میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۷
 
 
پیشرفت چهارمین پروژه ساختمانی با روش تامین مالی نوین به ۳۰ درصد رسید

چهارمین پروژه سرمایه‌گذاری با تامین مالی از محل صندوق زمین و ساختمان در حال اجرا است. 
صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان به عنوان یکی از ابزارهای تامین مالی در شرایط تنگناهای مالی طی چند سال گذشته یکی از روش‌های نوین تامین مالی است که شرکت‌های تابعه بانک مسکن در اجرای پروژه‌ها به کار می‌گیرند. 
هدف از فعالیت صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان به عنوان یکی از ابزارهای نوین تامین مالی، جمع‌آوری پس‌اندازهای خرد و کلان، اختصاص آن به ساخت پروژه ساختمانی مشخص، فروش واحدهای ساختمانی پروژه و در نهایت تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه‌گذاران است. البته هر چند در قانون بودجه ۹۸ کل کشور، تاسیس صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان برای انبوه‌سازان و توسعه‌گران با چالش‌هایی مواجه شده و تاسیس صندوق‌های جدید منوط به مجوز از بانک مرکزی شده است، اما طی چند سال گذشته شرکت تامین سرمایه و همچنین شرکت گروه مالی بانک مسکن پروژه هایی را با این نوع از روش مالی اجرا کردند که موفق هم بوده است. 
در همین زمینه پروژه‌های مسکونی صندوق زمین و ساختمان نسیم در منطقه ۲۲ تهران، پروژه مسکونی نارون در شهر اراک و پروژه مسکونی نرگس رشدیه تبریز سه پروژه‌ای هستند که با این روش از تامین مالی اجرا شده و به متقاضیان نیز واگذار شده است. اما صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان شهرری همچون سایر صندوق‌های زمین و ساختمان با هدف جمع‌آوری وجوه از متقاضیان سرمایه‌گذاری و ساخت پروژه ساختمانی از محل وجوه دریافتی و در نهایت فروش و تقسیم عواید ناشی از این فعالیت بین سرمایه‌گذاران با دریافت مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار، در حال اجراست که براساس آخرین گزارش پیشرفت این پروژه به حدود ۳۰ درصد رسیده است. زیربنای کل این پروژه ۳۴ هزار و ۶۰۷ مترمربع، زیربنای مفید مسکونی را ۲۰ هزار و ۶۸۳ مترمربع، زیربنای مفید تجاری هزار و ۲۳۴ مترمربع و زیربنای مفید درمانی نیز ۴۸۵ مترمربع است. همچنین از ۲۹۹ واحد، ۲۹۵ واحد آن با کاربری مسکونی و ۴ واحد آن درمانگاهی و بهداشتی تعبیه شده است.

کد مطلب: 109201
 
Share/Save/Bookmark