میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۷
 
 
روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا:
اگر واکسن مطمئن کرونا هم آمد باید مراعات‌ها ادامه پیدا کند
نمکی: برگ‌های برنده‌ای برای دنیا رو خواهیم کرد
اگر واکسن مطمئن کرونا هم آمد باید مراعات‌ها ادامه پیدا کند
 

رئیس جمهور گفت: اقداماتی که از اوایل آبان ماه صورت گرفت و تاکنون ادامه داشته کار بسیار خوبی بوده و آثار آن را وزرات بهداشت به ما اعلام کرده که مثبت بوده است.
حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اقداماتی که از اوایل آبان‌ماه در روند مبارزه با این ویروس انجام گرفت مهم بود و ابتدا برای ۴۳ شهرستان، بعد در نیمه‌ آبان برای ۴۶ شهرستان و بعد در اول آذرماه با اعلام عمومی شد و شهرها به گروه‌های قرمز، نارنجی و زرد تقسیم شدند. با این اقدامات کار بسیار خوبی انجام گرفت و وزارت بهداشت نیز اعلام می‌کند که آثار آن مثبت بوده است. رئیس‌جمهور بیان کرد: همه این آثار مثبت با همکاری‌های مردم به وجود می‌آید و تا وقتی مردم احساس می‌کنند که این بیماری خطرناک است و برای حفظ سلامت خود، خانواده و هموطنان‌شان مراعات می‌کنند، در این زمینه پیشرفت می‌کنیم و البته محدودیت‌هایی که نیاز است را با توجه به وضعیت و شرایط آن‌جا اعلام می‌کنیم. امیدواریم با همکاری مردم شاهد شرایط بسیار مناسب‌تری باشیم؛ ما در حال حرکت به سمت کانال فوت ۵۰۰ نفر در روز می‌بودیم و برخی پیش‌بینی‌ها می‌گفت که با آن روند شرایط بدتری می‌داشتیم ولی با اقداماتی که انجام گرفت، از عدد ۴۰۰ به ۳۰۰ رسیدیم و امیدواریم با همکاری مردم شرایط بهتری را داشته باشیم. روحانی اظهار داشت: همه چیز در سایه استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری، عدم تجمع و عدم تردد غیرضروری است و این باید در جامعه مد نظر باشد و اگر ترددها و تجمع‌ها شروع شود، مجددا با مشکل روبرو خواهیم شد. در اروپا با اینکه مقررات سختی اعمال کرده بودند، وقتی در تابستان مقداری گشایش ایجاد شد، الان می‌بینیم که چه وضعیتی دارند. اگر مراعات در جامعه مورد توجه نباشد و خدای ناکرده مردم حس کنند که شرایط عادی شده، یک‌ماه بعد به شرایطِ بد برمی‌گردیم و مراعات‌ها باید ادامه یابد.
وی ادامه داد: حتی اگر واکسنِ مطمئن هم در اختیار ما قرار بگیرد و واکسیناسیون هم انجام بگیرد، باز هم باید پروتکل‌ها اعمال شود. اولا وقتی واکسن تزریق می‌شود، چند هفته طول می‌کشد تا اثر کند و نکته بعد این است که اینکه چند درصد موثر است را نمی‌دانیم و در کشورهایی که می‌خواهد شروع شود، نمی‌دانیم آثار این واکسن چقدر است و عوارض آن نیز برای دنیا روشن نیست. ممکن است این واکسن بعد از تزریق عوارض سوء داشته باشد و بعدها معلوم شود. نمی‌توانیم به واکسنی که هنوز در اختیار نداریم امیدوار باشیم و هر وقت هم پیدا شود، ظرفیت تولید در دنیا محدود است تا اینکه واکسیناسیون برای همه افراد نیازمند انجام شود؛ نباید مراعات پروتکل‌ها به امید واکسن کاهش یابد. رئیس‌جمهور با بیان اینکه البته هیچ واکسنی هم به‌طور ۱۰۰ درصد اثربخش نیست و میزان اثر مشخصی دارد، خاطرنشان کرد: نمی‌دانیم که واقعا این ویروس تغییری می‌کند که در این‌صورت واکسن‌ها هم باید تغییر کنند و این مسئله برای دنیا به‌طور دقیق روشن نیست و وظیفه داریم پروتکل‌ها را مراعات کنیم. روحانی در ادامه گفت: وقتی پروتکلی را الزامی می‌کنیم و ستاد ملی هم آن را ابلاغ می‌کند، وظیفه خود ما مسئولین برای اجرا از مردم عادی بیشتر و بالاتر است؛ کسی که مسئولیت بالاتری دارد و مردم در حکومت به او نگاه می‌کنند و عملش تأثیرگذار است، اعم از وزرا و دستگاه‌های دیگر، باید بیش از دیگران مراعات کنند. اگر این کار را نکنند خدای ناکرده موجب می‌شود که مردم احساس کنند که این مصوبات خیلی لازم نیست و اگر ضروری بود چرا فلان اداره، وزارتخانه و فلان مقام عمل نکرد؟.
وی در ادامه بیان داشت: با همکاری مردم تعداد شهرهای قرمز از عدد ۱۶۰ به ۶۴ کاهش یافت و شهرهای قرمز هم نارنجی شد و مردم بدانند که هر جا بیشر مراعات کنند، محدودیت‌ها کاهش می‌یابد و هر جا هم که مراعات‌ها کم شود، افزایش می‌یابد. امروز گزارش داده شد که ۷ شهرستان وضعیت فوق قرمز دارند و با استانداران و فرمانداران صحبت شد و این شهرستان‌ها شرایط صعودی دارند، بنابراین باید حتما برای این شهرستان‌ها اقدامات فوری و وسیع انجام شود تا دچار مشکل نشویم.
رئیس‌جمهور درباره شرایط تهران گفت: شرایط تهران نارنجی است ولی لبِ مرز هستیم و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در شرایط نارنجی تهران نباید تلاش‌ها را کاهش دهیم و باید مقررات اجرا شود که اگر این انجام نگیرد، شهری که نارنجی شده، دچار مشکل می‌شود و قرمز خواهد شد. همه یاری کنیم تا بتوانیم هرچه سریع‌تر از این مسئله‌ای که برای مردم ایجاد مشکل کرده عبور کنیم و مردم به سلامت باشند و امیدواریم با فوت و ابتلا و بستری کمتر و با کمک به کادر درمان از این پیچ عبور کنیم.

