میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
نگاهی بر تحرکات تروئیکای اروپایی و آمریکا برای صدور قطعنامه در شورای حکام
بی‌منطق‌ها و توهم اجرای دیپلماسی اجبار
بی‌منطق‌ها و توهم اجرای دیپلماسی اجبار
 

اقدام جمهوری اسلامی در غنی سازی ۲۰ درصد و لغو اجرای پروتکل الحاقی در راستای مصوبه مجلس برای لغو راهبردی تحریم‌ها در حالی طرح‌های تروئیکای اروپایی یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس در کنار آمریکا برای تحمیل زیاده‌ خواهی‌هایشان به تهران را ناکام ساخته که کشورهای مذکور با توهم تحمیل دیپلماسی اجبار به ایران به دنبال صدور قطعنامه در شورای حکام هستند.
هنوز چند روزی از توافق میان جمهوری اسلامی و گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی بر سر تعلیق اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نگذشته بود که سه کشور اروپایی و آمریکا با ادعای تهدید هسته ای بودن ایران خواستار بازگشایی پرونده ایران در شورای امنیت شدند. آنها که مصوبه مجلس مبنی بر اقدام راهبردی برای شکستن تحریم‌ها را شکستی برای سیاست فشار هشمندانه پس از شکست فشار حداکثری می دانستند، با ادعای اجماع سازی در برابر تهدید هسته‌ای ایران به دنبال صدور قطعنامه علیه ایران در شورای حاکم در آمدند تا به زعم خود از سیاست فشار سیاسی برای عقب نشینی ایران از مقاومت در برابر زیاده خواهی هایشان بهره گیرند رویکردی که با توجه به ادعای فشار هوشمندانه ادعای بایدن، بعد سخت افزاری آن را اقدام آمریکا مبنی بر بمباران سوریه با ادعای مقابله با ایران تشکیل می داد. کشورهای مذکور با زیر سوال بردن استقلال آژانس و تحمیل خواسته‌های خود به دنبال آن هستند تا ایران را گرفتار دیپلماسی اجبار ساخته تا تهران از روی ناچاری به پذیرش بازگشت بدون هزینه آمریکا به برجام ان هم بدون لغو تحریم‌ها تن داده و غرب سناریوی مذاکره برای مذاکره با استمرار تحریم‌ها را اجرا سازد. رویکردی که به گفته مقامات جمهوری اسلامی تنها یک نتیجه دارد و آن بستن پنجره دیپلماسی است. تحرکات غرب با چاشنی برخی رفتارهای سوال برانگیز گروسی صورت می گیرد. گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست خبری نشست شورای حکام گفت : صدور قطعنامه در حوزه اختیارات کشورهای عضو است ولی به نظر می‌رسد که اعضا تمایل دارند با هدف حفظ بازرسی فنی آژانس گفتگوهای سازنده‌ای با ایران داشته باشند
وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به خبرهای منتشر شده در این خصوص اعلام کرد:حرکت غلطی را اروپاییها با حمایت آمریکا در شورای حکام شروع کرده اند.امیدواریم عقل غلبه کند و اگر چنین نشود راهکارهایی داریم.میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در آژانس نیز مخالفت روسیه با اقدامات مشترک اروپا و آمریکا را اعلام کرد و اظهار داشت: دعوت به مذاکره با صدور قطعنامه غیر منصفانه علیه ایران همخوانی ندارد. بسیاری بر این امر تاکید دارند که اقدام جدید آمریکا در ارائه قطعنامه پیشنهادی ضد ایرانی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هرگونه امکان در خصوص بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی برای دستیابی به وضعیت جدید را به لطیفه‌ای خنده‌دار تبدیل خواهد کرد.این گونه رفتارهای نخ‌نما شده، تداوم راهبرد فشار حداکثری ترامپ و رونمایی از نیت ستیزه‌جویانه دولت جدید آمریکا در برابر ایران است.طرح موضوعاتی چون ضرورت بازگشت اولیه ایران به تعهدات برجامی به عنوان پیش شرط واشنگتن برای بازگشت به برجام، حرکتی انحرافی برای تداوم بی‌عملی و فشار به ایران بوده است.تاکید دولت بایدن بر قصد این کشور برای بازگشت به دیپلماسی با طرح پیش شرط‌های بهت‌آور، کاملا مغایر بوده و نشان می‌دهد که گفتار و عمل مستاجران جدید کاخ سفید هیچ نسبتی با هم ندارند.
.بی صداقتی آمریکا زمانی آشکارتر می شود همزمان با این نشست‌ها آمریکا در حال تکمیل تیم تحریم‌ها علیه ایران است چنانکه ریچارد نفیو به عنوان معاون رابرت ملی مسئول امور ایران در وزارت خارجه‌ آمریکا منصوب شد.
نکته مهم آمریکا غرب در حالی ایران را تهدید می نامد که در اقدامی تحریک آمریکا نیروی هوایی آمریکا که از محورهای حمایت آمریکا تروریست‌هاست یک موشک قاره پیما را از پایگاه هوایی این کشور مستقر در ایالت کالیفرنیا با موفقیت پرتاب کرد.
لازم به ذکر است در ادامه بازی آمریکا برای گرفتار سازی ایران در بازی دیپلماسی اجبار سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ادعای اینکه دیپلماسی، مؤثرترین روش برای جلوگیری از رسیدن ایران به توانمندی اتمی است، مدعی شد بهترین مکان برای صحبت درباره پرونده هسته‌ای ایران، مسیر ۵+۱ است.
همچنین فرانسه از مخالفت ایران برای مشارکت در نشستی درباره برجام با حضور آمریکا ابراز تاسف کرد. در این میان والی ادیمو فردی که از سوی بایدن، نامزد عنوان معاونت خزانه داری آمریکا شده است، سعی کرد با مانور دادن روی تحریم های ضدایرانی، شانس خود را برای تائیدیه گرفتن از سنا، بالا ببرد.
به هر تقدیر نوع رفتارهای آمریکا نشان می‌دهد که آنها به دنبال تحمیل زیاده خواهیشان به ایران هستند در حالی که راهکار حفظ برجام اشکار است و آن لغو تحریم ها و راستی آزمایی این لغو از سوی ایران است و تا زمانی که این امر اجرا نشود قطعا دست برداشتن ایران از تعلیق تعهدات برجامی امری مغایر با منافع و امنیت ملی کشور و زمینه ساز تشدید گستاخی طرف‌های غربی برای استمرار تحریم‌ها می شود.

کد مطلب: 117347
 
Share/Save/Bookmark