میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۴
 
 
وقتی موافقان و مخالفان برجام همدل و همصدا می‌شوند؛
ایستادگی ایران در مقابل تصمیمات نامعقول
ایستادگی ایران در مقابل تصمیمات نامعقول
 

درست است که برجام آفتاب تابان نبود و سیب و گلابی هم نداد؛ درست است که برجام مانند غول چراغ جادو همه آرزوها و کارهای عقب مانده مسئولان را یکجا برآورده نکرد اما با همه پستی و بلندی و دوست و دشمنی که داشت یک نکته مهم را برای یکبار دیگر به دشمنان جمهوری اسلامی ایران نشان داد.
امریکا امروز می‌خواهد برجام را به سمتی ببرد که برسد به قراردادن نام نیروهای دفاعی و نظامی ایران در لیست تروریست‌های بین‌المللی و آنها را تحریم کند و الان از نام سپاه آغاز کرده است اما این‌بار اقدام امریکا برای موافقان و مخالفان برجام بهانه جدید برای اتحاد و همدلی مقابل استکبار شده است و نشان می‌دهد که هر تصمیمی که امریکا مقابل آن بگیرد از تهران یک صدا شنیده می‌شود.
این روزها ترامپ مدام تهدید به خروج از برجام به بهانه قرار دادن نام نیروهای نظامی ایران در لیست تروریستی دارد را مطرح می‌کند، اما انگار یادش رفته که مقام معظم رهبری در ۲۵ خرداد ۹۵ در مقابل این صحبت‌ها صراحتا اعلام کردند که «البتّه برجام را ابتدائاً نقض نخواهیم کرد؛ این را همه بدانند! ما نقض نمی‌کنیم برجام را لکن اگر طرف مقابل نقض کند که حالا همین‌طور این کسانی که نامزد ریاست جمهوری آمریکایند، مدام دارند تهدید می‌کنند که ما می‌آییم پاره می‌کنیم، نقض می‌کنیم، اینها اگر پاره کردند، ما آتش می‌زنیم.» ترامپ باید بداند که اگر آن روز صحبت‌های مقام معظم رهبری را جدی نگرفت اینبار این سخنان را از زبان سرداران و امیران و دیپلمات‌های ارشد ایران می‌تواند عملیاتی لمس کند چراکه ایران همواره مقابل استکبار جهانی متحد بوده و یک‌صدا داشته است.

رئیس‌جمهوری: سپاه در قلب مردم ایران است
شاید برخی اظهارنظرهای نسنجیده انتخاباتی این توهم را در ذهن امریکایی‌ها ایجاد کرد که برخی مقامات دولتی و رئیس‌جمهوری با سپاه دچار تضاد فکری بوده و به نابودی آن رضا هستند اما رئیس‌جمهوری کشور که یکبار در زمان رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریورماه درباره سپاه نظرش را بیان کرده بود تا کج‌فهم‌های امریکایی بدانند که از ایران واحد یک صدا شنیده می‌شود باری دیگر، روز گذشته هم در هیات دولت روحانی اینطور گفت: سپاه پاسداران تنها یک واحد نظامی نیست، بلکه ‌سپاه پاسداران در دل این مردم بوده و در همه روزهای خطر از منافع ملی ما دفاع کرده است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی گفت: سپاه نه‌تنها محبوب مردم ایران، بلکه محبوب مردم عراق، کردها، لبنان و سوریه هم هستگر آمریکا بخواهد خطای بعدی را مرتکب شود و علیه سپاه پاسداران اقدامی کند، این دیگر خطا اندر خطا است؛ سپاه پاسداران تنها یک واحد نظامی نیست، بلکه ‌سپاه پاسداران در دل این مردم بوده و در همه روزهای خطر از منافع ملی ما دفاع کرده است.
رئیس‌جمهور اظهار داشت: آمریکایی‌ها به ‌دلیل آنکه می‌خواستند داعش را ۲۰ سال در این منطقه نگه دارند و از این ابزار استفاده کنند، حق دارند از سپاه عصبانی باشند، چراکه سپاه با برنامه‌ریزی و حمایت خودش از ملت عراق، سوریه و لبنان، داعش را ذلیل کرده است.
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ارتش، سپاه، بسیج جدای از ملت نبوده و همواره کنار ملت هستند، گفت: هیچ‌گونه اختلافی بین جناح‌های ما برای مقابله با توطئه دشمنان وجود ندارد و همه یکپارچه و در صف واحد هستیم؛ هیچ‌گونه تزلزلی در کشور ما به‌وجود نخواهد آمد و مردم مقاوم ایران در برابر توطئه‌ها ایستادگی خواهند کرد.

اگر سپاه نبود، داعش کنترل نمی‌شد
در همین راستا عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز گفته که اگر سپاه نبود و داعش کنترل نمی‌شد، امروز این آمریکا و اروپا بودند که تاوان تروریست پروری را می‌دادند.
روح الله حضرت پور با اشاره به گمانه‌زنی‌ها درخصوص احتمال قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروهک‌های تروریستی از جانب دولت آمریکا، گفت: رئیس‌جمهور آمریکا که در نطق سازمان ملل خود را مدافع مردم ایران معرفی کرده بود، حالا چه شده که می‌خواهد تشکلی که از درون ملت ایران رشد کرده را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهد؟
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، افزود: مشخص است که آمریکا باید با سپاهی که همه برنامه‌های خرابکارانه ایالات متحده و رژیم صهیونیستی را در منطقه به هم زده مورد غضب قرار دهد، اما آن‌ها جاهل هستند و نمی‌دانند اگر سپاه نبود و داعش کنترل نمی‌شد، امروز این آمریکا و اروپا بودند که تاوان تروریست‌پروری را می‌دادند. وی ادامه داد:چگونه می‌شود، سپاه پاسداران که در برابر تروریست‌های منطقه‌ای ایستادگی می‌کند تروریست خوانده می‌شود، آنگاه کشورها و دولت‌های حامی تروریسم مدافع حقوق بشر می‌شوند.
حضرت پور با ابراز خرسندی از روابط حسنه دولت و سپاه، یادآور شد: این همگرایی و این اتحاد آمریکایی‌ها را به شدت عصبانی کرده است.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: نفوذ بالای سپاه در میان مردم لبنان، سوریه، عراق و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه نظام خصم را نگران کرده است.

