میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
اتمام اسکان موقت مناطق روستایی زلزله استان کرمانشاه توسط سپاه؛
مأموریتی که انجام شد

با اتمام مأموریت سپاه کار اسکان موقت ساکنان ۱۹۸۲ روستای زلزله‌زده در استان کرمانشاه پایان یافت.
۲۱ آبان‌ماه برای استان کرمانشاه یادآور تجربه تلخی است که نه‌تنها مردم این دیار بلکه ملت ایران داغدار این موضوع شدند و نشان داد زلزله ۷.۳ ریشتری استان کرمانشاه علاوه بر لرزش زمین سبب بروز بسیاری از رفتارهای انسان‌دوستانه از طرف ملت و اقدامات قابل توجهی توسط ارگان‌های مختلف شد.
سپاه پاسداران که از گذشته تاکنون کمک‌رسانی به مناطق محروم سراسر کشور در حوزه‌های مختلف را مأموریت خود قرار داده است بعد از وقوع زلزله مهیب استان کرمانشاه از همان لحظات اولیه وقوع حادثه حضور چشمگیری در منطقه داشت و در مراحل مختلف امدادرسانی، آواربرداری، اسکان اضطراری و اسکان موقت در کنار زلزله‌زدگان استان کرمانشاه حاضر شد.
با وقوع زلزله امدادرسانی در شهر برعهده ارتش و در روستاهای پرتعداد منطقه به سپاه واگذار شد و بعد از اتمام اسکان اضطراری برای سرعت بخشیدن به ساخت اسکان موقت قبل از شروع فصل سرما طی تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد مسکن و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا(ص) ساخت ۸۰۰۰ کانکس یا اسکان موقت زلزله‌زدگان به این قرارگاه واگذار شد که در مدت یک ماه و نیم براساس تعهد داده شده بیش از ۸۱۰۰ کانکس توسط این قرارگاه ساخته شده است. براساس تعهد قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) مقرر بود کانکس‌ها برای روستاهای زلزله‌زده استان کرمانشاه در مدت ۴۵ روز ساخته شود که با سرعت عمل و تلاش شبانه‌روزی این قرارگاه در مدت ۴۰ روز تمام روستاهای مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه که بیش از ۱۹۰۰ روستا بود به اسکان موقت مجهز شدند.
عملیات ساخت کانکس تنها اقدام سپاه پاسداران در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه نبود بلکه سپاه در امدادرسانی به زلزله‌زدگان، عملیات تخریب و آواربرداری واحدهای آسیب‌دیده، تأمین مصالح و کمک به حمل مصالح حضور فعال داشت به طوری که رضایت مردم مظلوم منطقه را به دنبال داشته است.

ساخت۵۰ باب خانه دائمی درروستاهای زلزله‌زده کرمانشاه
فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله تهران بزرگ از ساخت ۵۰ باب خانه دائمی در ۲۰ روستای زلزله‌زده کرمانشاه خبر داد.
سردار محمدرضا یزدی در جمع خبرنگاران استان کرمانشاه از حضور نیروهای سپاه حضرت محمد رسول الله تهران بزرگ در نقاط زلزله زده استان کرمانشاه و در کنار سایر سپاه‌های استانی خبر داد. وی تصریح کرد: بلافاصله پس از وقوع زلزله در استان کرمانشاه، سپاه حضرت محمد رسول‌الله تهران با اعزام آمبولانس‌ها و نیروهای امداد و نجات در مناطق زلزله زده حضور یافت.
یزدی از استقرار این نیروها در روستاهای آسیب دیده خبر داد و گفت: نیروهای ما به توزیع چادر، بسته‌های آب معدنی، مواد غذایی، بهداشتی و امثال آن در بین مردم پرداخت.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: از همان ساعات اولیه پس از وقوع زلزله در تلاش بودیم که به سرعت مردم را در خانه‌های دائم اسکان دهیم اما چون شرایط سخت بود و مردم نیز کانکس‌هایی را جهت اسکان آسیب‌دیدگان به منطقه می‌فرستادند و همزمان با کلید زدن ساخت خانه‌های دائمی، این کانکس‌ها را در بین مردم توزیع کردیم.
فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله تهران بزرگ خاطرنشان کرد: در جهت ساماندهی روستاهای آسیب‌دیده ساخت ۵۰ باب خانه دائمی در ۲۰ روستای زلزله‌زده استان کرمانشاه آغاز شد. وی از افتتاح ۲ باب از این مساکن خبر داد و گفت: اقدامات مربوط به ساخت ۲۵ باب دیگر در مرحله پی‌ریزی و خاکریزی است.
این مقام مسئول از پیشرفت ۵۰ درصدی ۲۳ باب خانه دائمی نیز خبر داد و گفت: تلاش ما این است این تعداد نیز هر چه زودتر به مردم تحویل داده شود. سردار یزدی گفت: از روحانیون در توزیع کانکس و ساخت خانه‌های دائمی در روستاها کمک گرفته ایم.
فرمانده سپاه حضرت محمد رسول‌الله تهران بزرگ از اولویت قرار دادن خانواده شهدا و مددجویان تحت پوشش نهادهای امدادی برای دریافت کانکس و ساخت خانه‌های دائمی خبر داد. وی تصریح کرد: نیروهای سپاه حضرت محمد رسول‌الله تهران بزرگ حدود ۵۲ روز است که در روستاهای مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه حضور دارند. وی ادامه داد: ۳۰۰ نیروی این سپاه به روستاهای مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه اعزام شده‌اند و فعالیت دارند اما انتظار داریم که مردم این مناطق نیز خود در ساخت خانه دائمی همکاری کنند تا زودتر به نتیجه برسد.

کد مطلب: 102640
 
Share/Save/Bookmark