف خواستار کمک فوری به ساکنان العوامیه و توقف جنایت در این شهر شده‌اند و سکوت جامعه بین‌الملل در قبال این جنایت آل‌سعود را محکوم می‌کنند.مقامات سعودی یک هفته است که با محاصره العوامیه و در انزوا نگه داشتن این منطقه، مانع ارتباطات ساکنان این شهر با روستاها و شهرهای مجاور شده‌اند و معیشت ساکنان این منطقه را با دشوار همراه کرده‌اند. همچنین طرح جدیدی مبنی بر عدم نظافت شهری در استان قطیف را اجرایی می‌کند تا خود شهروندان به تمیز کردن و جمع‌آوری زباله و پسماندهای این استان بپردازند این در حالی است که این امر خطرات جانی را برای ساکنان این استان دارد.
نیروهای امنیتی عربستان تاکنون طی چند نوبت به روستای باستانی المسورة حمله کرده‌اند و منازل زیادی را تخریب کرده‌‌اند. معترضان عربستانی از فوریه ۲۰۱۱ با برگزاری اعتراضات خیابانی در استان الشرقیه عربستان، به‌ویژه در منطقه قطیف و شهر عوامیه، خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی، برخورداری از حق آزادی‌بیان و برگزاری اجتماع و همچنین پایان تبعیض گسترده هستند.
لازم به ذکر است پایگاه خبری صهیونیستی دبکا اعلام کرد رئیس‌جمهور آمریکا در نخستین سفر خود به عربستان، در نشستی با چند کشور اسلامی، خبر تشکیل «ناتوی عربی» را اعلام خواهد کرد. سفر ترامپ اهمیت زیادی برای عربستان سعودی دارد و سلمان بن‌عبدالعزیز، پادشاه این کشور، هفده تن از سران کشورهای اسلامی و عربی را برای شرکت در نشستی که قرار است روز بیست و دوم همین ماه با حضور ترامپ در ریاض پایتخت عربستان برگزار شود، دعوت خواهد کرد. پیش از این سفر وزرای کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به منظور آماده‌سازی مقدمات نشست عربی - آمریکایی، امروز در ریاض با یکدیگر دیدار می‌کنند.
در این میان رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با همتای مصری خود درباره اجلاس عربی - آمریکایی که قرار است هفته آینده در ریاض برگزار شود، گفت‌وگو کرد. «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در تحلیلی به سفر قریب الوقوع ترامپ به عربستان سعودی و مساله فروش سلاح های آمریکایی به عربستان پرداخت و نوشت: هدف این قراردادها تنها خالی کردن جیب عربستان با حفظ منافع رژیم صهیونیستی است؛ اقدامی که سعودی را زمین‌گیر خواهد کرد.
عطوان می‌نویسد: زمانی که خبرگزاری جهانی «رویترز» به نقل از یک مسئول بلندپایه آمریکایی نقل می‌کند که آمریکا در آستانه کامل کردن سلسله قراردادهای فروش سلاح به عربستان سعودی به میزان بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار می‌باشد و ممکن است این میزان به ۳۰۰ میلیارد دلار در ده سال آینده برسد تا توان دفاعی‌اش در عین حالی که برتری نظامی اسرائیل حفظ شود، تقویت شود، باید انتظار داشت که این قرار داد به شکل رسمی در سفر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به ریاض در شنبه آینده اعلام شود.

کد مطلب: 99300
 
Share/Save/Bookmark