میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
اعلام پیروزی نهایی اردوغان در انتخابات ترکیه
سلطان ماندگار شد
سلطان ماندگار شد
 

براساس نتایج غیرنهایی انتخابات پارلمانی که ترکیه روز یکشنبه برگزار شد، حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) ۲۹۵ کرسی از مجموع ۶۰۰ کرسی پارلمان را به دست آورده و اردوغان توانست باردیگر در مسند ریاست جمهوری با اختیارات گسترده دست یابد.
طبق این نتایج حزب مردم جمهوریخواه به ۱۴۷ کرسی و حزب دموکراتیک خلق به ۶۷ کرسی و حزب ملی‌گرا به ۴۸ کرسی و حزب خوب به ۴۳ کرسی دست یافته‌اند.
خبرگزاری آناتولی آخرین نتایج انتخابات پارلمانی را به این شرح گزارش کرده: "ائتلاف جمهور" (ائتلاف حاکم) شامل: ۵۳.۶۵ درصد، حزب عدالت و توسعه: ۴۲.۵۴ درصد، حزب حرکت ملی: ۱۱.۱۱ درصد - "ائتلاف ملت" (جناح مخالف) شامل: ۳۳.۹۶ درصد، حزب مردم جمهوری‌خواه: ۲۲.۶۴ درصد،حزب خوب: ۹.۹۷ درصد، حزب سعادت: ۱.۳۵. درصد - حزب دموکراتیک خلق‌ها (وابسته به کردها) شامل: ۱۱.۶۹ درصد، سایر احزاب: ۰.۷ درصد.
در این میان شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که کار شمارش آرا انتخابات ریاست ‌جمهوری این کشور رو به پایان است و بعد از انجام برخی بررسی‌ها، نتیجه پایانی به زودی اعلام می‌شود. شورای عالی انتخابات ترکیه با صدر بیانیه جدید اعلام کرد که تا ظهر دوشنبه ۹۹.۹۱ درصد از صندوق‌های انتخابات ریاست‌ جمهوری روز یکشنبه شمارش شده و «رجب طیب اردوغان» با ۵۲.۶ درصد آرا پیشتاز است. «سعدی گوَن» رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه در این باره توضیح داد که طی چند ساعت آینده و پس از پایان شمارش تمام صندوق‌ها، ۱۰۰ درصد نتایج برای بررسی و نظارت در اختیار احزاب مختلف قرار می‌گیرد.
گوَن با رد ادعاهای مطرح شده درباره برخی فریبکاری‌ها در نتیجه انتخابات ترکیه، تاکید کرد که فرایند رای‌گیری و شمارش آرا در صحت و سلامت کامل برگزار شده است. وی همچنین گفت که با توجه به فراوانی نامزدهای انتخابات پارلمانی و آرا گسترده مردم، اعلام نتیجه نهایی این انتخابات احتمالا حدود ۱۰ روز طول بکشد.
هشت حزب مختلف از جمله «عدالت و توسعه» (AKP) به رهبری «رجب طیب اردوغان» که خود نامزد ریاست جمهوری نیز هست، «جمهوری‌خواه خلق» (CHP)، «حرکت ملی‌گرا» (MHP)، «حزب کُردی دموکراتیک مردمان» (HDP)، «حزب خوب» (iYi) و حزب «سعادت» (SP) با معرفی نامزدهای مختلف، در این انتخابات رقابت کردند. رئیس‌جمهور روسیه با تبریک پیروزی «رجب طیب اردوغان» در انتخابات ریاست‌جمهوری، این امر را پیروزی سیاسی بزرگ برای او توصیف کرد. کاخ کرملین در بیانیه‌ای علام کرد که پوتین ضمن تبریک پیروزی اردوغان، «قدرت سیاسی عظیم» وی در ترکیه را ستود. «نورسلطان نظربایف» رئیس‌جمهور قزاقستان نیز انتخاب مجدد اردوغان به سمت ریاست‌جمهوری ترکیه را تبریک گفت.
در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ۶ نامزد به رقابت با یکدیگر پرداخته‌اند که «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور و نامزد مشترک ائتلاف «جمهور» متشکل از احزاب اسلام‌گرای عدالت و توسعه (AKP) و راست‌گرای افراطی حرکت ملی (MHP)، «محرم اینجه»، نامزد حزب چپ‌گرای جمهوری‌خواه خلق (CHP)، «صلاح‌الدین دمیرتاش»، نامزد دربند حزب حامی کردهای دموکراتیک خلق‌ها (HDP)، «مرال آکشنر»، نامزد حزب تازه تأسیس خوب (IP)، «تمل کرم‌الله اوغلو»، نامزد حزب اسلام‌گرای سعادت (SP) و «دوغو پرینجک»، نامزد حزب چپ‌گرای وطن (VP) هستند.
در همین حال، انتخابات پارلمانی ترکیه نیز شاهد رقابت نامزدهای دو ائتلاف جمهور و «ملت» متشکل از احزاب جمهوری‌خواه خلق، خوب و سعادت و همچنین نامزدهای احزاب دموکراتیک خلق‌ها و وطن و حزب اسلامگرای مطالبه آزاد (HUDAPAR) است در حالی که نامزدهای حزب راست‌گرای اتحاد بزرگ (BBP) در فهرست عدالت و توسعه و نامزدهای حزب لیبرال دموکرات (DP) نیز در فهرست حزب خوب قرار دارند.
وزارت خارجه آلمان از بازداشت چند شهروند این کشور در ترکیه خبر داد.، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان اعلام کرد که در جریان انتخابات ریاست جمهوری و بیست و هفتمین دوره انتخابات پارلمانی روز گذشته در ترکیه، ۴ شهروند آلمانی دستگیر شدند.براساس اعلام این سخنگوی وزارت خارجه آلمان، یکی از این افراد بعداً آزاد شده است.
«ماریا آدبار» در این خصوص به خبرنگاران گفت: می‌توانم بازداشت ۳ شهروند آلمانی در ترکیه را مورد تأئید قرار دهم. این در حالی است که به دنبال کودتای نافرجام ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ در ترکیه تعداد زیادی از افراد و یا رسانه‌ها به اتهام دست داشتن در این رویداد با برخوردهای قضایی مواجه شده‌اند. در این میان «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر مجارستان با ارسال پیامی به «رجب طیب اردوغان» انتخاب مجدد وی به عنوان رئیس‌جمهوری ترکیه را تبریک گفت. اوربان ضمن آرزوی موفقیت برای اردوغان در دوره جدید ریاست جمهوری درپیام خود آورده است: وجود ثبات در ترکیه برای همه اروپایی‌ها بهترین خبر بوده و حائز اهمیت است.

کد مطلب: 104909
 
Share/Save/Bookmark