میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
برآورد اظهار نظر کارشناسان نشان داد؛
بازار پوشاک در سیطره کالای قاچاق
بازار پوشاک در سیطره کالای قاچاق
 

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک گفت: هشت میلیارد دلار حجم بازار پوشاک کشور است که ۲.۶ میلیارد دلار آن یعنی حدود ۳۰ درصد آن از قاچاق تامین میشود که باید این روند اصلاح شود.
سعید قدیری اظهار کرد: نتیجه برخورد با برندهای قاچاق در هفتمین نمایشگاه پوشاک که در آذرماه برگزار شد ملموس بود به گونهای که از لحاظ حجم شرکتکنندگان و متراژ نسبت به گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک افزود: بهمن ۹۷ مرحله اول برخورد و مبارزه با پوشاک قاچاق در سطح عرضه آغاز شد که موجب شد قاچاق ۱۰۰ میلیون دلار داشته باشد.
وی با بیان اینکه حجم کل قاچاق پوشاک به کشور ۲.۶ میلیارد دلار است، گفت: کاهش ۱۰۰ میلیون دلاری قاچاق حدود ۵ درصد از این میزان را شامل میشود، اما همین میزان نیز به دلیل جو روانی که به وجود آورد موجب شده تولید داخل رونق بگیرد.
قدیری افزود: برخورد با عرضه پوشاک قاچاق، فضا را برای تولید داخل باز کرد و برندهای داخلی توسعه یافتند که این وضعیت در نمایشگاه امسال خود را به خوبی نشان داد.
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با بیان اینکه خواستار ادامه این برخوردها هستیم، تصریح کرد: در ابتدای این طرح بسیاری از افراد نگران کمبود کالا در بازار بودند، اما تولیدکنندگان داخلی به خوبی جای برندهای خارجی را گرفتند و بازار نیز با کمبودی مواجه نشد.
وی با بیان اینکه یکی از ضعفهای موجود در طرح مبارزه با پوشاک، عدم اطلاع رسانی است، بیان کرد: اطلاع رسانی علاوه بر اینکه عملکردها را نشان میدهد از نظر جنبه روانی نیز تاثیرگذار است و کار پیشگیری را هم انجام میدهد.
قدیری با بیان اینکه قاچاق پوشاک با هر نرخ دلاری صرفه اقتصادی دارد، گفت: قاچاق پوشاک ارتباطی به نرخ ارز ندارد، ماهیت پوشاک به گونهای است که خارج از فصل تبدیل به استوک شده و قیمت آن بسیار کاهش مییابد به نحوی که حتی قیمت مواد اولیه آن نیز نمیشود بنابراین با هر ارزی توجیه اقتصادی دارد.
دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک گفت: پوشاک صنعتی اشتغالزا است که با حداقل سرمایه بیشترین اشتغال زایی را به همراه دارد بنابراین باید به گونهای عمل کرد تا از این فضا برای اشتغال نیروی کار ایرانی استفاده کنیم تا موجب رونق تولید شود.
وی با بیان اینکه مرحله اول طرح هنوز به اتمام نرسیده است و ادامه دارد، افزود: مرحله دوم طرح، مربوط به برندهایی است که نمایندگی دارند، اما کد شناسایی دریافت نکردند یا کدشناسایی آنها مخدوش است که در مرحله اول با آنها برخوردی نشد.
قدیری تصریح کرد: هشت میلیارد دلار حجم بازار پوشاک کشور است که ۲.۶ میلیارد دلار آن یعنی حدود ۳۰ درصد آن از قاچاق تامین میشود که باید این روند اصلاح شود.

جزئیات واردات پوشاک در مناطق آزاد هفتگانه
در همین راستا مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد با ارائه توضیحاتی در رابطه با جزئیات و نحوه واردات پوشاک در این مناطق تاکید کرد که این واردات براساس مصوبه "کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر" در سال گذشته انجام میشود که با انجام ثبت سفارش و به طور محدود است.
بعد از ممنوعیت واردات پوشاک از سال گذشته، اخیرا شهریاری نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک اعلام کرد که با توجه به ممنوعیت واردات پوشاک عملا در چند ماه گذشته واردات این کالا از مناطق آزاد نیز متوقف شده بود، اما به نظر میرسد در چهار هفته گذشته قید ثبت سفارش از واردات پوشاک در مناطق آزاد برداشته شده و واردات پوشاک از این مناطق از سر گرفته شده است.
به دنبال طرح این موضوع، پرس و جوی ماجرا ورادات پوشاک از مناطق آزاد از ناصر خرمالی مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد با توضیحاتی در این رابطه همراه بود.
وی گفت: براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی ورود هر گونه کالا به استثنای کالای ممنوعه شرعی با پرداخت عوارض مربوطه به محدوده این مناطق بلامانع است.
مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد در همین رابطه با اشاره جریان کالای همراه مسافر گفت: در فروردین ماه سال گذشته و با تصویب هیات وزیران کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر با نمایندگان برخی دستگاهها از جمله بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و شورای عالی مناطق آزاد تشکیل شد که واردات این دسته از کالاها که پوشاک نیز جزوی از آن است بر اساس تصمیمات این کمیته تعیین فهرست و سهمیه آن مشخص میشود؛ به طوری که مصوبات سالانه و متناسب با فهرست کالای همراه مجاز قابل ورود به سرزمین اصلی، به مقاصد مناطقآزاد هفتگانه کشور تعیین میشود.
وی افزود:ثبت سفارش کالا طبق مصوبه کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر برای ورود هر گونه کالا به مناطق آزاد الزامی و اجباری بوده و باید تمامی کالاها ثبت سفارش شوند و پوشاک نیز از این موضوع مستثنی نیست.

کمتر از ۳۰ درصد سهمیه ارزی پوشاک وارد شد
خرمالی، با اشاره به تعیین سهمیه ارزی برای واردات پوشاک از سال گذشته توضیح داد: با توجه به حساسیت موضوع واردات پوشاک و همچنین حمایت از تولید داخل، مجموع دلاری واردات برای سال جاری حدود ۱۷۶ میلیون دلار برای هفت منطقه تعیین شد، اما تاکنون به دلیل مشکلات مربوط به تجارت خارجی و سایر معضلات داخلی، کمتر از ۳۰ درصد این رقم برای پوشاک به مناطق وارد شده است.
این مقام مسئول در شورایعالی مناطق آزاد، افزود: عمده پوشاک وارده به مناطق پوشاکی هستند که تولید آن در داخل انجام نمیشود و حجم بسیار اندکی دارند که ارزش دلاری آن نیز در قیاس با تجارت ۱۲ میلیارد دلاری پوشاک کشور قابل توجه نیست.
به گفته خرمالی، پوشاک وارد شده به مناطق آزاد جهت عرضه به گردشگران و مسافران مناطق به مجمتعهای فروشگاهی مناطق آزاد تجاری و صنعتی وارد انجام میشود که جلوگیری از خروج ارز از طریق مسافران داخلی به خارج از کشور از اهم اهداف این جریان است.
مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده مناطق آزاد یادآور شد: قطعا ورود تجاری کالا به مناطق آزاد تجاری و صنعتی جهت عرضه مسافری به گردشگران داخلی میتواند مزیتهای ویژهای برای مناطق به همراه داشته باشد.

کد مطلب: 112207
 
Share/Save/Bookmark