میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۴
 
 
ترامپ همچنان در باتلاق ناکامی دست و پا می‌زند
درمانده در آمریکا تنها در جهان
درمانده در آمریکا تنها در جهان
 

ترامپ که با جنگ روانی و هوچی گری به دنبال نمایش اقتدار درونی و بیرونی‌ است نه تنها این ادعایش محقق نشده بلکه در داخل تا مرحله زندانی شدن پیش رفته و در جهان نیز مسیر تنها تر شدنش را تندتر می پیماید.
ترامپ رئیس جمهور آمریکا با سیاست جنجال سازی جهانی به دنبال نمایش اقتدار آمریکایی بوده اما این وضعیت نه در داخل و نه در خالرج آمریکا دستاوردی برای وی نداشته است چنانکه در عرصه داخلی طرح استیضاح و زندانی شدن وی هر روز پر رنگ‌تر می‌شود. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اظهارات منتسب به او گفته خواستار آن است که رئیس‌جمهور این کشور به جای استیضاح، روانه زندان شود. «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به هم‌حزبی‌های دموکرات خود که طرفدار استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هستند گفته می‌خواهد ترامپ را به جای آنکه استیضاح شود در زندان ببیند. البته رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد حمایتی از استیضاح رئیس‌جمهور این کشور وجود ندارد. اما در چالشی دیگر برای ترامپ نمایندگان کنگره طرحی را در دست بررسی دارند که در صورت تصویب نهایی جلوی فروش تسلیحات نظامی به کشورهای عربستان سعودی، امارات و اردن را می‌گیرد. همچنین تعدادی از دموکرات‌های مجلس سنای آمریکا طرحی ارائه دادند که ضمن الزام کاخ سفید به اجرای راهکار دو دولتی مانع الحاق کرانه باختری به دیگر بخش‌های سرزمین‌های اشغالی فلسطین می‌شود. در این میان در خوش خدمتی به صهیونیست‌ها، دولت آمریکا در اقدامی که از سوی سازمان‌های بین‌المللی و گروه های فلسطینی محکوم شد، یک دانشمند فلسطینی را بعد از ۱۱ سال حبس، به مقامات صهیونیست تحویل داد.
این در حالی است که همزمان رئیس جمهور آمریکا در ادامه رویاپردازی بحران‌سازش، قصد دارد برای اعمال تعرفه‌های گمرکی بر کالاهای وارداتی از مکزیک، مجددا وضعیت اضطراری اعلام کند. دولت فدرال آمریکا بودجه مربوط به فعالیت‌های فوق‌برنامه کودکان مهاجر در پناهگاه‌های آمریکایی را قطع کرد.
هشدار کره شمالی
در حالی ترامپ بر آن بوده تا خود را فاتح نبرد با کره شمالی معرفی نماید که کره‌شمالی به ایالات متحده هشدار داد که در صورت تداوم سیاست کنونی واشنگتن، توافقاتی که میان رهبران دو کشور در جریان نشست سنگاپور امضا شده، ممکن است به خطر بیفتد. این هشدار پس از آن اعلام شد که برخی رسانه‌های بین‌المللی مدعی شدند رهبر کره‌شمالی تعدادی از مقامات ارشد این کشور را به دلیل آن که قبل از برگزاری نشست بی‌نتیجه ماه فوریه در هانوی بر مذاکره با آمریکا اصرار داشتند، مجازات کرده است. پیونگ‌یانگ در بیانیه جدید خود، با سرزنش واشنگتن برای فشار آوردن به این کشور در موضوع خلع سلاح شبه‌جزیره کره، اعلام کرد که اگر واشنگتن قبل از آنکه دیر شود، با طرح جدیدی به پیش نیاید، بیانیه سنگاپور تنها به «صفحه‌ای کاغذ» تبدیل خواهد شد.
ونزئلا در برابر آمریکا
اما چالش دیگر ترامپ در ونزوئلا رقم خورده است چنانکه رئیس‌جمهور روسیه با تکذیب گزارش‌ها مبنی بر تصمیم مسکو به ساخت پایگاه نظامی در ونزوئلا، گفت که حضور نیروهای روس در این کشور بر مبنای قراردادهایی است که پیشتر امضا شده است. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور گزارش‌ها مبنی بر تصمیم این کشور به ارسال نیروهای ارتش و ساخت پایگاه نظامی در ونزوئلا را رد کرد. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با بیان اینکه تمام ذی‌نفعان در مسئله ونزوئلا باید برای حل مشکل با هم گفت‌وگو کنند، توضیح داد: «حتی متحدان آمریکا نیز از مداخله نظامی در ونزوئلا حمایت نمی‌کنند».
در این میان وزیر خارجه آمریکا در جلسه‌ای که پشت درهای بسته برگزار شده و فایل صوتی آن در اختیار یک رسانه قرار گرفته به ضعف‌های مخالفان دولت ونزوئلا اعتراف کرده است. در چالش دیگر آمریکا وزیر خارجه کلمبیا مخالفت بوگوتا با مداخله نظامی در امور کشور همسایه خود را اعلام کرد. لازم به ذکر است وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که قرار است دور بعدی مذاکرات بین طرف‌های درگیر در ونزوئلا هفته آتی در اوسلو برگزار شود.
تعاملات روسیه و چین
