میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۲۶
 
 
ائتلاف آمریکایی - عربستانی جنایتی در مارب رقم زد
عیدی خونین ‌سعودی به یمنی‌ها
عیدی خونین ‌سعودی به یمنی‌ها
 

جنایت ائتلاف آمریکایی- سعودی همچنان حتی در عید فطر نیز ادامه یافته چنانکه ستاد اطلاع رسانی جنگ در یمن تصاویر آخرین کشتار هولناک جنگنده‌های متجاوز سعودی علیه غیرنظامیان در استان مارب این کشور را منتشر کرد.
در این حمله هوایی که روز ۲۵ ژانویه مصادف با اولین روز عید سعید فطر انجام شد، ۹ شهروند از جمله دو زن در بخش صرواح در استان مارب کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند. این حمله باعث فروریختن سقف خانه‌ها روی سر ساکنان آن شد؛ به گونه‌ای که تعدادی از اجساد تکه تکه شده یا اجزای بدن قربانیان صدها متر دورتر از محل سکونت آنها پرتاب شده است. نیروهای یمنی یک فروند پهپاد جاسوسی متعلق به ائتلاف سعودی را در منطقه «الصفراء» صعده هدف قرار داده و سرنگون کردند. طبق اعلام رسانه‌های یمنی، این پهپاد جاسوسی در منطقه «الصفراء» واقع در غرب صعده هدف قرار گرفت و سرنگون شد.
شبکه المیادین از حمله موشکی موفق نیروهای انصارالله به یک کشتی جنگی عربستان در آبهای غرب یمن خبر داد. براساس این گزارش، این حمله موفق بوده و موشک دقیقا به هدف خورده است.
واحد موشکی نیروی ارتش یمن تا کنون چندین ناوشکن عربستانی را در آبهای این کشور مورد هدف قرار داده است. شماری از مزدوران سعودی در حمله غافلگیر کننده نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به مواضع آنها در منطقه نِهِم کشته یا زخمی شدند. نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ۲ موشک از نوع زلزال ۲ به محل تجمعات مزدوران یمنی وابسته به آل‌سعود در پادگان نظامی العین واقع در منطقه الصلو استان تعز یمن شلیک کردند. شماری از مزدوران سعودی در حمله غافلگیر کننده نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به مواضع آنها در منطقه نِهِم ( در استان صنعا) کشته یا زخمی شدند. همچنین نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پایگاه نظامی المسیال در منطقه عسیر واقع در جنوب عربستان را هدف حملات توپخانه‌ای قرار دادند. فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن که تاکنون از برقراری صلح در این کشور ناکام مانده و هیچ اقدام عملی در این راستا از خود نشان نداده، برای یمنی‌ها صلح آرزو کرد و توپ را به زمین طرفهای درگیر در یمن پرتاب کرد. «اسماعیل ولد الشیخ احمد» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، که وعده داده بود در ماه مبارک رمضان، آتش‌بس در این کشور برقرار شود، با حلول ماه شوال و اعلام عید فطر، ابراز امیدواری کرد که عید فطر به شخصیت‌های سیاسی در این کشور الهام کند که برای خیر کشورشان، کاری کنند. وی ضمن تبریک عید فطر در صفحه فیسبوکش نوشت: به مردان و زنان یمنی، عید فطر را تبریک می‌گویم و همه ما امیدواریم که این عید به مقامات مسئول سیاسی در این کشور الهام کند که تصمیماتی اتخاذ کنند و ضمن سازش و امتیازدهی [در برخی موارد]، خبر و صلح را برای وطنشان بیاورند.
فرستاده ویژه سازمان ملل که در طول ماه مبارک رمضان نتوانست به وعده آتش‌بس در یمن عمل کند، اکنون نیز بدون ارائه هیچ راهکار و طرح ابتکاری، در موضعی انفعالی، تنها برای مردم یمن صلح آرزو کرد. لازم به ذکر است اخیرا عبدالرحیم الکحلانی سخنگوی وزارت بهداشت یمن گفت که شمار فوتی‌های بیماری وبا در این کشور به ۱۰۵۴ تن رسیده است. وی با بیان اینکه تعداد مبتلایان به وبا نیز به بیش از ۱۵۱ هزار نفر رسیده است، از جامعه جهانی خواست که هرچه سریع‌تر به منظور نجات یمن از پیامدهای خطرناک بیماری وبا وارد عمل شود.
جنگنده‌های متجاوز سعودی به یک مرکز درمان مبتلایان به بیماری وبا در استان صعده حمله کردند که به زخمی شدن شماری از بیماریان، تخریب این مرکز درمانی و توقف کامل فعالیت آن منجر شد. به‌گفته سازمان بهداشت جهانی، از زمان حمله ائتلاف تحت سرکردگی عربستان به یمن در سال ۲۰۱۵ میلادی، بیش از ۸ هزار شهروند یمنی کشته شده‌اند. سازمان ملل نیز هشدار داده است که ۱۷ میلیون نفر یعنی دوسوم جمعیت یمن با خطر قحطی روبه‌رو هستند.

کد مطلب: 99814
 
Share/Save/Bookmark