میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۴
 
 
ترامپ و حقارت ارتش آمریکا
آمریکا همواره ادعای ارتش برتر را سر می‌دهد و مدعی است که ناجی بشریت است و هیچ کشوری نیز توان مقابله با آن را ندارد...

آمریکا همواره ادعای ارتش برتر را سر می‌دهد و مدعی است که ناجی بشریت است و هیچ کشوری نیز توان مقابله با آن را ندارد و حتی سازمان ملل نیز برای اقدام نظامی باید از آمریکا اجازه بگیرد. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که گزارش‌های گزارشهای موثق حاکیست؛ پنتاگون طی نامه ای، مخالفت صریح خود را با رویکرد اقتصادی رییس جمهور نسبت به راهبردهای نظامی امریکا با تاکید بر محورهای ذیل اعلام کرده است: آن در این گزارش تاکید کرده‌اند که درخواست کاخ سفید از پنتاگون برای بررسی هزینه حضور نیروهای آمریکایی در کشورهای همپیمان برای اخذ این هزینه از کشورهای میزبان ناقض ارزشهای حاکم بر نیروهای مسلح و مغایر با منافع راهبردی امریکاست. اتخاذ این رویکرد موجب تنزل شدید جایگاه ،روحیه و اعتبارسربازان آمریکایی به عنوان "مزدور" کشور میزبان خواهد شد.
سرباز آمریکایی که برای منافع کشور خود تلاش می‌کند و برای انجام ماموریت بایدحقوق خود را از دولت آمریکا دریافت کند، تبدیل به نیروی مزدور کشور میزبان و حقوق بگیر آن می‌شود که به نوعی تحقیر نیروهای مسلح ایالات متحده آمریکااست. این گزارش‌ها در حالی منتشر می‌شود که مروری بر رفتار آمریکا در عرصه نظامی نشان می‌دهد که این کشور خود را محور تحولات امنیتی جهان دانسته و همواره رنگ و لعاب ناجی بودن داشته است.
آنها تمام جنگ‌های خود حتی جنگ ویتنام، جنگ‌های خلیج فارس و اشغال افغانستان و عراق و لیبی را با ادعای اقدام برای بشریت توجیه کرده‌اند حال آنکه اکنون این ادعا به کلی رنگ باخته و ارتش آمریکا در ازای پول کار می‌کند. این امر زمانی آشکارتر می‌شود که ترامپ می‌گوید آمریکا ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده و کشورها باید آن را بپردازند. او می‌گوید کشورهای عربی باید پول اقدام نظامی آمریکا در سوریه و منطقه را بپردازند.
این نوع گفتمان نشان می‌دهد که دولتمردان آمریکا سطح ارتش ناجی را به سطح مزدورانی برای پول تنزل داده و آنها را به افرادی مبدل ساخته که انسانیت برای آنها هیچ معنایی ندارد و مانند قاتلانی هستند که صرفا در ازای دریافت پول آدم می‌کشند.
با توجه به درز اطلاعات مربوط به این نامه به کمیته نیروهای مسلح کنگره و قصد برخی از سناتورهای عضو این کمیته برای فعال کردن جریان اعتراضی علیه این رویکرد ترامپ احتمال تبدیل شدن این موضوع به چالشی جدید میان رییس جمهور و کنگره وجود دارد. رویکرد ترامپ به راهبردهای نظامی امریکا کاملا اقتصادی بوده و او با نادیده گرفتن تلاش رهبران پیشین آمریکا برای آنچه «رهبری جهانی» اعلام می‌کردند؛ چنین رسالتی برای دولت آمریکا بدلیل هزینه‌های سرسام آور ان قائل نیست‌. این گزارش را می‌تواند نشانه‌ای دیگر از تنزل ارزشها و ادعاهای آمریکایی دانست که واهی بودن بسیاری از ادعاهای حقوق بشری آمریکا را برهمگان آشکار می‌سازد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 109346
 
Share/Save/Bookmark