توسعه داعش هدف مغرضانه آمریکا برای تحریم سپاه پاسداران
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به خانه ملت گفت: احتمال قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی توسط آمریکایی‌ها با هدف توسعه داعش و جلوگیری از مبارزه سپاه با جریان‌های انحرافی است.
یحیی کمالی‌پور درخصوص استراتژی جدید ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران و احتمال قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی از سوی دولت آمریکا با اعمال قانون کاتسا، گفت: آمریکا دچار سردرگمی در حوزه عملکردی شده که در قالب‌های مختلف بروز می‌دهد.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بر پایه اصول و استقلال خود از ارکانی برخوردار است که به حوزه داخلی کشور مربوط است. سپاه پاسداران نیرویی از بطن حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بوده لذا آمریکا حق دخالت در امور نهاد داخلی و افزودن آن به لیست سازمان‌های تروریستی را ندارد.
وی با تاکید بر اینکه تبعیت از این اقدامات آمریکا به نفع مردم منطقه و جهان نیز نیست، افزود: سپاه پاسداران بر اساس تدبیر و قانون درون حاکمیت شکل گرفته تا به امور دفاعی و اقدامات مشاوره‌ای و همکاری به درخواست کشورهای همسایه و... بپردازد.
کمالی‌پور ادامه داد: مبارزه نیروهای سپاه پاسداران در قالب مستشار یا نیروی نظامی در خارج از مرزهای کشور هم برای مقابله با نیروهای داعشی است که حاکمیت دنیا را با افراطی‌گری‌ها به مخاطره انداخته‌اند، بنابراین سپاه پاسداران اقدامی خلاف قوانین انجام نداده که در لیست سازمان‌های تروریستی قرار گیرد.
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یادآور شد: تصمیم آمریکا مغرضانه و ناشی از افکار آمریکایی‌ها خواهد بود زیرا آنها معتقد به رشد و توسعه داعش هستند، در حقیقت گناه جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران از منظر آمریکا مبارزه با جریان‌های انحرافی است.

آمریکا باید هزینه اشتباهاتش را بپردازد
در همین زمینه نیز معاون سیاسی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه آمریکا باید هزینه اشتباهاتش را بپردازد، گفت: اشتباهات محاسباتی ترامپ موجب افزایش قدرت سپاه می‌شود.
رسول سنایی‌راد درخصوص اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در لیست حامیان تروریست‌ها، اظهار داشت: آنچه را که ترامپ بر زبان می‌آورد، می‌توان به نوعی واکنش عصبی نسبت به تحولات منطقه دانست؛ به عبارت دیگر این اظهارات بازتاب‌دهنده شرایط سختی است که آمریکایی‌ها در آن قرار گرفته‌اند؛ چون نه‌تن‌ها به اهداف منطقه‌ای خود نرسیدند، بلکه متحمل شکست‌های پیاپی نیز شدند.
سردار سنایی‌راد ادامه داد: در واقع این اظهارات نشان می‌دهد پروژه جنگ نیابتی را که آن‌ها با همکاری گروه‌های تروریستی و تکفیری در منطقه علیه مقاومت آغاز کردند، امروز نتیجه‌ای نداده تا حدی که برخلاف رویه اوباما که از حضور مستقیم در منازعات منطقه‌ای خودداری می‌کرد از دوره ترامپ، آمریکایی‌ها به نفع دشمن مقاومت ورود پیدا کردند.
معاون سیاسی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین تصریح کرد: براین اساس به نظر می‌آید که روند قدرت یابی جمهوری اسلامی ایران و شکست‌های پیاپی آمریکا در منطقه موجب اتخاذ چنین مواضعی از سوی آمریکایی‌ها شده که البته در مغایرت آشکار با موازین بین‌المللی قرار دارد.
لازم به یادآوری است که قانون کاتسا چهارم مرداد۹۶ در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب و ۱۱ مرداد ماه توسط ترامپ امضا شد. بر اساس این قانون دولت آمریکا موظف است ظرف ۹۰ روز این تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند. حال طبق برخی گمانه‌زنی‌ها ترامپ قصد دارد کل مجموعه سپاه پاسداران را هدف قرار داده و به عنوان بخشی از راهبرد جدید خود درباره ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یک "سازمان تروریستی" معرفی کند. چیزی که اگر اجرایی شود به جز هشداری‌هایی که سردار جعفری، ظریف، روحانی و بسیاری از مقامات کشور داده‌اند مردم مظلوم جهان را نیز پای کار مبارزه با امریکا و خشونت‌های این کشور در مقابل سازندگی و خدمت نیروهای خدوم می‌کشاند و شرایط را برای امریکا سخت و این کشور را منزوی‌تر می‌کند.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 101344
 
Share/Save/Bookmark