میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۹
 
 
قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب تهران اعلام کرد
۱۰ درصد آب در تهران هدر می‌رود

چندی پیش برخی از مسئولان شهری پایتخت میزان هدررفت آب را ۳۰ درصد عنوان کردند این در حالی است که براساس گفته‌های قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب تهران میزان هدررفت آب در تهران تنها ۱۰ درصد است،البته شاخص دیگری درحسابداری مشترکان آب وجود دارد تحت عنوان آب بدون درآمد یعنی شرکت ابفا تهران از مجموع آب تولید شده ٢٣ درصد از بهای آن را دریافت نمی‌کند.
علیرضا نوذری‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در حال حاضر میزان هدررفت واقعی آب در تهران ۱۰ درصد است که آن هم به آب‌های زیرزمینی بر گشته و تنها زیان اقتصادی یعنی هزینه تولید انتقال ذخیره تصفیه و توزیع دارد به طور مثال ممکن است یک لوله شکسته شود و آب هدررفت آن را جزو هدررفت واقعی حساب کنیم و در شرایطی است که آن آب به مجموعه آب زیرزمینی بر می‌گردد.
وی ادامه داد: حدود۱۱ درصد دیگر مربوط به هدررفت ظاهری آب در تهران می‌شود که این میزان عمدتا ناشی از خطای اندازه‌گیری توسط کنتور مشترکان، مصارف غیرمجاز و مصرف آتش‌نشانی است. علاوه بر این دو درصد باقیمانده نیز آبی است که در فرایند تصفیه استفاده میشود.
نوذری‌پور با بیان اینکه در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل از کنتورهای داخلی در سیستم‌های آبی پایتخت استفاده می‌شود، گفت: این مساله موجب شده که دقت به حد کافی نباشد و شاید اگر از کنتورهای مناسب دیگری در این راستا استفاده می‌شد و یا اینکه دقت کنتورهای داخلی افزایش پیدا می‌کرد شاهد این عدد نبودیم.
به گفته وی میزان هدررفت از تاسیسات و شبکه در شهرهای بزرگ دنیا هنوز به کمتر از شش درصد کاهش نیافته زیرا این کار به سرمایه‌گذاری کلان نیاز دارد و شاید توجیه اقتصادی نداشته باشد که در این حوزه هزینه شود.

کد مطلب: 103540
 
Share/Save/Bookmark