میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۶
 
 
پایان بی‌نتیجه مذاکرات کره شمالی و آمریکا در ویتنام
«اون» مشت ترامپ را باز کرد
«اون» مشت ترامپ را باز کرد
 

مذاکرات سران کره شمالی و آمریکا در هانوی در حالی برگزار شد که رد درخواست پیونگ یانگ مبنی بر لغو تحریم‌ها از سوی واشنگتن، واهی بودن ادعای رویکرد تعاملی ترامپ را آشکار ساخت که نتیجه آن شکست مذاکرات مذکور بود.
سرانجام پس از هفته‌ها جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای مبنی بر رویکرد آمریکا به مذاکره با کره شمالی سرانجام نشست کیم جونگ اون و ترامپ سران دو کشور در هانوی ویتنام برگزار شد. نشستی که در نهایت به دلیل اصرار آمریکا بر ادامه تحریم‌ها با ناکامی همراه شد. یک مقام وزارت خارجه آمریکا درباره شکست مذاکرات ویتنام گفت، پیشنهاد کره شمالی این بود که در ازای تعطیلی مجتمع اتمی یونگ‌بیون، بیشتر تحریم‌ها علیه این کشور لغو شوند. این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، افزود: «مسئله‌ای که با آن مواجه بودیم، این است که کره‌شمالی نمی‌خواهد به طور کامل برنامه تسلیحات کشتارجمعی خود را از بین ببرد.اختصاص میلیاردها دلار برای تسهیل تحریم‌ها، در واقع ما را در موضعی قرار می‌دهد که به کمک‌کننده در راستای توسعه تسلیحات کشتار‌جمعی در کره‌شمالی تبدیل شویم.»
رئیس‌جمهور آمریکا که در ابتدای مذاکره با کره شمالی خلع سلاح کامل اتمی پیونگ‌یانگ را به عنوان هدف دولتش اعلام کرده بود، در روزهای گذشته گفته برای تحقق این هدف عجله‌ای ندارد و همین که کره شمالی آزمایش‌های موشکی و اتمی خود را متوقف کرده، مایه خرسندی آمریکاست. بعد از شکست مذاکرات ویتنام، خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرد «کیم جونگ اون»، رهبر این کشور و دونالد ترامپ، رئیس‌‌جمهور آمریکا «گفت‌وگوهای سازنده» را ادامه خواهند داد. وزیر خارجه کره شمالی روایت ترامپ از دلیل شکست مذاکرات ویتنام را به چالش کشید. در حالی که ترامپ دلیل شکست مذاکرات ویتنام را درخواست پیونگ‌یانگ برای رفع همه تحریم‌های آمریکا عنوان کرده بود، یونگ هو گفت کشورش در ازای تعطیل کردن فعالیت‌های هسته‌ای در ازای نابودی تأسیسات تولید مواد هسته‌ای در سایت اتمی «یونگ بیون» به دنبال رفع بخشی از تحریم‌ها بوده است.
او همچنین با انتقاد از مواضع دونالد ترامپ در گفت‌وگو با رهبر کره شمالی تأکید کرد آمریکا فرصتی را از دست داده که ممکن است هرگز تکرار نشود. علی‌رغم این سخنان وزیر خارجه کره شمالی، خبرگزاری رسمی این کشور ظاهراً از در آشتی با آمریکا وارد شده و چشم‌انداز مثبتی برای ادامه گفت‌وگوها ترسیم کرده است.
وزیر خارجه چین در دیدار با یک دیپلمات ارشد کره شمالی که به پکن سفر کرده، درباره شکست مذاکرات پیونگ یانگ واشنگتن در ویتنام اظهارنظر کرده است. «وانگ یی» وزیر خارجه چین در این دیدار با اشاره به شکست مذاکرات سران کره شمالی و آمریکا در ویتنام تاکید کرد، بروز مشکلات و موانع در این مذاکرات، غیرقابل اجتناب است. سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در واکنش به شکست مذاکرات سران آمریکا و کره شمالی اعلام کرد که از نظر مسکو دو طرف باید برای حصول توافق انعطاف نشان بدهند. در همین حال به‌دنبال بی‌نتیجه ماندن مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی، هیأتی از دیپلمات‌ها «پیونگ‌یانگ» را به مقصد «پکن» ترک کردند.
رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری بعد از پایان زودهنگام نشست دوم با کره شمالی گفت که کیم قصد امتیازدهی و خلع سلاح اتمی داشت اما آمریکا نمی‌تواند تمام تحریمهای کره شمالی را لغو کند.رئیس‌جمهور آمریکا درباره نشست با رهبر کره شمالی و اینکه توافقی حاصل نشد، توضیح داد: «زمان سازنده‌ای را با رئیس کیم گذراندم... پامپئو احساس می‌کرد که امضا کردن توافق، چیز خوبی نیست... روابط من با کیم بسیار محکم است. گزینه‌هایی داشتیم اما تصمیم گرفتیم که فعلا کاری نکنیم».
سپس وزیر امور خارجه آمریکا پشت تریبون قرار گرفته و گفت: «تیم‌های ما برای هفته‌ها مشغول کار (روی مذاکرات) بودند تا بتوانند راهی به جلو ایجاد کنند... ما پیشرفت‌های واقعی به‌دست آوریم، در حقیقت می‌توانم بگویم که پیشرفت‌های بیشتری نسبت به نشست قبلی داشتیم». «مون جائه این» رئیس‌جمهور کره‌جنوبی گفت تا حصول توافق کامل بین کره‌شمالی و آمریکا، با این دو کشور همکاری خواهد کرد.
در این میان ترامپ که با شکست مذاکرات مواجه شده برای اهمیت‌زدایی از این نشست و انحراف افکار عمومی به حاشیه‌ها در ادعایی جدید با ارزیابی‌های نیروهای دموکراتیک سوریه، مدعی شد که نیروهای آمریکایی ۱۰۰ درصد مناطق تحت کنترل گروه تروریستی داعش را آزاد کرده‌اند.
در چالشی دیگر برای ترامپ کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا جلسه‌ای با حضور «مایکل کوهن» وکیل سابق «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برگزار کرد که به صحنه جدل میان دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در مورد روابط مخفیانه و پشت پرده‌های ستاد تبلیغاتی ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ تبدیل شد.
او در این نشست در اظهاراتی جنجالی جزئیات تازه‌ای را از پشت پرده‌های ستاد انتخاباتی ترامپ، ویژگی‌های شخصیتی او و تخلف‌های مالی‌اش مطرح کرد. او مدعی شد ترامپ از تصمیم سایت افشاگر «ویکی‌لیکس» برای انتشار متن ایمیل‌های «هیلاری کلینتون» نامزد وقت دموکرات‌ها خبر داشته است. کوهن همچنین ادعا کرد که ترامپ همزمان با رقابت‌های انتخاباتی در روسیه فعالیت تجاری داشته و به دروغ اعلام کرده که هیچ رابطه تجاری‌ای با روسیه ندارد.

کد مطلب: 108149
 
Share/Save/Bookmark