اما ناکامی‌آمریکا در صحنه جهانی زمانی بیشتر نمود می‌یابد که پوتین از شی جین پینگ دعوت کرد که مشترکا سوار بر کشتی شده و از رود نوا بازدید کنند. وی به شی جین پینگ که بار دیگر از زادگاهش بازدید کرد، خیر مقدم گفت و آداب و رسوم سن پترزبورگ و ساختمان های مسیر رود را معرفی کرد. شی جین پینگ گفت، مایه خوشوقتی است که از سن پترزبورگ زادگاه رییس جمهور پوتین بازدید می کند. وی افزود: مناظر این جا زیبا و محیط فرهنگی و هنری غنی دارد. این زمین متمدن شخصیت های برجسته ای را پرورش داده و افتخار روسیه و مردم روسیه محسوب می شود. رهبران دو کشور ضمن این که از تماشای مناظر ساحلی لذت می بردند درباره گذشته و حال این شهر قدیمی صحبت کردند و درخصوص پیشبرد تبادلات انسانی چین و روسیه و تعمیق آشنایی و دوستی مردم دو کشور به توافق رسیدند. شی جین پینگ تاکید کرد: در حال حاضر دو کشور چین و روسیه در مرحله تارخی مهم توسعه کشور و رستاخیز ملت قرار دارند. هدف تعمیق همکاری راهبردی دو طرف نه تنها دفاع از منافع دو کشور بلکه حفاظت قوانین اساسی و عدالت بین المللی، دفاع از صلح و امنیت و ثبات جهانی است.
در این میان پس از آن‌که تعدادی از موشک‌های اس-۴۰۰ ارسالی از روسیه به مقصد چین آسیب دیدند، موشک‌های جدیدی به چین ارسال شده و آماده آزمایش هستند.
از سوی دیگر پوتین رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید سیستم‌های دفاعی کشورش برای دفاع از این کشور کافی است و مسکو اجباری به تمدید معاهده استارت ندارد. استارت، معاهده کاهش تسلیحات هسته‌ای بین روسیه و آمریکاست که در سال ۲۰۰۹ منقضی و در سال ۲۰۱۰ در پراگ تمدید شد. در چالش دیگر آمریکا رئیس جمهور چین هفته آتی در راس یک هیات از مقامات عالی رتبه این کشور به «دوشنبه» سفر می‌کند.
لازم به ذکر است آمریکا در صدد است مقادیر زیادی تسلیحات و تعدادی تانک به ارزش ۲ میلیارد دلار به تایوان بفروشد. گفته می‌شود این اقدام آمریکا در راستای افزایش تنش اقتصادی با چین صورت می‌گیرد. این معامله نظامی احتمالی شامل ۱۰۸ تانک «آبرامز» به ارزش ۲ میلیارد دلار و مقادیری مهمات ضدهوایی و ضد تانک خواهد بود. تایوان مایل است موجودی تانک‌های آمریکایی خود را که شامل مدل «پاتون M۶۰» است نوسازی کند. در این میان وزارت دفاع روسیه با رد اتهام ردیابی غیر ایمن هواپیمای آمریکایی در دریای مدیترانه اعلام کرد این اقدام، منطبق با قوانین بین‌المللی انجام گرفته است.
از سوی دیگر در حالی که اغلب کاخ سفید درباره سفر آمریکایی‌ها به کشورهای مختلف هشدارهایی صادر می‌کرد، این بار اما دولت چین به شهروندان خود درباره خطر سفر و تحصیل در ایالات متحده هشدار داد. در همین حال همزمان با سفر ترامپ به انگلیس، سخنگوی دولت روسیه در پاسخ به ادعای انگلیس که خواستار تغییر رفتار مسکو شده بود گفت، رفتار مسکو تغییری نخواهد کرد.
نه مردم انگلیس به ترامپ
ترامپ در حالی به انگلیس سفر کرد که مردم با برپایی تظاهرات ضد آمریکا از وی استقبال کردند. سفر ترامپ به کشورهای دنیا هیچ‌گاه خالی از حاشیه نیست. عروسک معروف «بچه‌ترامپ» یکبار دیگر در اجتماع تظاهرات‌کنندگان به پرواز درآمد. این عروسک که اولین بار در سفر سال گذشته رئیس‌جمهور آمریکا به لندن ساخته و به آسمان فرستاده شد اعتراضی است به رفتارهای نابالغ رئیس‌جمهور آمریکا. در این میان ترامپ برای اولین بار در دوره ریاست‌جمهوری خود به ایرلند سفر کرد. او در این سفر قصد دارد به ایرلندی‌ها اطمینان دهد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به زیان این کشور نخواهد بود. ایرلندی‌ها نیز با تظاهرات از او استقبال کردند. همچنین «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ه در شهر «پورتسموث» در جنوب انگلستان با «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان دیدار کرد.
خبر دیگر آنکه گفت‌وگوی ۱۵ دقیقه‌ای ترامپ و پرنس چارلز، به‌خاطر بحث بر سر تغییرات جهانی اقلیمی ۹۰ دقیقه به درازا کشید. در این میان ترامپ با الفاظی توهین آمیز انگلیسی‌ها را خطاب قرار داد. «دایان ابوت» وزیر کشور در سایه بریتانیا نیز توهین‌های ترامپ را «مضحک» خواند.«استفان داوتی» دیگر نماینده حزب کارگر در پارلمان نیز گفت ترامپ «جنسیت‌گرا، نژادپرست و دروغ‌گو» برازنده «دفتر دولت نیست». او ورود ترامپ به کشورش را «روز تحقیر بریتانیا» خواند.

کد مطلب: 109247
 
Share/Save/Bookmark