میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۹
 
 
حمایت قاطع عراقی‌ها از حشد‌الشعبی در برابر دخالت‌های ترکیه
اردوغان حق دخالت ندارد
اردوغان حق دخالت ندارد
 

ادعاهای اردوغان علیه حشدالشعبی با واکنش گسترده عراقی از همه طوایف و فرق دینی مواجه شد و همگان ضمن هشدار به ترکیه خواستار پایان دخالت‌های بی‌جای آنکارا در امور داخلی کشورشان شدند.
دفتر نخست وزیر عراق با صدور بیانیه‌ای در واکنش به اظهارات دیروز رئیس جمهوری ترکیه، خواستار عدم دخالت این کشور در امور داخلی عراق شد.
دفتر حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق در این بیانیه اعلام کرد که تشکیل هیأت الحشد الشعبی بنا به درخواست مرجعیت دینی عراق و شخص «آیت‌الله علی سیستانی»، مرجع عالی قدر عراق تشکیل شده و مربوط به مسائل داخلی عراق است.
در این بیانیه همچنین آمده است، نیروهای الحشدالشعبی در کنار سایر نیروهای عراقی در آزادسازی مناطق اشغالی عراق از دست داعش مشارکت داشته و پیروزی‌های مهمی را محقق کرده‌اند.
دفتر نخست وزیری عراق تأکید کرد که عراق دارای حاکمیت ملی بوده و بر اساس قانون این کشور، نیروهای الحشدالشعبی بخشی از نیروهای عراقی بوده و به عراق و مردم آن وفادار بوده و تابع هیچ کشور نیستند و تنها از فرماندهی کل قوای عراق دستور می‌گیرند.
این بیانیه همچنین از کشورهای همسایه و دوست عراق می‌خواهد از دخالت در امور این کشور اجتناب کرده و عراق را در مقابله با تروریسم که تهدیدی برای منطقه و جهان است، یاری کنند.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهار شنبه طی اظهاراتی، نیروهای «الحشد الشعبی» ارتش عراق را «سازمانی تروریستی» خواند و ایران را متهم به توسعه طلبی و نفود در ۴ کشور عربی منطقه کرد و مدعی شد که ایران گسترش «ملی‌گرایی ایرانی» در این کشورها را، در دستور کار خود قرار داده است.
اردوغان همچنین مدعی شده بود ایران با سیست‌های خود در منطقه به دنبال تشکیل یک قدرت ایرانی بوده و این چیزی است که وی را آزار می‌دهد. وزارت خارجه عراق در اعتراض به اظهارات رئیس جمهور ترکیه علیه «الحشدالشعبی»، سفیر این کشور در بغداد را احضار و مراتب اعتراض خود را به وی اعلام کرد.
معاون رئیس جمهور عراق ، اظهارات اخیر رئیس جمهور ترکیه در باره الحشدالشعبی را مردود و آن را دخالت آشکار در امور داخلی عراق دانست.
نوری المالکی معاون رئیس جمهور عراق و رئیس ائتلاف دولت قانون، در یادداشتی در شبکه اجتماعی توئیتر ، نوشت: اظهارات رجب طیب اردوغان و دیگر مسئولان ترکیه ای بر ضد الحشدالشعبی، ابراز خصومت عمیق آنان به ملت و دخالت آشکار در امور داخلی عراق را نشان می دهد.
وی در عین حال گفته که نیروهای الحشدالشعبی از ملت بزرگ عراق است و به هیچکس اجازه تعرض به آن را نمی دهیم.
در همن حال برخی نمایندگان پارلمان عراق نیز واکنش های تندی علیه اردوغان نشان دادند که از جمله آنان خانم حنان الفتلاوی بود که از العبادی این سوال را مطرح کرد 'آیا دست اردوغان را قطع خواهی کرد؟'
این سوال الفتلاوی، اشاره به اظهارات چندی پیش العبادی دارد که گفته بود 'دست هرکس را که قصد تعدی به الحشدالشعبی را داشته باشد، قطع خواهیم کرد'.
سخنگویان الحشدالشعبی و بسیاری از رسانه‌های عراقی نیز طی روزهای پنجشنبه و امروز جمعه به این اظهارات رئیس جمهور ترکیه واکنش نشان دادند. الحشدالشعبی تشکیلاتی است که قانون آن در پارلمان عراق به تصویب رسیده و بطور مستقیم زیر نظر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق وارد عمل می شود.
