میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۵
 
 
پیام‌ها و پیامدها

انتخابات آمریکا پس از ماه‌ها گمانه‌زنی و البته رقابت‌های شدید انتخاباتی سه شنبه برگزار شد تا همه ۵۳۴ نماینده مجلس نمایندگان و ۳۵ نماینده مجلس سنا مشخص شوند. این انتخابات در حالی برگزار شد که چند نکته مهم در آن مشهود است. نخست نحوه مبارزات انتخاباتی میان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات است. رقابتی که در آن بیش از آنکه رقابت سالم حزبی بر اساس برنامه‌های کاری و عملی باشد در قالب سیاست تخریب و بدنام سازی رقیب صورت گرفته بگونه‌ای که شدیدترین تهمت ها و دشنام‌ها را به یکدیگر داده‌اند. انتخاباتی ورای اصول اخلاقی که نشانگر ظاهر عریان ساختار حاکم بر آمریکاست که ظاهری آراسته و دموکراتیک از خود به نمایش می‌گذارند.
دوم نوع نگاه مردم به انتخابات است. مردمی که در سال ۲۰۱۶ با رای به ترامپ نوعی ساختار شکنی را رقم زدند اکنون نیز ابعاد جدیدی از این رفتار را در پیش گرفته‌اند چنانکه راهیابی دو زن مسلمان، یک زن ایرانی – آمریکایی، دو زن کم سن و سال و یک زن بومی به سیستم قانونگذاری آمریکا در این دوره از انتخابات میان دوره ای این کشور شگفتی آفرید.
این نوع رفتارها نشان می‌دهد که جامعه آمریکا از یک سو به دنبال تغییر در ساختار سنتی بوده و از سوی دیگر جریان‌هایی مانند بومیان حضور فعال‌تری برای رسیدن به حقوق خود در پیش گرفته‌اند. روندی که شاید در ظاهر به عنوان دموکراسی در آمریکا عنوان شود اما در اصل ناشی از یاس و دلسری بومیان، مهاجرین و اقلیت‌های دینی و نژادی در برآوردن مطالباتشان توسط ساختار حاکم است که آنها ره حضور در صحنه سیاسی سوق داده است.
حال این سوال مطرح می‌شود که نتایج این انتخابات چه تاثیری بر سیاست‌های این کشور خواهد داشت؟ نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان توانسته‌اند اکثریت را بدست آورند اما در سنا همچنان برتری با جمهوریخواهان است. با توجه به این شرایط می‌توان گفت که در عرصه داخلی رقابت میان جمهوریخواه و دموکرات شدت خواهد گرفت و مجلس نمایندگان محور این رقابت خواهد بود که هدف نهایی آن نیز آماده شدن دو حزب برای انتخابات سال ۲۰۲۰ خواهد بود. اما در حوزه سیاست خارجی عملا تغییبر خاصی ایجاد نخواهد شد و ترامپ با همان سیاست‌های گذشته رفتار خواهد کرد چرا که از یک سو وی این نوع رفتار رو مولفه‌ای برای به قدرت رسیدن خود می داند و سعی دارد آن را برای سال ۲۰۲۰ تکرار کند و از سوی دیگر این رفتارها برگرفته از سیاست‌های جهانی ساختار حاکم بر آمریکاست و لذا تغییری بر اساس نتایج انتخابات در آن ایجاد نخواهد شد و آمریکا همچنان همان رویه را ادامه می‌دهد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 106745
 
Share/Save/Bookmark