میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
بررسی جزییات دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
چرا کار آمریکا به تهدید شخصی رسیده؟!
ظریف چه گفته که سناتور آمریکایی، از شرایط مذاکره موشکی و آمادگی ایران برای توافق سخن می‌گوید؟
چرا کار آمریکا به تهدید شخصی رسیده؟!
 

تهدید شخص ظریف یعنی آنها بر اثربخشی تهدید خود بر وزیرخارجه ایران به عنوان یکی از آخرین حربه‌ها برای کشاندن ایران به میز مذاکره، امید داشته‌اند! آنها "رفتار ظریف را متفاوت از رفتار حاکمیت ایران تصور می‌کنند" و بیش از اهمیت به تحریم وزیر جمهوری اسلامی، تهدید خود را به شخصیت ظریف معطوف کردند
این روزها، اخبار و روایت‌های از دیدار ظریف با سناتور رند پال منتشر شده که نشان می‌دهد که نباید از کنار دقایق مهم آن دیدار به راحتی گذشت. از آنچه تاکنون در اینباره منتشر شده ، می توان ابتدا جمع بندی ذیل را مطرح کرد: یک: سناتور رند پال هماهنگ و در واقع نماینده و به نوعی فرستاده ترامپ برای دیدار با ظریف بوده است.
دو: موضوع گفت‌وگو به ادعای سناتور آمریکایی فقط برجام نبوده و درباره حوزه موشکی نیز سخن گفته شده است.
سه: مسیر گفت‌وگو به نحوی بوده که سناتور آمریکایی از ظریف برای دیدار با ترامپ به کاخ سفید دعوت می‌کند. روایت ظریف از این دعوت تهدیدگونه بوده ولی طرف آمریکایی نوعی دیگری نحوه دعوت را روایت کرده است.
چهار: ظریف در این دیدار مستقیما جواب سناتور برای رفتن به کاخ سفید را نداده و بعد از تماس با تهران جواب منفی را داده است.
پنج: ارزیابی سناتور آمریکایی از دیدار با ظریف این بوده که دولت ایران آمادگی توافق دارد.
شش: ارزیابی سناتور آمریکایی درباره مذاکرات موشکی با ایران نیز بسیار خطرناک است. او مدعی شده است که مقامات ایران، مذاکره نظامی و تسلیحات خود را منوط به کاهش تسلیحات عربستان و اسرائیل و پای میز مذاکره کردن آوردن عربستان می‌دانند. هفت: جمع بندی کلی منتشر شده در رسانه‌ ها این است که آنچه تاکنون از دیدار جواد ظریف و رند پال منتشر شده، بررسی و گفتگو درباره نوع و شرایط مذاکره میان ایران و آمریکا بوده و یا حداقل سنجش دو طرف از یکدیگر برای احتمال مذاکره در آینده!
اما این هفت بخش هرکدام حساسیت و نگرانی‌های خود را تولید می کنند، الف: با اشرافی که محمد جواد ظریف مدعی است که از فضای سیاسی آمریکا و بازیگران موثر آن دارد، ادعای اولیه او که دلیل دیدار با رندپال را عدم نمایندگی از طرف دولت آمریکا عنوان کرده، به شدت دچار تردید می‌شود. به تعبیر دیگر این مساله به این واقعیت نزدیکتر می‌شود که ایشان دقیقا می‌دانستند با چه کسی درحال مذاکره هستند!
ب: آنچه که روایت ظریف را بسیار قابل تامل می‌کند، این است که طرف آمریکایی او را تهدید کرده که یا تحریم را بپذیرد یا ملاقات با ترامپ را! واقعا شش سال مذاکره چه تصوری را برای آمریکایی‌ها ایجاد کرده که کار را به تهدید مستقیم ظریف رسانده‌اند؟ یکبار خودمان را جای طرف آمریکایی بذارییم؛ تهدید شخص ظریف یعنی آنها بر اثربخشی تهدید خود بر وزیرخارجه ایران به عنوان یکی از آخرین حربه‌ها برای کشاندن ایران به میز مذاکره، امید داشته‌اند! انگیزه دیگر آمریکایی‌ها نیز در این گزاره بدتر خلاصه می شود که آنها "رفتار ظریف را متفاوت از رفتار حاکمیت ایران تصور می‌کنند" و بیش از اهمیت به تحریم وزیر جمهوری اسلامی، تهدید خود را به شخصیت ظریف معطوف کردند. این اتفاقا نکته اصلی و البته غم انگیز ماجرا است و بدتر نیز اینکه طرف آمریکایی مدعی شده که ظریف هم جواب این تهدید را مستقیم نداده و منوط به مشورت و پاسخ از تهران کرده است!
ج: اساسا ظریف در آن دیدار چه گفته است؟! چرا طبق رویه‌های گذشته باز این طرف آمریکایی است که جزییات را با افتخار و بدون ترس منتشر می‌کند؟ سخنان ظریف دارای چه محتوایی بوده که اینک راند پال مدعی است که ایران را آماده توافق دیده است؟! در سخنان ظریف چه نکات امید بخشی برای طرف آمریکایی بوده است؟!
د:تا آنجایی که مواضع علنی رهبری نشان می‌دهد، حتی مذاکره در حوزه هسته ای با دولت فعلی آمریکا نیز ممنوع شده چه برسد به گفتگو درباره حوزه موشکی! اما روایت خطرناکتر سناتور آمریکایی این است که او درباره شرایط مذاکره موشکی مورد مقبول برای ایران، پای عربستان و اسرائیل را وسط کشیده است. ظاهر این شرایط گرچه تاحدی قابل قبول به نظر می‌رسد ولی آنچه در حوزه امنیت ملی برای جمهوری اسلامی اهمیت بالاتری دارد، داشتن تسلیحات بازدارنده در برابر آمریکا است و بعد کشورهای کوچکتر همانند عربستان! اساسا تدابیر نظامی ایران در برابر آمریکا به عنوان دشمنی که هر روز بر دشمنی‌اش افزوده و تنها کشوری است که به همراه رژیم صهیونیستی ایران را تهدید نظامی می‌کند، ابتدا تعریف می‌شود و بعد دیگران. یعنی مذاکراتی که قدرت نظامی ایران را در سطح عربستان و حتی اسرائیل کاهش دهد ولی در برابر آمریکا آسیب پذیر! در راستای منافع امنیت ملی هرگز نخواهد بود. تحریم ظریف توسط آمریکا برای شخص او و دولت روحانی یک افتخار است و همه باید در برابر این تحریم در داخل کشور واکنش مناسب و حمایتی داشته باشند. ولی برای روشن شدن ابعاد گفت‌وگو با فرستاده ترامپ بهتر است آقای ظریف خود روایت این دیدار را برای مردم صادقانه و باجزییات بیشتر بگوید و بیش از این بر دامنه شبهات نیافزاید، زیرا تجربه گذشته مردم از دیدارهای آقای ظریف برایشان فواید خوشایندی نداشته است.

کد مطلب: 110245
 
Share/Save/Bookmark