گروه های الحشدالشعبی در حال حاضر عمده‌ترین گروه‌های مردمی در منطقه هستند که در جنگ علیه داعش و گروه‌های تروریستی دیگر حضور دارند. دولت‌های غربی نیز بارها اعتراف کرده اند که الحشدالشعبی نقش مهمی در جنگ جاری علیه تروریسم دارد و طی ۳۰ ماه گذشته ، سهم بزرگی در آزادسازی بخش‌های بزرگی از ۵ استان عراق از چنگال داعش داشته است.
همچنین رئیس ائتلاف ملی شیعیان عراق در دیدار با شیخ الأزهر بر اهمیت توانایی «گروه‌های میانه‌رو» برای مبارزه با افراط‌گرایی تاکید کرد.
عمار حکیم، رویس ائتلاف ملی شیعیان عراق در دیدار با احمد الطیب، شیخ الازهر در خصوص راه‌های مبارزه با افراط‌گرایی و تفکرات انحرافی، لزوم اصلاح گفتمان دینی، توانمند ساختن گروه‌های میانه‌رو و همچنین تقویت همکاری میان آنها برای مبارزه با افراط‌گرایی گفت وگو کرد. حکیم در این دیدار بر لزوم همکاری عمیق میان حوزه‌های علمیه نجف اشرف و الازهر تاکید کرد و گفت: ما به لطف فداکاری‌های مردم عراق در آستانه پیروزی نهایی هستیم.
وی افزود: حشد شعبی نیرویی ملی است که طبق قانون عمل می‌کند و تمامی اقشار عراقی در آن شرکت دارند و با یک دست می‌جنگند و با دست دیگر خدمات بشر دوستانه را به آوارگان و مردم مناطق آزاد شده ارائه می‌دهد. ریان سالم الکلدانی فرمانده "کتائب بابیلون" (گردانهای انجیل) در شمال عراق با محکوم کردن اظهارات مداخله‌جویانه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تأکید کرد الحشدالشعبی توطئه‌های اردوغان علیه ملت عراق را نقش بر آب کرده است. ریان الکلدانی در بیانیه‌ای اعلام کرد: الحشدالشعبی یک تشکیلات ملی است که براساس قانون تصویب شده توسط پارلمان و تأیید رئیس جمهور تصویب شده است و یک نیروی تابع دولت عراق و از اوامر فرماندهی نیروهای مسلح عراق پیروی می کند. بنابراین چگونه می توان ادعا کرد که این تشکیلات، تروریستی است؟
الکلدانی از رئیس جمهور ترکیه خواست به جای دخالت در امور داخلی عراق، به وضعیت داخلی کشورش و پاکسازی و تعقیب مخالفان سیاست‌هایش در داخل ترکیه به بهانه حمایت از کودتا بپردازد.
این رهبر مسیحیان عراق پرسید: مایه تعجب است که اردوغان میان تروریست‌ها و کسانی که با تروریسم مبارزه می‌کنند تفاوت قائل نیست.
وی تصریح کرد: در صورتی که اردوغان در زمینه تخریب نهادهای نظامی ترکیه موفق بوده است قطعا وی نخواهد توانست با دخالت‌های آشکار و تصریحات غیرمسئولانه‌اش نهادهای نظامی و امنیتی ما را تضعیف کند. در صورتی که براساس ادعای اردوغان الحشدالشعبی - به عنوان گروهی که خاک عراق را از داعش به عنوان تهدید برای کشورهای جهان از جمله ترکیه پاکسازی کرده است - یک گروه تروریستی باشد باید گفت که این تشکیلات توطئه های شما علیه ملت عراق را به شکست کشانده است. شیخ «قیس خزعلی» رهبر گروه عصائب اهل حق اتهامات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه علیه "الحشدالشعبی" را نشان اعتدال نیروهای بسیج مردمی و شکست خوردن گروههای تروریستی دانست.
قیس خزعلی با انتشار پیام هایی بر روی صفحه شخصی اش در پایگاه اجتماعی تویتر نوشت: دلیل اتهام زنی اردوغان به الحشدالشعبی و تروریست خواندن آن، اعتدال این نیروها و شکست خوردن حامی تروریسم و گروههای تروریستی است.

کد مطلب: 99030
 
Share/Save/Bookmark