نمکی:
برگ‌های برنده‌ای برای دنیا رو خواهیم کرد

وزیر بهداشت با بیان اینکه در خصوص واکسن کرونا کاری می‌کنیم کارستان و دنیا قبول خواهد کرد که ما یکی از پیشتازان واکسن‌سازی هستیم، گفت:بنده به شدت روزهای آینده را روشن‌تر از اکنون می‌بینم و تردید ندارم برگ‌های برنده‌ای برای دنیا داریم که رو خواهیم کرد. سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست با فرماندهان نیروهای مسلح و سازمان بسیج با اشاره به همکاری و مشارکت خوب نیروهای مسلح با وزارت بهداشت در مسیر مبارزه با کرونا، اظهار داشت: بحث مدیریت کرونا فقط مربوط به وزارت بهداشت نیست، بلکه مربوط به مدیریت نظام جمهوری اسلامی است تا بتوانیم اقداماتی انجام دهیم و به مردم بگوییم که شرمسار شما نیستیم. وی ادامه داد: موضوع دیگر این است که به بیرون از خارج سیگنال بدهیم که ما از شما جلوتر هستیم؛ ما اکنون از آمریکا پنج بر یک جلو هستیم؛ ضمن اینکه سختی‌های زیادی بر ما تحمیل شد و به اعتقاد بنده، بعد از قیام امام حسین(ع) در کربلا، بر هیچ امتی چنین سختی‌ها و ظلمی که این روزها بر ما شده، روا نشد. وزیر بهداشت با اشاره به مشقت‌های زیاد وزارت بهداشت در تأمین وسایل حفاظتی در مقابل کرونا، خاطرنشان کرد: در روزهای اول شروع کرونا، ماسک و لباس می‌آوردیم، اما در فرودگاه اجازه ورود به ما نمی‌دادند یا در خصوص واکسن آنفلوانزا از کشور فرانسه این واکسن را آوردیم، اما در فرودگاه اسپانیا، آمریکا نگذاشت بیاوریم؛ در حالی که اکنون ما پنج بر یک از آمریکا جلو هستیم. نمکی با اشاره به نقش و مشارکت مردم در مبارزه با کرونا، بیان داشت: تا زمانی که دعای نیمه‌ شب یک مادر شهید و آه یک جانباز قطع نخاع وجود دارد، ما در نمی‌‌مانیم.

کد مطلب: 116348
 
Share/Save/Bookmark