میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۰
 
 
روحانی در ستاد ملی کرونا:
آمار کرونا را دقیق اعلام کردیم
تلاش می‌کنیم وارد موج چهارم نشویم
آمار کرونا را دقیق اعلام کردیم
 

رئیس‌جمهور گفت: همه تلاش ما این است که وارد موج چهارم کرونا نشویم تا مردم در شب عید راحت‌تر باشند و به زندگی خود برسند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به گذشت یک سال از شیوع کرونا در کشور اظهار داشت: به عقیده من، این ستاد یک تجربه بسیار گرانقدر برای کشور است و مصوباتی که ما تاکنون گذراندیم که البته مربوط به دوران کرونا است و بعد از آن نافذ نیست، اما در عین حال می‌شود استفاده و بحث کرد و برخی مقررات و مصوبات را در مراجع دیگر بعدا تصویب کرد و به صورت مقررات دائمی درآورد.
روحانی با تأکید بر اینکه کاری که مدافعان سلامت انجام دادند یک کار بسیار بزرگی بود، گفت: تلاش خستگی ناپذیر و شبانه‌روزی و فداکارانه مدافعان سلامت خیلی ارزشمند بود. شاید در کشورهای دیگر هم فعالیت و فداکاری زیادی کردند که من زیاد مطلع نیستم که بخواهم مقایسه کنم ولی کاری که در ایران انجام گرفت انصافا قابل تحسین و تعظیم است که جان خود را فدا کردند و بیش از ۲۶۰ نفر از عزیزان ما شهید خدمت شدند. این هم کار بسیار خوبی بود که کسانی را که در این راه جان خود را از دست داده بودند شهید محسوب و مصوب کردیم.

وی با بیان اینکه در زمینه رسانه ای هم کار بسیار بزرگی انجام شده است، گفت: مخصوصا صدا و سیما هم در این یکسال تلاش کرد و در کنار ستاد و دوستان مدافعان سلامت تبلیغ کرد، بیان کرد و توضیح داد. نیروهای مسلح از همان روز اول بیمارستان ها و نقاهتگاه های خود را تشکیل دادند که برخی نیاز شد و برخی نیاز نشد اما کار ارزشمندی بود. نیروهای مسلح، بسیج، سپاه، ارتش همین حالا هم دارند کار می کنند. نیروی انتظامی با ما همکاری می کند و تمام عزیزانی که در بخش نظارتی در خیابان ها و مغازه ها فعالیت می کنند کار بزرگ و عظیمی در این راستا رقم زدند.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مجموع این یکسال به یک کلمه رسیدیم و آن این بود که برای مقابله با این بیماری باید سبک زندگی تغییر کند، اظهار کرد: مردم باید به خوبی بدانند شرایط امروز ما برای خرید، بازار، مسافرت، آموزش، رفتن به سینما، مراکز مذهبی، مسافرت خارج از کشور معمولی و عادی نیست. در این شرایط باید سبک زندگی را تغییر دهیم. اینکه ماسک بزنیم، دست بشوییم، فاصله را رعایت و دورهمی ها را کنار بگذاریم یا ترددها را کم کنیم یعنی سبک زندگی جدید. همین یک کلمه را باید با تمام ابعادش مدنظر قرار دهیم تا از این شرایط عبور کنیم. الحمدلله موج اول را با سرافرازی عبور کردیم. همه تلاش ما این است که وارد موج چهارم نشویم تا مردم در شب عید راحت تر باشند و به زندگی خود برسند.
وی با بیان اینکه بخش تولید ما انصافا در همان روزهای خطر فداکاری کرد، تاکید کرد: علیرغم کرونا، تولید ما در اسفند پارسال دست نخورد و همه دستگاه‌های تولیدی به تولید خود با رعایت پروتکل ها ادامه دادند. خدمات یک لحظه قطع نشد مثلا قطعی برق، آب و گاز نداشتیم. با وجود شرایط سخت همه پای کار بودند و همانند مدافعان سلامت همه در کارخانه‌ها و دستگاه‌های خود، کنار چاه های نفت و وسط دریا شبانه روز فعالیت کردند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: شرکت‌های دانش بنیان یکباره اوج گرفت و امروز ۵ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان در حال فعالیت است که کل این شرکت‌ها در آغاز دولت یازدهم ۵۵ شرکت بود.
روحانی با بیان اینکه عده ای از ابتدا می خواستند میان دین و علم، مناسک دینی، پروتکل بهداشتی دعوایی راه بیندازند، گفت: الحمدلله علما، مراجع و مقام معظم رهبری، کارهایی که عده‌ای شروع کردند و فکر می کردند بهانه‌ای برای ایجاد شکاف بود خنثی کردند. اینها فکر می‌کردند فرصت طلایی برای شکاف و اختلاف پیدا کرده‌اند در حالی که هم ماه رمضان، قرآن به سرگرفتن مردم، هم محرم، هم عبادت و هم نماز و هم پروتکل بود و چقدر فضای مجازی و صدا و سیما در این زمینه کمک کرد تا مردم از نعمات آن شب‌ها و روزها استفاده کنند و در عین حال پروتکل‌های بهداشتی را هم به طور کامل مراعات و اجرا کنند و این دوگانگی‌ها از بین رفت.
روحانی بیان کرد: ما تنها کشوری بودیم که در کرونا تحریم را هم داشتیم و هیچ کشوری در دنیا چنین حالتی نداشته است. برای خرید واکسن کرونا و برای وارد کردن و پرداختن پول کواکس با مشکلات زیادی مواجه شدیم، از این کشور به آن کشور، از این بانک به آن بانک. از این تلفن به آن تلفن تا بتوانیم پول آن را تهیه کنیم تا مثل ده ها کشور دیگر آن را تهیه کنیم. هیچکدام از کشورها مشکل ما را نداشتند. ما پول داریم اما پول ما را نمی دهند، آن را قفل و بلوکه کرده اند و نمی گذارند نقل و انتقال کنیم.

کد مطلب: 117248
 
Share/Save/Bookmark