میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۰
 
 
سازمان ‌ملل پس از سال‌ها سرانجام عربستان را در فهرست سیاه قرار داد
شکست ائتلاف سعودی در برابر کودکان یمنی
شکست ائتلاف سعودی در برابر کودکان یمنی
 

پس از گذشت دو سال و نیم از تجاوز ائتلاف آمریکایی - سعودی به یمن، دبیرکل سازمان ملل در گزارش جدید خود به شورای امنیت، از عربستان و البته همه دیگر کشورهای درگیر در جنگ یمن، به عنوان ناقضان حقوق کودکان نام برده است.
عربستان که توانسته بود پیش از این نام خود را از لیست سیاه خارج سازد این بار تحت فشار افکار عمومی جهان دیگر سازمان ملل نتوانسته این خواست سعودی را اجرایی سازد چنانکه«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل ائتلاف سعودی را به دلیل کشتن دستکم ۶۸۳ کودک و حمله به ده‌ها مدرسه در یمن، به فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان اضافه کرد. دبیرکل البته در ضمن این کار، اعلام کرده که ائتلاف تحت رهبری عربستان، گام‌هایی در مسیر حفاظت از کودکان برداشته است. این مواضع گوترش، در قالب یک گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال شده است.در این گزارش البته از همه گروه‌های درگیر در جنگ یمن و حتی نیروهای مردمی هم به عنوان ناقضان حقوق کودکان یاد شده است.
سال گذشته هم «بان کی‌مون» دبیرکل سابق سازمان ملل، عربستان را به دلیل اقداماتی که علناً در یمن انجام می‌دهد، در فهرست ناقضان حقوق کودکان قرار داد ولی پس از اعمال فشار عربستان و تهدید ریاض به قطع کمک‌های مالی به سازمان ملل، نظر دبیرکل سابق را عوض و نام عربستان از لیست خارج شد. رویترز نوشته که آنتونیو گوترش برای فرار از همین جنجال‌ها و فشارها، امسال ناقضان حقوق کودکان را در دو فهرست طبقه‌بندی کرده است؛ اولی فهرست ناقضانی که در مسیر بهبود گام برمی‌دارند و دومی فهرست کسانی که عزمی برای بهبود عملکرد خود ندارند.
لازم به ذکر است در اقدامی برای توجیه کشتارها در عوامیه و در یمن، عربستان اعلام کرد، یک تیم تروریستی را که «به خارج از کشور مرتبط» بوده، کشف و شناسایی کرده است. مقامات سعودی می‌گویند این گروه وابسته به داعش است. خبر دیگر از یمن آنکه صندوق کودکان ملل متحد، «یونیسف» از ارسال دومین محموله «واکسن اطفال» به یمن خبر داد. رئیس‌جمهور پیشین یمن با تأکید بر موضع خود در رد جنگ علیه یمن، اعلام کرد که محاصره عربستان علیه یمن سبب انتشار وبا شده است. علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور پیشین یمن و رئیس حزب «کنگره ملی»‌‌ (المؤتمر الشعبی العام) بار دیگر جنگ عربستان علیه کشورش را رد کرد. در واکنش به جنایات سعودی، منابع امنیتی یمن از شلیک چندین فروند موشک «کاتیوشا» ارتش یمن و انصارالله به سمت واحد توپخانه ارتش عربستان در جازان خبر دادند. یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله چندین فروند موشک «کاتیوشا» را به سمت پادگان العارضه و توپخانه‎ ارتش عربستان در پایگاه الطنانه در جازان واقع در جنوب این کشور شلیک کردند.
در صعده همچنین یک کودک یمنی در حمله هوایی ائتلاف سعودی به خودروی در حال حرکت در منطقه «باقم» کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند. سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که تعلل سازمان ملل در قرار دادن عربستان و امارات در لیست سیاه خود باعث می‌شود که ائتلاف سعودی به کشتار بیشتر در یمن تشویق شود. «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن اعلام کرد که جدی نبودن سازمان ملل در درج نام ائتلاف سعودی در لیست سیاه خود غیرقابل پذیرش است و در اینصورت باید خود سازمان ملل را در راس لیست سیاه توطئه کنندگان قرار داد.
نیروی دریایی و گارد ساحلی ارتش یمن اعلام کردند که برای مقابله با هرگونه خطری که سواحل یمن را تهدید می‌کند، در بالاترین سطح آمادگی قرار دارند. یکی از فرماندهان نیروی دریایی ارتش یمن درپیامی به ملت این کشور گفته که «توان دریایی ارتش یمن در بالاترین سطح خود قرار داد و اگر دشمن به آب‌های سرزمینی ما حمله کند، درسی به آن خواهیم داد که هرگز فراموش نکند.» منابع امنیتی یمن از کشته شدن بیش از ۲۰ نفر از عناصر شبه‌نظامی ائتلاف سعودی به دست نیروهای تک‌تیرانداز ارتش یمن و انصارالله خبر دادند.
خبر دیگر آنکه منابع خبری اعلام کردند یک اماراتی‌ها که در حال محکم کردن جای پا در جنوب یمن هستند، این روزها سرگرم اجرای طرح تاراج منابع ملی در جنوب یمن هستند. یکی از مهمترین اهداف کشور امارات در یمن را باید ملحق کردن جزایر یمن به خاک این کشور شمرد، به نحوی که اقدام اخیر این کشور در آموزش نیروها و کادرهای اداری و سازمانی یمنی فعال در این جزایر را باید در راستای تحقق این هدف ارزیابی کرد.

کد مطلب: 101245
 
Share/Save/Bookmark